Kararlı Difüzyonla Daha İyi Yüzler Nasıl Oluşturulur

Stable Difusion, metne dayalı hemen hemen her türlü görüntüyü oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, projeniz bir AI yüzünü iyileştirmenizi gerektirebilir, ancak orijinali geliştirmekte sorun yaşıyorsunuz. Öyleyse, Kararlı Difüzyon yüz oluşturma sürecinizi iyileştirmeye yönelik ipuçlarımızdan bazılarını kullanabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Stabil Difüzyonla Nasıl Daha İyi Yüzler Yaratırsınız? Stable Diffusion ile daha iyi yüzler […]

Kararlı Difüzyonla Daha İyi Yüzler Nasıl Oluşturulur

Stable Difusion, metne dayalı hemen hemen her türlü görüntüyü oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, projeniz bir AI yüzünü iyileştirmenizi gerektirebilir, ancak orijinali geliştirmekte sorun yaşıyorsunuz. Öyleyse, Kararlı Difüzyon yüz oluşturma sürecinizi iyileştirmeye yönelik ipuçlarımızdan bazılarını kullanabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Stabil Difüzyonla Nasıl Daha İyi Yüzler Yaratırsınız?

Stable Diffusion ile daha iyi yüzler oluşturmak için Deforum Stable Diffusion v0.5 adlı bir Google Colab kurmanız gerekir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Tarayıcınızı açın ve şu adrese gidin: bu web sitesi.
 2. “Bağlan” düğmesine basın ve “NVIDIA GPU”ya tıklayın. Bu, Google sunucu GPU’su olduğundan endişelenmeyin — bir NVIDIA grafik kartına ihtiyacınız yok.
 3. Web sitesinin bilgisayarınızı kullanması için sistem izinleri verin.
 4. GPU kartının altındaki bölüme basın (“Model ve Çıkış Yolları”).
 5. Google Colab’inizi Google Drive’ınıza bağlayın ve “Model ve Çıktı Yolları”nın yanında onay işaretinin görünmesini bekleyin.
 6. “Kurulum Ortamı”nı seçin ve sistemin hesabınızı bağlamasına izin verin. “Python Tanımları” için de aynısını yapın.
 7. “Modeli Seç ve Yükle”ye gidin. Bu bölüm, Google Drive’ınıza yüklemek istediğiniz modele sahip olmanızı gerektirir. Bunu yapmak için .ckpt dosyasını şu adresten indirin: bu web sitesi “Ağırlıkları İndir” bölümündeki “sd-v1.4.ckpt”ye basarak. Geliştirmek istediğiniz modelleri içeren bu dosyayı Google Drive AI klasörünüze yükleyin.
 8. “Model Seç ve Yükle” bölümünün yanındaki “Oynat” düğmesine basın. Yeşil onay işaretini bekleyin, Google Colab’iniz çalışır durumda olacaktır.

Artık Google Colab’iniz kurulduğuna göre, AI yüzlerinizi Stable Diffusion ile iyileştirebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda eski renderları iyileştirmek olarak da bilinir ve resimlerinizin çözünürlüğünü değiştirmeye gelir:

 1. İyileştirmek istediğiniz yüzü kesin ve ayrı bir görüntü olarak kaydedin.
 2. Yüzü Google Colab geçici sürücünüze (sol panel) sürükleyerek yükleyin.
 3. Görüntüye sağ tıklayın ve “Yolu Kopyala” düğmesine tıklayın.
 4. Görüntüyü sağdaki menüdeki “init_image” alanına yapıştırın.
 5. “İstemler” penceresine gidin ve yüzünüz için istediğiniz komutları girin. yazdığınızdan emin olun
  en iyi sonuçları almak için tırnak işaretleri içindeki bilgi istemlerinde.
 6. “Çalıştır” bölümüne gidin ve “Görüntü Ayarları” menüsünü bulun.
 7. Yüzün netliğini artırmak için piksel çözünürlüğünü değiştirin. Örneğin, çoğu durumda 800×800 iyi çalışır.
 8. Görüntüyü işlemek için “Çalıştır” penceresinin altındaki kırmızı “Oynat” düğmesine basın.
 9. Resminiz şimdi farklı bir çözünürlükte oluşturulacak. İstediğiniz efekti elde edene kadar prosedürle oynayın.
 10. Görüntüyü sürücünüzden indirin ve orijinalin üzerine yerleştirin.

Daha İyi Yüzler Yaratmak için Stabil Difüzyonlu Varyasyonları Nasıl Kullanırsınız?

Çözünürlüğü değiştirerek yüzleri doğrudan iyileştirmenin yanı sıra, daha keskin görüntüler elde etmek için varyasyonlar da ekleyebilirsiniz. İlk adım, “Animasyon” tercihlerinizi “yok” olarak ayarlamaktır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Yukarıdaki adımlarla Google Drive’ınızı Google Deforum Stable Diffusion 0.5 Colab’e bağlayın.
 2. Yüzün görüntüsünü Colab’ın sol paneline yükleyin.
 3. “Animasyon” menüsüne gidin ve “animasyon_modu” ayarını “yok” olarak değiştirin.
 4. Değişikliklerinizi kaydetmek için “Animasyon” bölümünün yanındaki “Oynat” düğmesini tıklayın.

“Animasyon” ayarlarınızı değiştirdikten sonra, animasyon oluşturmak istemediğiniz için diğer ayarların çoğunu göz ardı edebilirsiniz. Ancak, “İstemler” bölümünde bazı ince ayarlar yapmanız gerekecek. Bu adımları takip et:

 1. Orijinal istemi başlangıç ​​noktası olarak kullanın.
 2. AI yüzünüze özellik eklemek veya kaldırmak isteyip istemediğinize bağlı olarak çizgiyi değiştirerek gerekli varyasyonları yapın. “Animasyon İstemleri” penceresi yerine “İstemler” bölümünde çalışın.
 3. İstemlerinizin başına ve sonuna tırnak işaretleri koyun.
 4. Bilgi isteminin sonuna (tırnak işaretlerinden sonra) virgül koyun.
 5. Resminizi oluşturmak ve ilerlemenizi kaydetmek için “İstemler” penceresinin sol üst köşesindeki “Oynat” düğmesini tıklayın.

İnce ayar yapmak istediğiniz bir sonraki menü “Çalıştır” menüsüdür. Daha spesifik olarak, “Görüntü Ayarları” penceresine gitmeniz ve aşağıdaki değişiklikleri yapmanız gerekir:

 1. “Örnekleme Ayarları”na gidin ve “Tohum” ayarını “-1” olarak ayarlayın.
 2. İstediğiniz efekti elde edene kadar “Örnekleyici” ayarıyla oynayın.
 3. İstediğiniz kadar “Adım” ayarlayın. “Ölçek” değeri de size kalmış.
 4. “Sampler” penceresinde “ddim” oluşturmayı kullandıysanız, “ddim_eta”yı “1” olarak ayarlayın.
 5. “Toplu İş Ayarları”nı bulana kadar aşağı kaydırın ve “n_batch” satırına gidin. Metin kutusuna sahip olmak istediğiniz varyasyon sayısını yazın.
 6. “Init Settings”e gidin ve “use_init” seçeneğinin yanındaki kutuya basın. Şimdi ayarın yanında bir onay işareti olmalıdır.
 7. Orijinal görüntünün %50’sini yeniden kullanmak istiyorsanız “kuvvet” alanına “0,5” yazın. Kaynak malzemeyi ne kadar yeniden kullanmak istediğinize bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük değerler girebilirsiniz.
 8. Sol paneldeki “Dosya” simgesini tıklayın. Optimize etmek istediğiniz yüzün görüntüsünü içeren klasöre gidin ve sol taraftaki bölüme sürükleyin. Sistemin resminizi yüklemesini bekleyin, sağ tıklayın ve “yolu kopyala düğmesine” basın.
 9. Yolu “init_image” alanına yapıştırın ve “Görüntü Ayarları” menüsünün sol üst köşesindeki kırmızı “Oynat” düğmesine tıklayın.
 10. Programın görüntünüzü oluşturmasına ve varyasyonlar eklemesine izin verin. Artık yeni yüzü, varyasyonlarınızla birlikte ekranın alt kısmında görmelisiniz.

Kararlı Difüzyonla Görüntü Üretimi Nasıl İyileştirilir?

Kararlı Difüzyon ile yüzleri iyileştirirken, işin büyük bir kısmı uygun istemleri yazmaya gelir. Sistem, “txt2img” teknolojisini kullanarak bir görüntü oluşturmak için bu özelliği kullanır. Girişinize göre bir resim oluşturmak için metin istemini ve diğer parametreleri kullanır.

Daha önce tartışıldığı gibi, istenen sonuçları elde etmek için bir noktada “çekirdek” değerini girmeniz gerekir. Varyasyonları dahil ederken “adımların” sayısını da değiştirebilirsiniz.

Ancak, bu özellikler ortaya çıkan yüzlerinizi iyileştirme açısından pek bir şey yapmayabilir. Bunun yerine, yüksek kaliteli görüntü oluşturmayı sağlamak için “istemler” oyununuzu geliştirmeniz gerekecek. İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

 • Spesifik olun – Metin istemleriniz, özellikle de başlangıç ​​kısmı çok ayrıntılı olmalıdır, çünkü ifadenizin başlangıcı, sonundan daha fazla etkiye sahiptir. Önemli bilgileri atlarsanız, istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz.
 • İngilizceye Bağlı Kalın – Stable Diffusion’ın geliştiricileri iki milyardan fazla İngilizce metin-görüntü çifti kullandı. Diğer 100’den fazla dilde daha az çift vardı, bu da bireysel dillerin payının İngilizce’den çok daha küçük olduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak, İngilizce olmayan komut istemleri yazmak size doğru sonucu vermeyebilir.
 • Sanat türünü ve türünü dahil edin – Stable Diffusion, akrilik ve yağlı boya tablolar, moda fotoğrafları, çizgi filmler ve baskılar dahil her türlü görüntüyü oluşturabilir. Bu nedenle, istediğiniz görüntü biçimini belirtmeniz, algoritmayı daha doğru hale getirir.
 • Modaya uygun olun – Sanatsal görüntüler arıyorsanız, Stable Diffusion’ın istenen resme mümkün olduğunca yakın olmasına yardımcı olmak için “ArtStation’da trend olan” veya başka adlar ekleyebilirsiniz.
 • Farklı kelimelerle oynayın – Bilgi istemlerinizi yazarken, açıklamalarınızı asla abartamazsınız. Bu nedenle, “keskin odak” ve “dramatik aydınlatma” gibi farklı teknik özelliklerle veya “müthiş”, “muhteşem” ve “sersemletici” gibi sıfatlarla oynayın.
 • Bir sanatçının adını ekleyin – Stable Diffusion, ünlü sanatçıların tarzında görüntüler üretmenizi sağlar. Bu etkiyi elde etmek için isteminize Andry Warhol, Caspar David Friedrich veya Auguste Renoir gibi sanatçılarınızın adını ekleyin.
 • Negatifleri kullan – Arayüzünüzün bazı sürümleri negatif istemlere tepki verir. Bunlar, görüntüleri üretirken sisteminizin nelerden kaçınması gerektiğini belirtmenizi sağlar.

İstikrarlı Yayılımda Hayal Gücünüzün ve Yaratıcılığınızın Çılgına Dönmesine İzin Verin

Özellikle AI yüzlerinizi ve diğer görüntülerinizi geliştirmek istediğinizde Stable Difusion’da uzmanlaşmak biraz zaman alabilir. Yanlış bir veya iki satır, projenizi kolayca bozabilir, bu nedenle istemlerinizi yazarken ve oluşturma parametrelerini girerken çok dikkatli olmanız gerekir. Birkaç ince ayar ile yüzleri ve resimlerinizin diğer kısımlarını kolaylıkla güzelleştirebilmelisiniz.

Kararlı Difüzyonu ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Resimlerinize hiç varyasyon eklediniz mi? Eğer öyleyse, hangi etkileri ürettiler? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Teknory