Kayıtların başlamasından bu yana en sıcak Haziran

İklim değişikliği servisi Copernicus 08. Temmuz 2024 11:05 Robert Klatt Adam haziran ayında yüksek sıcaklıklardan muzdarip )kcots ebodaekhcsenK treboR(Fotoğraf: © Haziran 2024’te küresel ortalama sıcaklık, kaydedilen en yüksek sıcaklıktı. İnsanlar CO₂ emisyonlarını önemli ölçüde azaltmazsa, muhtemelen daha fazla sıcaklık rekoru kırılacak. Bonn (Almanya). AB’nin Dünya gözlem programı Copernicus’un (C3S) verilerine göre Haziran 2024, küresel ortalamada […]

Kayıtların başlamasından bu yana en sıcak Haziran

İklim değişikliği servisi Copernicus

Robert Klatt

Adam haziran ayında yüksek sıcaklıklardan muzdarip

)kcots ebodaekhcsenK treboR(Fotoğraf: ©

Haziran 2024’te küresel ortalama sıcaklık, kaydedilen en yüksek sıcaklıktı. İnsanlar CO₂ emisyonlarını önemli ölçüde azaltmazsa, muhtemelen daha fazla sıcaklık rekoru kırılacak.


Bonn (Almanya). AB’nin Dünya gözlem programı Copernicus’un (C3S) verilerine göre Haziran 2024, küresel ortalamada kaydedilen en sıcak Haziran ayı oldu. Ortalama küresel yüzey hava sıcaklığı 16.66 Santigrat Dereceyani 1850 ila 1900 arasındaki sanayi öncesi referans döneminden 1,5 santigrat derece daha yüksek, 1991 ila 2020 dönemi ortalamasının 0,67 santigrat derece üzerinde ve Haziran 2021’de belirlenen önceki rekorun 0,14 santigrat derece üzerinde.


C3S direktörü Carlo Buontempo ayrıca Haziran 2023’ten bu yana her ay yeni bir sıcaklık rekoruna ulaşıldığını ve eğer insanlar CO₂ emisyonlarını önemli ölçüde azaltmazlarsa daha fazla aşırı sıcaklıkların önlenemeyeceğini açıklıyor.

“Bu, tuhaf bir istatistikten daha fazlasıdır ve iklimimizde devam eden büyük değişimi göstermektedir. Bu aşırı uçlar dizisi sonunda sona erse bile, iklim ısınmaya devam ettikçe kaçınılmaz olarak yeni rekorlar göreceğiz.”

İklim değişikliğini giderek hızlandıran yüksek CO₂ emisyonlarının yanı sıra, Haziran 2024’teki yüksek sıcaklıklar da El Nino hava olayından kaynaklanıyor. El Niño her birkaç yılda bir Pasifik’teki sıcaklıklarda önemli bir artışa ve daha yüksek hava sıcaklıklarına neden olur.


Güney Avrupa’da yüksek sıcaklıklar

Haziran 2024’te Avrupa ortalama sıcaklığı, 1850 ile 1900 arasındaki sanayi öncesi referans döneme göre 1,57 santigrat derece daha yüksekti. Bu nedenle Haziran 2024, Avrupa’da kayıtların başlamasından bu yana en sıcak ikinci Haziran oldu. Sıcaklıklar özellikle Güneydoğu Avrupa ve Türkiye’de yüksek olurken, Batı Avrupa, kuzeybatı Rusya ve İzlanda’da ortalamanın altında sıcaklıklar ölçüldü.

Ayrıca İzlanda, Orta Avrupa ve güneybatı Avrupa’nın büyük bir bölümünde alışılmadık derecede yüksek miktarda yağmur kaydedildi ve bu da birçok bölgede su baskınlarına yol açtı. Alman Hava Durumu Servisi’nin (DWD) ölçüm verilerine göre, Almanya’da son on iki ayda, ölçümlerin başlamasından bu yana her zamankinden daha fazla yağmur yağdı.


Haziran 2024’te ortalamanın üzerinde sıcaklıklar Meksika, Brezilya, Kuzey Sibirya, Meksika, Brezilya, Kuzey Sibirya, Orta Doğu, doğu Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı ve Antarktika’nın batısında da belgelendi.


Kayıtların başlamasından bu yana en sıcak Haziran

Teknory