Kore Savaşında Kullanılan En Gelişmiş 5 Uçak

Douglas B-26 Invader, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve yine Vietnam Savaşı sırasında hafif hava bombardıman uçağı olarak görev yaptı. Uçağın uzun hizmet sicili, özellikle Kore’de, stratejik bir gece vakti bombalama seçeneği olarak dramatik başarı sicili ile garanti altına alındı. Kore Savaşı boyunca Amerikan kuvvetleri, B-26 İstilacı ile düşman ikmal hatlarını, depoları ve diğer kritik […]

Kore Savaşında Kullanılan En Gelişmiş 5 Uçak

Douglas B-26 Invader, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve yine Vietnam Savaşı sırasında hafif hava bombardıman uçağı olarak görev yaptı. Uçağın uzun hizmet sicili, özellikle Kore’de, stratejik bir gece vakti bombalama seçeneği olarak dramatik başarı sicili ile garanti altına alındı.

Kore Savaşı boyunca Amerikan kuvvetleri, B-26 İstilacı ile düşman ikmal hatlarını, depoları ve diğer kritik altyapıyı hedef aldı. Gece bombardımanına geçiş, Kuzey Kore kuvvetlerinin bu güçlü tehdide karşı koymak için cephaneliklerine önemli sayıda MiG-15 savaşçısı eklemesinden sonra geldi. B-26 Invader, pilotlara saatte 373 mil azami hız sunuyordu ve her biri 2.000 beygir gücü üreten iki Pratt & Whitney R-2800 motor tarafından ileri itiliyordu. Uçak 22.100 fit yüksekliğe ulaşabilir ve 1.400 mil menzilde çalışabilir. Her biri, her bir kanadın altına ve gövdenin içine yerleştirilmiş 6.000 poundluk yönetmelikle donatıldı. Savunma amaçlı olarak, B-26 ayrıca altı adet .50 kalibrelik makineli tüfekle donatıldı.

Teknory