Krallığın Gözyaşları Bir Prequel mi? Hayır!

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Zelda evreninin en yeni üyesidir. Bununla birlikte, Zelda zaman çizelgesine uyduğu yer hakkında çok fazla tartışma var. Daha spesifik olarak, Tears of the Kingdom bir prequel mi? Bu makale size bu tartışma hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak. Çoğu Kişi Hayır Diyor Zelda tarafından yayınlanan bir önceki […]

Krallığın Gözyaşları Bir Prequel mi?  Hayır!

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Zelda evreninin en yeni üyesidir. Bununla birlikte, Zelda zaman çizelgesine uyduğu yer hakkında çok fazla tartışma var. Daha spesifik olarak, Tears of the Kingdom bir prequel mi?

Bu makale size bu tartışma hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

Çoğu Kişi Hayır Diyor

Zelda tarafından yayınlanan bir önceki oyun Breath of the Wild’dı. Tears of the Kingdom’ın fragmanı, Breath of the Wild’ın devamı niteliğinde olduğunu açıkça belirtiyordu. Yani basit cevap hayır, Tears of the Kingdom bir prequel değil, bir devam filmi. Peki hayranlar arasında neden kafa karışıklığı var?

Zelda Zaman Çizelgesi

1986’da hayranlar Legend of Zelda ile tanıştırıldı. oyun, ana karakter Link’in etrafında toplanıyor. Nintendo her zaman Zelda zaman çizelgesinin “yoruma açık” olmasını amaçladı. Bu nedenle, göründüğü kadar basit değil. Bununla birlikte, Hyrule Historia’nın piyasaya sürülmesiyle nihayet hayranlara oyunların kronolojik sırasının yararlı bir açıklaması verildi.

Hyrule Tarihi

2011’de Nintendo, Zelda hikayesinin tamamının zaman çizelgesini veren Hyrule Historia adlı bir kitap yayınladı. Bu, Zelda hayranlarının sahip olduğu birçok soruyu giderdi. Zelda oyununda, bazıları tarafından Zelda efsanesi olarak kabul edilen ayrı olan da dahil olmak üzere birden fazla eşzamanlı zaman çizelgesi olduğunu açıklar. Bu, Link’in çelişki olmadan farklı oyunlarda farklı yaşlarda görünmesini sağlar.

Erken Tarih Zaman Çizelgesi

Tüm Zelda hikayesi, “Erken Tarih” zaman çizelgesiyle başlar. Skyward Sword, kronolojik olarak Zelda evrenindeki ilk oyundur. Ayar, Skyloft adında yüzen bir ada ve Link’in maceralarının henüz hikayenin bir parçası olmadığı gelecekteki dünya hakkında bilgi.

Zaman çizelgesi, üçüncü taraf bir şirket olan Capcom tarafından geliştirilen The Minish Cap ile ilerliyor. Bu, orijinal olarak Nintendo tarafından yaratılmamış tek Zelda oyunudur. Bu serideki bir sonraki oyun, Zelda’nın ilk çok oyunculu oyunu olan Four Swords. Link, zaman tünelinin son oyunu Ocarina of Time’da ünlü Prenses Zelda ile buluşuyor ve burası Zelda zamanının bölündüğü en önemli yer.

Bunu zaman çizelgesinin üç dalı takip eder: Çocuk Zaman Çizelgesi, Yetişkin Zaman Çizelgesi ve Düşen Kahraman Zaman Çizelgesi. Dördüncü oyun grubu olan Calamity Timeline, zaman açısından diğer üç grupla ilgili değildir. Hayranlar, bu dalın Zelda efsanesi olup olmadığını tartışıyor, yoksa diğer üçünü efsaneden başka bir şey yapmıyor. Bu muhtemelen Zelda tarihinin geri kalanında oyuncular arasında bir tartışma olacak.

Çocuk Zaman Çizelgesi

Prenses Zelda, Link’i kendi zamanına geri göndermek için Ocarina of Time’ı kullandığında, bu şube bu hikayeyi takip eder. Ocarina of Time’ın doğrudan devamı olan Majora’s Mask, Link’in ayın kendi dünyasıyla çarpışmasını engellemesiyle sona erer. Alacakaranlık Prensesi, önceki oyunun kahramanının soyundan gelen Link’in oynadığı devam ediyor. Four Swords Adventures, bu zaman çizelgesini oluşturan üç oyunu tamamlıyor.

Yetişkin Zaman Çizelgesi

Bu zaman çizelgesinde Link, Hyrule’dan kaybolur. The Wind Walker ilk oyundur ve diğer zaman çizelgesi konumlarıyla ilgisi olmayan Outset Island’da geçer. Zelda serisinin ilk GameCube üyesiydi.

Devam filmi Phantom Hourglass, bu zaman çizelgesinin gemiler, korsanlar ve periler temasını sürdürüyor. Phantom Hourglass’tan yüz yıl sonra, Link ve Princess Zelda ruhunu bedeniyle yeniden birleştirmek için çalışırken Spirit Tracks üçlüyü tamamlıyor.

Düşmüş Kahraman Zaman Çizelgesi

Geçmişe Bir Bağlantı, Link’in gerçekten yenilebildiği bu zaman çizelgesini başlatır. Prenses Zelda’dan gelen telepatik bir SOS çağrısına cevap vererek başlar. Link’s Awakening’in ardından zaman çizelgesi, Link’in Marin adında genç bir kadın tarafından kurtarılmak zorunda kalmasıyla devam ediyor. Prenses Zelda bu oyunda yok, ancak hayranlar Marin’in ona çok benzediğini belirtiyor.

Bundan sonra Link, Oracle of Seasons’ta dengeyi sağlamak için mevsimleri geri yükler. Bir sonraki oyun olan Oracle of Ages’de Link, sadece Zelda kronolojisini daha fazla karıştırmaya yardımcı olmak için biraz zaman yolculuğu yapıyor. Sırada, Link’in oyunun bazı bölümlerinde iki boyutlu olma yeteneğiyle ünlü bir oyun olan Link Between Worlds var. Üç boyutlu oyun ile bir resmin parçası olmak arasında gidip geliyor.

Tri Force Heroes, Fallen Hero Timeline’daki altıncı oyundur ve çevrimiçi çok oyunculu aksiyona izin veren ilk oyundur. Yedinci oyun, franchise’ı 1980’lerde başlatan The Legend of Zelda. Bu hikayede, Link’in Triforce of Wisdom’ın sekiz üçgenini toplayarak kaçırılan Prenses Zelda’yı kurtardığını görüyoruz.

The Adventure of Link, orijinal Zelda’dan sonraki zaman çizelgesinde altı yıl sonra geçen ve bu zaman çizelgesini sonlandıran onun devamı niteliğindedir. Link’in amacı, Prenses Zelda’yı uyuyan bir lanetten uyandırmaktır, ki bunu elbette başarır.

Felaket Zaman Çizelgesi

Diğerlerinden bağımsız olarak kabul edilen dördüncü bir zaman çizelgesi, Felaket Zaman Çizelgesidir. Hyrule Warriors: Age of Calamity ile başlıyor. Sonunda, Calamity Ganon yenilmez. Prenses Zelda’nın koruması sayesinde Link, destansı maceralarına devam etmek için ihtiyaç duyduğu iyileşmeyi tamamlamak için 100 yıl boyunca uykuya dalar. Bir asır sonra, zaman çizelgesi Breath of the Wild ile devam ediyor.

Breath of the Wild, mevcut en muhteşem açık dünya oyunlarından biri olarak kabul edilir ve Zelda dışı diğer birçok oyun için ilham kaynağı olmuştur. Bağlantı geri yüklenir, ancak daha önce ne olduğuna dair hiçbir şey hatırlamadan uyanır. Anılarını ve ülkesi Hyrule’u geri getirme arayışında.

Burası Krallığın Gözyaşları’nın düştüğü yer. Breath of the Wild’ın devamı niteliğindedir. Calamity Ganon sonunda yenildi ama Link aynı topraklarda yeni bir düşmanla savaşacak.

Peki Neden Tartışma?

Tears of the Kingdom hakkında çok şey bilinmeden önce, Zelda hayranları Nintendo’nun bundan sonra ne yayınlayacağını hayal ediyorlardı. Yaklaşan oyunun bazı klipleri zamanda yolculuğu gösteriyor gibiydi ve birçoğu Link’in zamanda geriye gideceğini düşünüyordu. Bir sonraki oyunun bir prequel olacağı söylentileri yayıldı. Birçoğu, bunun bir devam filmi olduğunu doğrulayan fragman yayınlanana kadar durumun böyle olduğuna inanıyordu.

Krallığın Gözyaşları

Zelda hayranları, tüm zaman çizelgelerinin nasıl birbirine uyabileceğini hâlâ tartışsa da, Tears of the Kingdom bir prequel değil, Breath of the Wild’ın devamı niteliğindedir. Şimdi, oyunları doğru kronolojik sırayla oynamak istiyorsanız, bunun Zelda dünyasına nasıl uyduğunu bileceksiniz.

Zelda oyunlarının zaman çizelgesini oluşturmaya çalıştınız mı? Deneyimleriniz nasıldı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory