Krallığın Gözyaşlarında Nasıl Yenir?

“Tears of the Kingdom”ın (TotK) vahşi dünyasında hayatta kalmak istiyorsanız çok yemeniz gerekecek. Yemek yemek, TotK’da iyileşmenin ana yollarından biridir. En iyi yiyecekler, sağlık çubuğunuzda birden fazla kalbi yeniden doldurabilir. Sadece bu da değil, bazı tarifler size ekstra güç veya yangına dayanıklılık gibi kullanışlı durum iyileştirmeleri bile sağlayabilir. Bu kılavuz size nasıl yemek yeneceğini gösterecek […]

Krallığın Gözyaşlarında Nasıl Yenir?

“Tears of the Kingdom”ın (TotK) vahşi dünyasında hayatta kalmak istiyorsanız çok yemeniz gerekecek. Yemek yemek, TotK’da iyileşmenin ana yollarından biridir. En iyi yiyecekler, sağlık çubuğunuzda birden fazla kalbi yeniden doldurabilir. Sadece bu da değil, bazı tarifler size ekstra güç veya yangına dayanıklılık gibi kullanışlı durum iyileştirmeleri bile sağlayabilir.

Bu kılavuz size nasıl yemek yeneceğini gösterecek ve TotK’daki pişirme sistemini keşfedecek.

TotK’da Yemek Nasıl Yenir?

Yemek yemek, maceranızın başlarında öğreneceğiniz en basit becerilerden biridir. Kendinizi hayatta tutmak için çok önemlidir. Neyse ki, bunu yapmak basittir. Link’in elma, Skyshrooms, güveç ve daha fazlasını yemesine yardımcı olmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

 1. Envanterinize erişmek için “+” düğmesine basın.
 2. Malzemeler sekmesine (elma sembolü olan) veya Yiyecek sekmesine (tencereye benzeyen) gitmek için “L” ve “R” düğmelerini kullanın.
 3. Yemek istediğiniz bir parça yiyecek bulmak için öğeler listesinde gezinin.
 4. Seçtiğiniz öğedeki “A” düğmesine basın, ardından “Ye” öğesini seçin.
 5. Bir dakika bekleyin ve Link’in yemeğini yerken animasyonunu izleyin.

TotK’da Yemek Nasıl Pişirilir?

“Breath of the Wild” (BotW) oyununda olduğu gibi TotK, çiğ veya pişmiş yemek yemenizi sağlar. Tipik olarak, pişmiş yemek çok daha iyidir. Çiğ atıştırmalıklar size yalnızca yarım kalp sağlık verebilirken, biftek, şiş ve güveçler sizi çok daha fazla iyileştirir.

TotK’da pişirme yöntemi tıpkı BotW’deki gibidir. Bir önceki oyunu oynamadıysanız veya nasıl çalıştığını unuttuysanız, işte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Pişirmeden önce malzemeleri toplamanız gerekecek. Haritanın her yerinde yiyecek bulabilirsiniz.
 2. Ayrıca bir tencere bulmanız gerekecek. Dünyanın dört bir yanına dağılmış çok sayıda var veya bunun yerine taşınabilir bir Zonai tenceresi kullanabilirsiniz.
 3. Başlamaya hazır olduğunuzda envantere erişmek için “+”ya basın ve Malzemeler sekmesine gidin.
 4. Kullanmak istediğiniz malzemeleri bulun, “A” düğmesine basın, ardından “Beklet”i seçin. Beş malzemeye kadar bunu tekrarlayın.
 5. Menüden çıkın, tencereye dönün ve malzemelerinizi bırakıp pişirmek için tekrar “A”ya basın.
 6. Yemek pişirme animasyonunun bitmesini bekleyin ve yeni yemeğinizi alın.

TotK’da Tarifler Nasıl Öğrenilir?

Envanterinizdeki en yararlı şifalı yiyecekleri almak istiyorsanız, bazı tariflerde ustalaşmanız gerekecek. Şans eseri, TotK’nın keşfedilecek 200’den fazla tarifi var ve bunları anlamanın birkaç farklı yolu var:

Deneme ve hata

Muhtemelen TotK’da yemek tarifleri öğrenmenin en eğlenceli yolu deneme yanılmadır. Maceralarınızdan malzemeler toplayabilir ve ardından bunları farklı kombinasyonlarda karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Birden fazla deneme gerekebilir, ancak sonunda bu şekilde harika tarifler öğrenebilirsiniz. Dezavantajı, yol boyunca malzemeleri de israf edebilmenizdir.

İnsanlarla konuş

NPC’lerle konuşmak, tariflerin kilidini açmanın başka bir yoludur. Birkaç oyun içi karakter mutfak bilgeliklerini sizinle paylaşacak. Bazen oyun dünyasındaki dükkanlarda veya ahırlarda bulunan posterlerde listelenen tarifleri de görebilirsiniz. Onlara çok dikkat etmeye çalışın ve malzemeleri sonraya not edin.

Çevrimiçi Kontrol Edin

En iyi TotK tariflerinin tümüne anında erişmek istiyorsanız, çevrimiçi bir rehbere başvurabilirsiniz. Size en lezzetli yemekleri tam olarak nasıl yapacağınızı göstermek için çeşitli izlenecek yollar ve kılavuzlar zaten oluşturulmuştur.

TotK’da Yeme ve Yemek Yapmanın Diğer İpuçları ve Püf Noktaları

TotK’daki diğer birçok şey gibi, oyunun yeme ve pişirme sisteminde de şaşırtıcı miktarda derinlik var. Oyunun temellerini erkenden anlayabilirsiniz. Ancak elma yeme ve şiş pişirme sanatında ustalaşmak zaman alır. İşte bu oyunda yemek yeme ve yemek pişirme ile ilgili bazı bonus ipuçları:

Ateşi Kullanmak

Yemek hazırlamak için mutlaka tencere kullanmak zorunda değilsiniz. Öğeleri doğrudan ateşe atabilir ve pişmelerini bekleyebilirsiniz. Duman animasyonu sona erdiğinde yiyeceğe göz kulak olmanız ve onu almanız gerekeceğinden, bu biraz daha çaba gerektirir. Çok uzun süre beklerseniz, yiyecek yanacak ve sizi iyileştirmede çok daha az etkili olacaktır.

Kayıtlı Tarifler

Bir tarifi öğrendikten sonra, onu tekrar kullanmak için not almanıza veya ezberlemenize gerek kalmayacak. oyun otomatik olarak tüm tarifleri kaydeder. Saklanan tarifleri bulmak için envanterinizden bir gıda maddesi seçin ve “Tarif için seç” düğmesini vurgulayın. Bu malzemeyi içeren tüm tariflerin tam bir listesini göreceksiniz ve “A” düğmesine tekrar basarak tüm malzemeleri hızlıca toplayabilirsiniz.

Malzemelerin Ayarlanması

Oyundaki tariflerin çoğu, daha da canlandırıcı hale getirmek için biraz değiştirilebilir. Örneğin, “Çiğ Et” yerine yüksek kaliteli “Prime Meat” kullanırsanız, genellikle daha iyi iyileştirici özelliklere sahip yiyecekler alırsınız. Ya da zaten bildiğiniz bir tarife yalnızca bir ekstra malzeme eklemek, ona Ateş veya Soğuğa Direnç gibi bir bonus durum etkisi verebilir.

malzemeleri topla

Hyrule’un her yerinde malzemeleri bulacaksınız. Ağaçlarda elmalar, yerde mantarlar, av hayvanlarının toplayacağı etler var. Haritada çok uzaklara bakın ve bulabileceğiniz tüm malzemeleri toplayın. Ne kadar çok bileşene sahip olursanız, hayatta kalmanız o kadar kolay olacaktır.

Çiğ yemek

Genel olarak, yalnızca başka seçeneğiniz yoksa çiğ yiyecekler yemelisiniz. Bu gıda maddeleri genellikle yalnızca küçük sağlık artışları sağlar. Öte yandan, pişmiş yemek, diğer faydalı etkilerin yanı sıra size daha fazla kalp verecektir. Malzemeleri saklamak ve düzenli olarak yemek pişirmek en iyisidir, böylece sağlık barınızı doldurmak için her zaman besleyici yemeklere sahip olursunuz.

SSS

Neden Krallığın Gözyaşlarında yemek yemeniz gerekiyor?

TotK’da sağlığı geri kazanmanın ana yolu yemek yemektir. Hyrule’un çeşitli canavarlarıyla savaşırken ve birçok görevinizi tamamlarken hayatta kalmanıza yardımcı olacak. İhtiyaç duyduğunuzda iyileşebilmeniz için envanterinizde her zaman biraz yiyecek bulundurmanız önerilir.

TotK’da yemek yemenin alternatifi var mı?

TotK’da kalpleri yenilemenin iki yolu daha var. Birincisi uyuyarak. Yatakları Hyrule çevresindeki hanlarda veya Lookout Landing’deki Acil Durum Barınağında bulabilirsiniz. Bu, kalplerinizi tekrar doldurmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Çok daha tehlikeli olan diğer seçenek, bir Tapınak Mücadelesini tamamlamaktır. Bir mücadeleyi bitirdiğinizde, kalpleriniz otomatik olarak yeniden doldurulacaktır.

TotK’da yiyecekler size fazladan kalp verebilir mi?

En iyi tariflerden bazıları size geçici olarak bazı bonus kalpler verebilir. Örneğin “Doyurucu İksir” bu etkiye sahiptir. Bununla birlikte, sağlık çubuğunuza kalıcı olarak yeni kalpler eklemek için ya patronları yenmeniz ya da Blessing Lights toplamak için Shrine Challenges’ı tamamlamanız gerekir. Lütfun Işıklarını Tanrıça Heykellerine götürebilir ve onları yeni bir kalple takas edebilirsiniz.

Tencere olmadan nasıl yemek yaparım?

Tencere olmadan pişirmek için öğeleri doğrudan ateşe atabilirsiniz. Doğrudan ateşe pişirmek uygundur, çünkü bir odun demeti ve çakmaktaşı yardımıyla dünyanın herhangi bir yerinde kendi ateşinizi yakabilirsiniz.

TotK’da Hayatta Kalmak İçin Çok Yiyin

TotK’nın başlangıcında, yemek için yalnızca birkaç temel elmanız olabilir. Ancak oyun devam ettikçe daha fazla malzeme toplayacak ve bir dizi tarifte ustalaşacaksınız. Hayatta kalmanıza yardımcı olacak yeni tarifler öğrenmek için toplayabildiğiniz kadar çok yiyecek toplamayı ve denemeler yapmayı unutmayın.

Harika tarifler veya süper nadir malzemeler buldunuz mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Teknory