Kuzey Amerika’da ortalama akıllı telefon maliyeti 119 $ arttı

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Ortalama akıllı telefon maliyeti Q1 2022’den Q1 2023’e 119 $ arttı. Bu, maliyeti 790 $ gibi rekor bir seviyeye çıkarıyor. Ne yazık ki, genel pazar %11,2 oranında düştü, bu da insanların daha fazla harcayıp daha az satın alması anlamına geliyor. Android telefonların dünyasında, hemen hemen istediğiniz herhangi bir fiyat […]

Kuzey Amerika’da ortalama akıllı telefon maliyeti 119 $ arttı

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Ortalama akıllı telefon maliyeti Q1 2022’den Q1 2023’e 119 $ arttı.
  • Bu, maliyeti 790 $ gibi rekor bir seviyeye çıkarıyor.
  • Ne yazık ki, genel pazar %11,2 oranında düştü, bu da insanların daha fazla harcayıp daha az satın alması anlamına geliyor.

Android telefonların dünyasında, hemen hemen istediğiniz herhangi bir fiyat noktasında bir şeyler alabilirsiniz. 100 dolar bile sana işe yarar bir şey verebilir. Ancak istatistikler, insanların bir telefona her zamankinden daha fazla para harcamayı giderek daha fazla tercih ettiğini gösteriyor ve yeni bir rapor bu bulguyu destekliyor.

dan yeni bir rapor Canalys Kuzey Amerika’daki ortalama akıllı telefon maliyetinin geçen yıl önemli ölçüde arttığını gösteriyor. 2022’nin ilk çeyreğinde bir akıllı telefonun ortalama satış fiyatı (ASP) 671 dolardı. 2023’ün ilk çeyreğinde, bu fiyat 119 $ gibi büyük bir artışla toplam 790 $’a yükseldi. Bu rekor bir seviye.

Eşzamanlı olarak, genel akıllı telefon pazarı düşüşte. 2022’nin 1. Çeyreği ile 2023’ün 1. Çeyreği karşılaştırıldığında, akıllı telefon sevkiyatı yıldan yıla %11,2 oranında düştü. Başka bir deyişle, Canalys’in raporu, insanların genel olarak daha az akıllı telefon satın aldıklarını, ancak bir tane satın aldıklarında, ona yaptıklarından daha fazla para harcadıklarını gösteriyor. Daha önce hiç.

Bu değişimin liderinin Apple olması kimseyi şaşırtmasın. Canalys, Kuzey Amerika’da Apple’ın %2’lik bir artışla akıllı telefon pazarının %59’una sahip olduğunu tahmin ediyor. İkinci sırada yer alan Samsung, yıldan yıla %25’lik çok korkunç bir düşüşü temsil ederek sadece %23 ile geride kalıyor. Bu arada, Motorola sadece %7 ile üçüncü sırada yer alıyor ve yıllık %40’lık korkunç bir düşüşle.

Yine de Android dünyası için bazı iyi haberler var. Google, geçen yıla göre %20’lik çok sağlıklı bir sıçramayla Kuzey Amerika pazarının %4’ünü alarak şu anda dördüncü sırada. Son olarak, TCL pazarın %3’ünü alarak beşinci sırada yer alıyor.

Ortalama akıllı telefon maliyeti artıyor: Bu sizin için ne anlama geliyor?

Bu rakamlar değişen bir pazarı temsil ediyor. Akıllı telefon üreticileri, telefonunuzu daha uzun süre elinizde tuttuğunuzu ve dolayısıyla daha az sıklıkta satın aldığınızı anlıyor. Buna karşılık, akıllı telefonlar daha pahalı hale geliyor. Ne de olsa, sizi bir veya iki yılda bir yükseltemezlerse, farkı telafi etmek için sizden daha fazla ücret almaları gerekecek.

En önde gelen markaların amiral gemisi akıllı telefonlarının fiyatlarını artırmasını bekliyoruz. Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 4, Android dünyasının bir sonraki büyük sürümleri ve fiyat artışlarını ilk görenler olabilir. İPhone 15 serisi de muhtemelen daha pahalı olacak ve Pixel 8 serisinin de yükseldiğini görmek bizi şaşırtmaz.

Kuzey Amerika’da ortalama akıllı telefon maliyeti 119 $ arttı

Teknory