Meta, elitist çapraz kontrol programını değiştirecek.

Meta’da içerik denetleme kararlarını inceleyen bağımsız bir gözetim kurulu, şirketin çapraz kontrol programını gözden geçirmesini önerdi ve şirket de kabul etti – bir nevi. Toplamda, Meta’nın içerik denetleme kararlarını inceleyen “bağımsız kuruluş” olan Gözetim Kurulu, “yüksek profilli” kullanıcılardan gelen içeriği şirketin kullandığı otomatik olandan ayrı bir denetleme kuyruğuna yerleştiren programı değiştirmek için 32 öneri yayınladı. […]

Meta, elitist çapraz kontrol programını değiştirecek.

Meta’da içerik denetleme kararlarını inceleyen bağımsız bir gözetim kurulu, şirketin çapraz kontrol programını gözden geçirmesini önerdi ve şirket de kabul etti – bir nevi.

Toplamda, Meta’nın içerik denetleme kararlarını inceleyen “bağımsız kuruluş” olan Gözetim Kurulu, “yüksek profilli” kullanıcılardan gelen içeriği şirketin kullandığı otomatik olandan ayrı bir denetleme kuyruğuna yerleştiren programı değiştirmek için 32 öneri yayınladı. normaller. Politikacılar, ünlüler ve sporcular gibi tanınmış kişilerin işaretlenen içerikleri kaldırılmak yerine “insan tarafından daha fazla incelenmek üzere” bırakılır.

Kurul’un incelemesi, 2021’e doğrudan yanıt olarak gerçekleştirildi. Wall Street Gazetesi madde(Yeni bir sekmede açılır) muaf tutulanları inceledi. Aldıkları kararda,(Yeni bir sekmede açılır) kurul, içeriği geniş ölçekte denetlemenin doğasında var olan zorlukları kabul etti ve “bir içerik inceleme sistemi tüm kullanıcılara adil davranmalı” olsa da, programın “muazzam miktarda içeriği yönetmedeki daha geniş zorluklarla” boğuştuğunu söyledi.

AYRICA BAKINIZ:

İçerik moderasyonu konuşma şeklimizi değiştiriyor ve kimlerin duyulacağını belirliyor

Örneğin, istek sırasında Meta’nın o kadar yüksek hacimli günlük moderasyon denemeleri gerçekleştirdiğini söylüyorlar – yaklaşık 100 milyon – “% 99 doğruluk bile günde bir milyon hatayla sonuçlanacaktı.

Yine de Kurul, çapraz kontrol programının “ileri[ing] Meta’nın insan hakları taahhütleri” ve “işle ilgili endişeleri karşılamak için daha doğrudan yapılandırılmış”.

Kurulun çapraz kontrol programını değiştirmek için önerdiği 32 öneriden Meta, 11’ini uygulamayı, 15’ini kısmen uygulamayı, birinin fizibilitesini değerlendirmeye devam etmeyi ve kalan beşi üzerinde daha fazla çalışmamayı kabul etti. bir güncellenmiş blog gönderisi(Yeni bir sekmede açılır) Cuma günü yayınlanan açıklamada şirket, programı “düzenli raporlama yoluyla daha şeffaf” hale getireceğini ve programa katılım kriterlerinde “insan hakları çıkarlarını ve eşitliği daha iyi hesaba katacak” ince ayar yapacağını söyledi. Şirket ayrıca inceleme taleplerinin birikmiş iş yükünü azaltmak için işletim sistemlerini güncelleyecek, bu da zararlı içeriğin daha hızlı incelenip kaldırılacağı anlamına geliyor.

32 tavsiyenin tümü bu bağlantıdan erişilir.(Yeni bir sekmede açılır)

Kurul, notunda belirttiği twitter dizisi(Yeni bir sekmede açılır) değişikliklerin “Meta’nın hata önleme yaklaşımını daha adil, güvenilir ve meşru hale getirebileceğini”, ancak “Meta’nın tepkisinin bazı yönlerinin daha şeffaf ve eşitlikçi bir sistem elde etmek için önerdiğimiz kadar ileri gitmediğini” söyledi.

Teknory