Meta, Kanada’da Facebook’ta sınırlayıcı haber gönderilerini test edecek

Meta, ödeme yapmak istemediği için Kanada’da Facebook ve Instagram’daki haber gönderilerini sınırlamaya başlayacak. Perşembe günü, sosyal medya devi temelde Kanada’nın teklifinden nefret ettiğini söyledi. Çevrimiçi Haber Yasası(yeni bir sekmede açılır) o kadar ki, ülke genelindeki sitelerinden haber çekmeyi test edecek. Önümüzdeki birkaç hafta içinde Meta, sosyal medya platformlarında, bazı kullanıcıların ve yayıncıların Kanada’daki bazı haber […]

Meta, Kanada’da Facebook’ta sınırlayıcı haber gönderilerini test edecek

Meta, ödeme yapmak istemediği için Kanada’da Facebook ve Instagram’daki haber gönderilerini sınırlamaya başlayacak.

Perşembe günü, sosyal medya devi temelde Kanada’nın teklifinden nefret ettiğini söyledi. Çevrimiçi Haber Yasası(yeni bir sekmede açılır) o kadar ki, ülke genelindeki sitelerinden haber çekmeyi test edecek. Önümüzdeki birkaç hafta içinde Meta, sosyal medya platformlarında, bazı kullanıcıların ve yayıncıların Kanada’daki bazı haber içeriklerini görüntülemesini ve paylaşmasını sınırlayacak testlere başlayacak. Etkilenen kullanıcılar ve yayıncılar bilgilendirilecek, Reuters bildirdi(yeni bir sekmede açılır).

AYRICA BAKINIZ:

Meta, reklamlar için üretken AI kullanmayı planlıyor

Geçen Nisan ayında yürürlüğe giren Çevrimiçi Haber Yasası, “dijital platformlar ve haber kaynakları arasında adil gelir paylaşımını sağlamayı” amaçlıyor. Kanada hükümetine göre(yeni bir sekmede açılır). Pratik olarak, Meta ve Google gibi platformların sosyal medya sitelerine koydukları içerik için Kanadalı haber kuruluşlarına ödeme yapmasını gerektirecek. Tartışma, Meta’nın haber kaynaklarının iş modellerini bozan sosyal medya platformları başlattığıdır – bu nedenle sosyal medya, şu anda mücadele eden haber merkezlerini finanse etmeye yardımcı olmalıdır.

Meta ve Google, Avustralya’yı da etkileyen bu tür yasa tekliflerine verdikleri yanıtlarda oldukça tutarlı. Kaliforniya. Haber için para ödemelerini mi istiyorsun? Haberleri tamamen kaldıracaklar.

“Yayıncılar içeriklerini paylaşmayı tercih ediyor çünkü bu onlara fayda sağlıyor, halbuki bizim için pek değerli değil. Bu nedenle, bu kusurlu yasa kabul edilirse son vermek zorunda kalacağımız gibi zor bir karar aldık. Kanada’da Facebook ve Instagram’da haber içeriğinin mevcudiyeti.”

AYRICA BAKINIZ:

Facebook ve Google çevrimiçi haberlere hükmediyor – ancak çok farklı konular için

Bu test, yanıtlarının bir parçasıdır. Elbette Kanada hükümeti bundan pek memnun değil. Google da benzer testler yaptı(yeni bir sekmede açılır).

“Büyük bir teknoloji şirketi bize ‘Şunu veya bunu yapmazsan, o zaman fişi çekerim’ dediğinde bu bir tehdittir. Hiçbir zaman bir tehditten korktuğum için hiçbir şey yapmadım. Tasarıyı tanıtan Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriguez, Reuters’e söyledi(yeni bir sekmede açılır).

Bu, şu anda Meta’nın en büyük kavgalarından biri gibi görünüyor. Meta’nın, teknoloji platformlarının reklamlardan elde ettiği paranın bir kısmını yerel haber kaynaklarına vermesini gerektiren bir yasa tasarısı olan California Gazeteciliği Koruma Yasası’nı eyaletin geçirmesi halinde Kaliforniya’da herhangi bir haber yayınlamayacağını söylemesinden sadece birkaç gün sonra geldi.

Teknory