Meta’nın distopik yapay zeka kişilikleriyle sohbet etmek cevaplardan çok soru bırakıyor

Meta’nın yapay zeka karakterleri canlı ve beklediğiniz kadar ürkütücü ve kafa karıştırıcılar. Meta Connect 2023’te CEO Mark Zuckerberg, benzersiz ilgi alanlarına ve kişiliklere sahip çeşitli AI karakterlerinden oluşan bir koleksiyonu tanıttı. Kullanıcılar Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp aracılığıyla yemek pişirme, antrenman, seyahat veya genel yaşam tavsiyeleri gibi konular hakkında belirli karakterlerle sohbet edebiliyor. alet artık […]

Meta’nın distopik yapay zeka kişilikleriyle sohbet etmek cevaplardan çok soru bırakıyor

Meta’nın yapay zeka karakterleri canlı ve beklediğiniz kadar ürkütücü ve kafa karıştırıcılar.

Meta Connect 2023’te CEO Mark Zuckerberg, benzersiz ilgi alanlarına ve kişiliklere sahip çeşitli AI karakterlerinden oluşan bir koleksiyonu tanıttı. Kullanıcılar Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp aracılığıyla yemek pişirme, antrenman, seyahat veya genel yaşam tavsiyeleri gibi konular hakkında belirli karakterlerle sohbet edebiliyor. alet artık canlı beta modudur ve kullanıcılara bunu kendileri deneme şansı verir.

AYRICA BAKINIZ:

Meta Connect 2023’te Meta AI, AI ünlüleri ve diğer her şey ‘AI-ified’

Temel olarak chatbot’larla aynı konsepttir. kopya, Bu da kullanıcıların kendi yapay zeka arkadaşlarını tasarlamasına ve onlarla etkileşime geçmesine olanak tanıyor. Meta’nın versiyonu hariç, chatbotların çoğu gerçek ünlü kişilere dayanıyor. Ünlüler kendileri gibi görünüyor ve ses çıkarıyorlar ama kendileri değiller, karakterleri canlandırıyorlar.

Kafası karışmış? İşte bazı örnekler: Paris Hilton, suçları çözmenize yardımcı olan dedektif Amber’ı canlandırıyor, Kendall Jenner, hayat tavsiyeleri veren abla tipi Billie’yi canlandırıyor, Duane Wayde, motive olmanıza yardımcı olan bir Ironman triatloncusu Victor’u canlandırıyor ve Tom Brady, Bru’yu seviyor. spor hakkında tartışmak. Ünlülerin başka birini oynaması gibi kafa karıştırıcı bir kavram neden? Deepfake’leri önlemek için mi? Sorumluluktan korunmak mı? Eğer öyleyse neden ilk etapta ünlüleri kullanıyorsunuz? Öyle olsa bile, eski ünlülerin sözcüsü hilesi pek fazla güven uyandırmıyor.

Meta’nın ünlülere benzerliklerini nasıl imzalattığını ve AI kopyalarını Meta kullanıcılarının insafına nasıl attığını merak ediyorsanız, cevap milyonlarca dolar. Buna göre Bilgiünlülere ve yaratıcılara, benzerliklerini kullanmaları karşılığında 5 milyon dolara kadar ödeme yapıldı; bu, tepkileri ve pozları kaydetmek için altı saate kadar stüdyo süresini içeriyordu.

Şimdiye kadarki en garip konuşma

Ünlülerin videoları deneyimde büyük bir rol oynamıyor. Yapay zeka ile insancıllaştırıcı bir etkileşim olarak lanse edilmesine rağmen, asıl deneyim sadece bir chatbot ile mesajlaşmaktır. Stüdyoda geçirilen saatler, ekranın üst kısmında karakterlerin tepki verdiğini, gülümsediğini ve poz verdiğini gösteren küçük bir pencere içindi. Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, bu durum konuşmanızla örtüşmüyor. Önerilen “İçimi boşaltmam gerekiyor” komutunu kullandığımda, bu Kendall Jenner’ın, yani Billie’nin, kahkahaları bastıran ve ilgisizce başka yöne bakan videosuyla çakıştı. Bir abla için pek destekleyici değil.

Billie bana izin vermekle pek ilgilenmiyor gibi görünüyor.
Kredi bilgileri: Meta

Bu durum, gerçekten de kendini boşaltmaya ihtiyaç duyan insanların neden olabileceği duygusal acının yanı sıra, teknolojik olarak Meta’dan daha fazlasını bekliyordum. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biri neden yapay zeka personelinin bağlamsal tepki vermesini sağlayamıyor? Benim önsezim bunun mümkün olduğu yönünde, ancak bu özellik, görüntülerin deepfake için kullanılmasını önlemek amacıyla kasıtlı olarak NERF’lendi. Ancak bu, ünlülerle etkileşime girebilmenin tüm satış noktasını boşa çıkarıyor, çünkü aslında önceden kaydedilmiş videonun üstüne atıldığı bir yapay zeka sohbet robotu gibi görünüyor.

Yapay zeka, gerçek insanlar gibi davranıyor ama kötü bir şekilde

Meta bağlamsal tepkiyi doğru vermiş olsa bile bu kişiliklerde son derece rahatsız edici bir şeyler var. ChatGPT ile bir botla konuştuğumu biliyorum ve o başka bir şey olmaya çalışmıyor. İnsanların gerçek olarak oluşturduğu Replikalar bile bazen uygunsuz bağlar Canlı görünüyor, böylece gerçek ve yapay dünya arasında kritik bir sınır oluşturuyor. Ancak Meta’nın yapay zeka kişilikleriyle sohbet etmek, aracın beni karakterlerin insan ve gerçek olduğuna ikna etmeye çalışması gibi.

Jules Terpak olarak işaret etti X’teki (eski adıyla Twitter) bir videoda, botlar “sizi cezbetmek için yardımcı olarak kullanılıyor.” Terpak, MrBeast’in karakteri Zach’e “güle güle” dediğinde bile, onunla konuşmaya devam etmek için umutsuz bir çabayla “Olmaz dostum, daha yeni başlıyoruz…” diye yanıt veriyor.

Çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi Zuckerberg’in Meta uygulamalarına yönelik stratejisinin şu olduğu bir sır değil: Kullanıcıları platformda tutun mümkün olduğu kadar uzun süre – genellikle daha fazla reklam geliri getirdiği için.

Personas, yalnızca ünlülerin yüzlerinin yer aldığı daha erişilebilir bir ChatGPT’dir

Tüyler ürperticiliği bir yana, bunun bazı insanlar için işe yaradığını görebiliyordum; özellikle de yemek pişirme veya egzersiz yapma gibi özel uzmanlığa sahip karakterlerde. Replika’nın kanıtladığı gibi, insanlar yapay zeka arkadaşlarıyla ilişkiler geliştirmeye istekli ve bu yeteneğe sahip. Meta’nın aracı, Facebook, Instagram veya WhatsApp kullanan herkesin kolayca erişebilmesi avantajına sahip. Ancak gizlilik ve verilerle ilgili kalıcı sorularla baş başa kaldım. ChatGPT’den farklı olarak sohbet geçmişini temizlemenin belirgin bir yolu yoktur. Bunu yapmak için sohbete /reset-ai yazmanız ve mesajlarınızın AI kopyasını silmeniz gerekir. Veya tüm yapay zekaları içeren mesajlarınızın kopyalarını silmek istiyorsanız /reset-all-ais yazın. Ayrıca Instagram ayarlarında uçtan uca şifreleme kullanma seçeneği gri renkte görünüyor ve “bazı kişiler bu şifrelemeyi kullanamıyor” yazıyor. [it] henüz.”

Meta AI karakteriyle bir konuşma "Maksimum"

Max bana tarif fikirleri verdi ama diğer sohbet robotlarından daha fazla yardımcı olmadı.
Kredi bilgileri: Meta

Yaşadığım en faydalı deneyimi ünlü şef Roy Choi’nin canlandırdığı Max’le yaşadım. Sohbet ettiğim diğer karakterler gibi Max’in tepkilerinin de sorduğum şeyle hiçbir ilgisi yoktu, bu yüzden çoğunlukla pencereyi görmezden geldim. Bu denklemin dışında bana sonbahar çorbası fikirleri ve tarifleri veren standart bir yapay zeka sohbet robotuydu. Bu noktada sadece ChatGPT gibi bir araç kullanıyordum ve bu da neden sadece ChatGPT kullanmadığımı merak etmeme neden oldu. Meta, kullanıcıları uygulamalarında tutmaya çalışıyorsa ünlülerden daha fazlasına ihtiyaçları olacak.

Konular
Yapay Zeka Metası

Teknory