Meta’nın Twitter-Killer Uygulama Konuları Yeni Başladı ve İngiliz Kullanıcılar Nükleer İmha Hakkında Düşünmekten Vazgeçemiyor

Twitter ölüyor. Sosyal medya devi, Elon Musk’ın göreve gelmesinden bu yana, kullanıcıların tek bir günde görebilecekleri tweet sayısının Twitter üzerinde buzdağı kadar kabaca aynı etkiye sahip olan “oran sınırlaması” yönündeki feci kararıyla, bin kesintiyle hayatını kaybediyor. Titanik’te yaptı. Pruva açılırken kullanıcılar artık cankurtaran botlarına kaçıyor. Neyse ki Meta, tüm bu kimsesiz kullanıcıları toplamaya hazır ve […]

Meta’nın Twitter-Killer Uygulama Konuları Yeni Başladı ve İngiliz Kullanıcılar Nükleer İmha Hakkında Düşünmekten Vazgeçemiyor

Twitter ölüyor. Sosyal medya devi, Elon Musk’ın göreve gelmesinden bu yana, kullanıcıların tek bir günde görebilecekleri tweet sayısının Twitter üzerinde buzdağı kadar kabaca aynı etkiye sahip olan “oran sınırlaması” yönündeki feci kararıyla, bin kesintiyle hayatını kaybediyor. Titanik’te yaptı.

Pruva açılırken kullanıcılar artık cankurtaran botlarına kaçıyor. Neyse ki Meta, tüm bu kimsesiz kullanıcıları toplamaya hazır ve bekliyor. İş Parçacığıbir Twitter katili olarak konumlandırılan ve “akıllıca yönetileceğine” dair anlamlı bir sözle.

Ancak, İngiliz kullanıcılar şu anda yeni uygulamanın kulağa zararsız gelen adıyla ilgili akıllarını kaybediyorlar. Öyleyse, İplikler neden etleri kabartan, retinayı yakan, binaları buharlaştıran nükleer imha kâbusları anlamına geliyor?

İsim nedir?

1984’te, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın termonükleer bir değiş tokuştan birkaç yanlış adım olarak görüldüğü Soğuk Savaş hâlâ devam ediyordu. Bu, nükleer silahların unutulmaya yüz tutacağı tahmin edildiğinden, özellikle Birleşik Krallık’ta yaygın bir nükleer paranoyaya neden oldu. BBC, “nükleer savaşın mümkün olan en gerçekçi tasviri” olarak faturalandırılan bir TV filminde bu konuyu ele almaya karar verdi.

Diyelim ki yönetmen Mick Jackson brifingi tutturdu. İş Parçacığı İngiltere’nin kuzeyindeki Sheffield’da geçiyor ve evlenmeyi planlayan genç çift Ruth ve Jimmy’yi takip ediyor. Arka planda fokurdayan jeopolitik değişimlerdir. İran’da ABD destekli bir darbe oldu, Sovyetler Birliği mutlu değil ve NATO Avrupa’da kuvvetlerini kuruyor.

Birkaç saat içinde dünyanın sonu gelir. İlk olarak Kuzey Denizi üzerinde bir nükleer patlama gelir, ikinci bir darbe RAF askeri üslerini vurur ve son olarak bomba Sheffield’a düşer. İş Parçacığı büyük bir bütçesi yoktu, ancak bunu insani olarak mümkün olduğu kadar üzücü hale getirmek için her kuruş sıkıştırıldı. Ama benim sözüme güvenme! Kendin için gör:

Hikaye daha sonra hayatta kalanlar için hayatın nasıl olacağını gözü kara ayrıntılarla göstermeye devam ediyor. Nikita Kruschev bir keresinde nükleer savaşın ardından “yaşayanların ölüleri kıskanacağını” söylemişti ve… İş Parçacığı bunun neden doğru olduğuna dair çok inandırıcı bir durum ortaya koyuyor.

İş Parçacığı Eylül 1984’te BBC2’de gösterildi, ancak nükleer savaş gerçeğinin bir dersi olarak öğretmenler tarafından çocuklara rutin olarak gösterilmeye devam ettiği için etkisi burada durmadı. Bunu bana çok genç yaşta göstermiştim, bu da (diğer pek çok çocuk gibi) mutlak korku, varoluşsal korku ve tekrarlayan kabuslarla sonuçlandı. Gibi, İş Parçacığı İngiliz kamuoyunun bilinçaltına yerleşti ve şimdi Meta’nın yeni uygulaması sayesinde bir kez daha su yüzüne çıkıyor.

Kabuslar geri dönüyor

İş Parçacığı
BBC aracılığıyla görüntü

Yani, tahmin edebileceğiniz gibi, birçok kullanıcı kendilerini korkutan filme dönüp bakma fırsatını kullanıyor (ve evet, Konular hakkında konuşmak için tweet atmanın ironisini anlıyorum):

Gerçekten inanılmaz derecede kasvetli:

Sheffield’a büyük darbe:

Aşılması gereken bir engeldir:

O anılar derinden yanmış:

Belki alışırız…:

Welp, bir sabah daha yatağının altına sinerek nükleer patlamayı bekleyerek geçti:

İşte bu kötü şöhret patlamasının daha fazla insanı kontrol etmeye teşvik etmesini umuyoruz İş Parçacığı. Her şey kullanılabilir İnternet Arşivinde ücretsiz izleyinbu yüzden unutamayacağınız bir film için kendinizi hazırlayın.

Büyük ihtimalle Konuları şununla ilişkilendirmeyi bırakacağız: İş Parçacığı platform yükselirse, ancak bu hızla Meta’nın yeni hava tahmini uygulamasını açıklamasını bekliyoruz: Rüzgar estiği zaman.

Teknory