Meta’nın yaklaşmakta olan AR gözlükleri birkaç büyük düşüş yaşıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Meta, kod adı Artemis olan bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor. Şirket, ekranları düşürmeyi planlıyor olabilir. Meta, planlanan lidar sensörünü de bozabilir. Teknolojinin en büyük oyuncularından bazıları şu anda Samsung, Apple ve Meta dahil olmak üzere çeşitli AR/VR projeleri üzerinde çalışıyor. Yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Meta’nın AR projelerinden […]

Meta’nın yaklaşmakta olan AR gözlükleri birkaç büyük düşüş yaşıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Meta, kod adı Artemis olan bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor.
  • Şirket, ekranları düşürmeyi planlıyor olabilir.
  • Meta, planlanan lidar sensörünü de bozabilir.

Teknolojinin en büyük oyuncularından bazıları şu anda Samsung, Apple ve Meta dahil olmak üzere çeşitli AR/VR projeleri üzerinde çalışıyor. Yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Meta’nın AR projelerinden biri (AR gözlükleri) hakkında bize yeni ayrıntılar verdi ve görünüşe göre bu kötü bir haber.

Geçen yıl, tarafından bildirildi Sınır Meta’nın AR gözlükleri üzerinde çalıştığını. Bu cihazın Orion kod adlı ilk sürümü yalnızca geliştiriciler için olacaktır. Ancak Artemis kod adlı ikinci sürüm, 2027 için planlanan bir tüketici lansmanını görecekti. Artemis’in gelişmiş görüntüleme teknolojisine sahip olması bekleniyordu, ancak görünüşe göre Meta planlarını değiştiriyor.

dan yeni bir rapora göre Bilgi, Artemis, başlangıçta cihaz için planlanan MicroLED ekranları artık almıyor. Meta’nın üst düzey ekranları silikon üzerinde sıvı kristal (LCoS) ile değiştirmeyi planladığı bildiriliyor. Çıkış noktasının işaret ettiği gibi, bu teknoloji daha yeni teknoloji kadar parlak değil. Bu, parlak alanlarda bile gerçek dünya ortamlarında görüntüleri üst üste bindirebilmesi gereken bir cihaz için bir sorun olabilir.

AR ürününe bir başka darbe de, Meta’nın silisyum karbür kullanmaktan cam dalga kılavuzuna geçmeye karar verdiği görülüyor. İzin verilen önceki malzeme 70 dereceye kadar görüş alanına izin verdiğinden, bu çok talihsiz bir düşüş. Bir cam dalga kılavuzu ile görüş alanı 50 dereceye düşürülecek ve bu camlar Magic Leap One ile aynı hizaya getirilecek.

Nihai düşürme, gözlüklerle birlikte verilecek “oval şekilli bir kablosuz disk” içerir. Pak, “bilgi işlemin parçalarını boşaltmak” içindir ve bir pil, 5G modem, lidar sensörü ve bir dokunmatik yüzey içerir. Görünüşe göre Meta, gözlüklerin “cihazın çevresini algılamasına ve yüzler ve vücutlar dahil 3B nesneleri dijital dünyaya aktarmasına” olanak tanıyan planlanan lidar sensörünü bırakacak.

Meta, Artemis’ten bu özellikleri çıkarırken aynı şey Orion için geçerli olmayacak. Geliştiricinin AR gözlüğü sürümünün bu özellikleri içermeye devam edeceği bildiriliyor. Meta aslında tüketici AR gözlüklerine bu indirimleri yapıyorsa, Samsung’un ilk çıkacak AR ürünü olduğu söylenen Samsung’un AR gözlüklerine karşı rekabet etmekte zorlanabilir.

Meta’nın yaklaşmakta olan AR gözlükleri birkaç büyük düşüş yaşıyor

Teknory