Metaverse Üretimi ve Sosyal Hastalıkları Hızlandırabilir: Boeing ve Tinder Sanal Gerçekliğe Nasıl Yaklaşıyor?

Uçak üreticisi Boeing ve çevrimiçi oyun platformu Roblox kadar farklı sanal gerçeklikle oynayan şirketler için, sözde “metaverse” akınları eşit parça vaadi ve tehlike ile geldi. Salı günü Austin’deki Reuters Momentum konferansında Boeing’in baş bilgi sorumlusu Susan Doniz, ABD havacılık devi yeni uçak üretimini hızlandırmak için dijital teknolojiyi aradığını söyledi. Boeing’in, ticari uçaklar için nelerin mümkün […]

Metaverse Üretimi ve Sosyal Hastalıkları Hızlandırabilir: Boeing ve Tinder Sanal Gerçekliğe Nasıl Yaklaşıyor?

Uçak üreticisi Boeing ve çevrimiçi oyun platformu Roblox kadar farklı sanal gerçeklikle oynayan şirketler için, sözde “metaverse” akınları eşit parça vaadi ve tehlike ile geldi.

Salı günü Austin’deki Reuters Momentum konferansında Boeing’in baş bilgi sorumlusu Susan Doniz, ABD havacılık devi yeni uçak üretimini hızlandırmak için dijital teknolojiyi aradığını söyledi. Boeing’in, ticari uçaklar için nelerin mümkün olabileceğine bir örnek olarak, T-7 eğitim uçağının geliştirme süresini yüzde 80’den üç yıla nasıl indirdiğini gösterdi.

Yine de Doniz, Boeing’in yıllardır tartıştığı bir hedef olan bir sonraki büyük uçağını dijital olarak ne zaman tasarlayacağına dair bir hedef tarih sunmayı reddetti. Boeing’in 4.354 uçaklık ticari sipariş birikimi var.

Bazı çalışanlar, Boeing’in de kendilerine yardım etmek için sunduğu araçlar konusunda isteksiz olduklarını dile getirdiler. Şirket, Microsoft’un karma gerçeklik kulaklıkları olan HoloLens’i dağıttı, böylece personel, el kitaplarını önlerinde dijital olarak uçağa bağlayabilirdi. İlk nesil gözlüklerin belirli aydınlatma koşullarında sorun yaşadığını ve bazıları için bir ayar olduğunu söyledi.

“Biraz öğrenme eğrisi var” dedi.

Sanal gerçeklik henüz gelişme aşamasında. Yalnızca Boeing’in bir gün uçaklarını inşa edebileceği bir yer değil, metaverse, insanların uçsuz bucaksız sanal diyarlarda bir avatara sahip olabileceği bir kavram. Roblox’un baş bilimcisi Morgan McGuire, gerçek dünyanın “dijital ikizlerini” yaratma ve sorunları hakkında bile tartışmalar olduğunu söyledi.

McGuire konferansta, “Gerçek dünyada gerçekten ciddi ve gerçekten kötü olan pek çok şey var” dedi. “Sahip olup olmayanları istemiyorum. İstemiyorum – evsizliğin dijital karşılığı nedir?”

Roblox’un günlük yaklaşık 60 milyon kullanıcıyı sitesinde oyun oynamak ve inşa etmek için çeken başarısı bir eşleşme bulamadı, ancak Tinder’da, Metaverse’e bekle-ve-gör yaklaşımı benimseyen Match Group’un sahibi flört uygulaması.

Tinder Operasyon Direktörü Faye Iosotaluno, “Bugün metaverse’de açıkça bir şey yapmıyoruz, ancak ister gerçek ister sanal dünyada olsun, yeni biriyle tanışmak istediğinizde gideceğiniz yer olmak istiyoruz.” Dedi. Konferansta.

Zorluğun bir kısmı teknolojinin ilkel olması olabilir. Çarşamba günü Reuters konferansında konuşan sanal ofis şirketi Immersed’in CEO’su Renji Bijoy’un görüşüne göre, “bu daha çok (gibi) Windows 95” dedi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow