Michelle Yeoh Muhtemelen Pazar Günü En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını Kazanacak, Asla “Çeşitlilik Seçimi” Olarak Etiketlenmeyecek ve Olmamalı

A24 üzerinden görüntü Salı günü, michelle yeoh Instagram sayfasında, Akademi’nin adaylar için kampanya düzenlemelerine aykırı olabilecek, aynı zamanda içeriğiyle de birkaç kişinin kaşlarını kaldıran bir makale paylaştı. Yeoh o zamandan beri gönderiyi sildi, ancak yansımaları hala film fandomunda dalgalanıyor ve Oscar’lar benzer forumlar. Makale, “Beyaz Olmayan Bir En İyi Kadın Oyuncu Kazananı Sahip Olduğumuzdan Bu […]

Michelle Yeoh Muhtemelen Pazar Günü En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını Kazanacak, Asla “Çeşitlilik Seçimi” Olarak Etiketlenmeyecek ve Olmamalı

A24 üzerinden görüntü

Salı günü, michelle yeoh Instagram sayfasında, Akademi’nin adaylar için kampanya düzenlemelerine aykırı olabilecek, aynı zamanda içeriğiyle de birkaç kişinin kaşlarını kaldıran bir makale paylaştı. Yeoh o zamandan beri gönderiyi sildi, ancak yansımaları hala film fandomunda dalgalanıyor ve Oscar’lar benzer forumlar.

Makale, “Beyaz Olmayan Bir En İyi Kadın Oyuncu Kazananı Sahip Olduğumuzdan Bu yana Yirmi Yıldan Fazla Zaman Geçti. 2023’te Bu Değişecek mi?” adresinde sanat ve film editörü olan Radhika Seth’in düşündürücü bir eseridir. İngiliz modası. Seth, Oscar’ların 94 yıllık tarihi boyunca Başrolde En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde kazananlar arasındaki çeşitlilik eksikliğine dikkat çekiyor ve tarihi değişimin ağırlığını Yeoh’un kazanma potansiyeline yerleştiriyor. Makalenin ortaya koyduğu somut gerçekler tartışılmaz; yani, Yeoh’un kategorisinde beyaz olmayan yalnızca bir kazanan oldu – Halle Berry canavarın topu2002’de – ve 2016’daki Viola Davis gibi bazılarının, en başından En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisi için kampanya yapmasına öncülük ederek, yardımcı roller üstlenirlerse renkli aktrislerin ödüllendirilmesi çok daha olasıdır. çitler ikincil bir karakter değil, kahramanınkiydi.

Buna inanması zor olabilir, ancak bu Davis’in ilk ve tek Oscar galibiyetiydi – belki de performansının başrol oyuncusu olması ve diğer adaylar için rekabeti neredeyse imkansız hale getirmesi nedeniyle. Ama “doğru” kategori için kampanya yürütseydi kazanır mıydı? Adil bir dünyada, Davis’in ustaca ve yürek burkan performansı çitler kesinlikle Emma Stone’un çok daha abartısız çabasını verirdi. La La Land parası için bir koşu, ancak tarih bize bu soruya net bir yanıt veriyor ve bu, yankılanan bir “hayır” şeklinde geliyor, bu yüzden belki de Davis’in ekibinin doğru hamlesi buydu.

O halde inkar etmek mümkün değil. rağbet‘ın makalesi 2023’e ve Yeoh’un kendisine inanılmaz derecede uygun, 22 yılda bu kategoride beyaz olmayan ilk kazanan için en kesin bahis ve tüm Oscar tarihinde yalnızca ikinci. Bununla birlikte, Seth’in Op-Ed’indeki bir paragraf özel bir kargaşaya neden oldu; Görünüşe göre, en yakın rakibi Cate Blanchett’in zaten iki Oscar’ı olduğu ve üçüncüsünün biraz gereksiz olacağı gerçeğine dayanarak Yeoh’un galibiyetini savunuyor. Açıklık amacıyla, işte o paragrafın tamamı:

“Kötüleyenler, Blanchett’in performansının daha güçlü olduğunu söyleyecektir – emektar oyuncu, tartışmasız, üretken şef Lydia Tár kadar inanılmazdır – ancak şimdiden iki Oscar’a sahip olduğu unutulmamalıdır (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında). Havacı 2005 yılında ve en iyi kadın oyuncu Mavi Yasemin 2014 yılında). Bir üçüncüsü, belki de bir endüstri titanı statüsünü onaylayabilirdi, ancak geniş ve benzersiz çalışma yapısı göz önüne alındığında, hala daha fazla onaya ihtiyacımız var mı? Bu arada, Yeoh için bir Oscar hayatını değiştirecek: Adının önünde sonsuza kadar ‘Akademi Ödülü sahibi’ ifadesi yer alacak ve bu, Hollywood’da on yıl boyunca suç teşkil eden bir şekilde yetersiz kullanılmasının ardından daha etli kısımlar almasıyla sonuçlanmalı.”

Tabii ki, (çok beyaz) statükoyu korumak isteyenleri, beyaz olmayan bir kişinin liyakatine değil ırkına – veya sözde “pozitif ayrımcılığa” – dayalı olarak başarı bulabileceği imasından daha fazla hiçbir şey kızdıramaz. Bu özel pasajın aşırı basitleştirilmiş bir yorumu rağbet Yeoh’un ne yazık ki Instagram profilinde paylaşmaya karar verdiği makale, daha önce kayıtsız olan birçok film hayranını Her Şey Her Yerde Aynı Anda aktris. İnternetin her yerinde Yeoh, “çaresiz görünmek”, “arkadaşını aşağılamak” veya “acıma oyları için balık tutmakla” suçlandı.

En iyi ihtimalle Yeoh, doğrudan bir rakibin adına atıfta bulunarak Akademi’nin kampanya kurallarını çiğnemekten suçludur, ancak yukarıdakilerin hiçbirinden suçlu değildir. İşin kapsayıcı noktası rağbet Radhika Seth ve Michelle Yeoh’u suçlayanların gözünden kaçmış gibi görünen bir makale, beyaz olmayan bir kişinin geleneksel olarak beyazların egemen olduğu endüstrilerde ayırt edilmesi için tek başına liyakatin asla yeterli olmadığıdır.

Paragrafın açılış cümlesindeki ifade kesinlikle daha iyi olabilirdi, özellikle de Blanchett’in çabasından bahsederken “daha güçlü performans” kullanılırken. KÜTÜPHANE. Bununla birlikte, alıntının orijinal bağlamını arayan okuyucular – bugünün okuyucularının şiddetle karşı çıktığı bir uygulama – kısa süre sonra Seth’in, Yeoh ve Blanchett’inkiler kadar seviyeli iki Oscar adayı performansla karşı karşıya kaldığında, beyaz aktrisin kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu açıklığa kavuşturduğunu görecek. Akademi’nin oylama organı çoğunluğu beyaz olmaya devam ediyor ve Seth’in işaret ettiği gibi, istatistiksel olarak en çok ilgili oldukları performansı tercih etme olasılığı daha yüksek. Blanchett’in daha geleneksel kariyer yolunun ve daha büyük şöhretinin de kararlarını etkileyebileceğini ekliyor.

Michelle Yeoh, Evelyn rolünde, Her Yerde Her Yerde Hepsi Aynı Anda (2022)
A24 üzerinden görüntü

Aksi takdirde keskin olmayan bir film gazeteciliği çalışmasında bağlam dışı bir paragrafın gösterebileceği şeye rağmen, Yeoh’un bu Pazar günü olası Oscar kazanması asla bir “çeşitlilik seçimi” olarak etiketlenmeyecek, olamaz ve asla etiketlenmemelidir. Bu, sadece Yeoh’un inanılmaz kariyerine değil, özellikle de sergilediği harika çalışmaya bir kötülük olurdu. Her Şey Her Yerde Aynı Anda.

Hollywood’da “çeşitlilik seçimleri” diye bir şey gerçekten varsa, şimdiye kadar beyaz olmayan birden fazla En İyi Kadın Oyuncu kazananı olmaz mıydı? Gerçekten düşünürseniz, bu senaryo gerçeklerden bu kadar uzak olamaz. Herhangi bir beyaz aktris, Yeoh’un hayatta bir kez yaptığı performansı sergilediyse Herşey heryerde (bu arada, bu yılın Oscar’larında en çok aday gösterilen film), ödül iddiasını kimse sorgulamayacaktı.

Evet, Yeoh ve Blanchett arasındaki yarış inanılmaz derecede sıkı. Her biri, En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ile donanmış olarak geliyor; Müzikal veya Komedi’de Yeoh ve Drama’da Blanchett. Blanchett, BAFTA’larda galip gelirken, Yeoh SAG’ı kazandı – oylama organlarının örtüşmesi göz önüne alındığında, Oscar başarısına giden yolda en öngörülü kabul edilen ödül.

Eşik, eğer Yeoh Pazar günü Dolby Theatre sahnesine çıkarsa, bunun nedeni ırkı olmayacak. Bir şey varsa – hem bu makale hem de rağbetAsyalı olmak Yeoh’un fethini çok daha zor ve bu nedenle çok daha önemli hale getirecekti. Hayır, Michelle Yeoh “Asyalı olduğu için” kazanmamalı, ancak Akademi Ödüllerinin ırkçı tarihi ve genel olarak film endüstrisi göz önüne alındığında, işinin resmi olarak tanınması büyük önem taşıyor.

Teknory