Microsoft, üretken yapay zeka sıçramasını yapmadan önce neredeyse Bing’i Apple’a satıyordu

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Microsoft’un 2020’de Bing’i Apple’a satmayı denediği bildirildi. Ancak Apple, iPhone’lar, iPad’ler ve diğer ürünler için tercih ettiği arama motoru ortağı olarak Google’ı seçti. ABD Adalet Bakanlığı, Google’ın Apple ile olan anlaşmasını, Google’ın arama motoru ortamına nasıl haksız bir şekilde hakim olduğunu göstermek için kullanıyor. Microsoft’un Bing’i iPhone üreticisine satmak […]

Microsoft, üretken yapay zeka sıçramasını yapmadan önce neredeyse Bing’i Apple’a satıyordu

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Microsoft’un 2020’de Bing’i Apple’a satmayı denediği bildirildi.
  • Ancak Apple, iPhone’lar, iPad’ler ve diğer ürünler için tercih ettiği arama motoru ortağı olarak Google’ı seçti.
  • ABD Adalet Bakanlığı, Google’ın Apple ile olan anlaşmasını, Google’ın arama motoru ortamına nasıl haksız bir şekilde hakim olduğunu göstermek için kullanıyor.

Microsoft’un Bing’i iPhone üreticisine satmak için Apple ile görüştüğü bildirildi. Buna göre BloombergMicrosoft yöneticileri, Bing’i Cupertino şirketine tanıtmak için 2020’de Apple’ın hizmetler başkanı Eddy Cue ile bir araya geldi. Anlaşma başarılı olsaydı Bing, Safari, Siri ve Apple’ın aramayı kullandığı her yerde varsayılan arama motoru olarak Google’ın yerini alabilirdi.

Microsoft ve Apple arasındaki görüşmelerin doğası gereği keşif amaçlı olduğu söylendi. İki şirket hiçbir zaman Bing için ileri düzey müzakerelere ulaşamadı. Ancak Microsoft’un defalarca Apple’ı ürünlerinde Google Arama yerine Bing’i kullanmaya ikna etmeye çalıştığı bildirildi. Görünüşe göre Apple, Google Arama’yı iPhone’larda, iPad’lerde ve diğer Apple ürünlerinde kullanması için şirkete ödediği milyarlarca dolar nedeniyle Google’a bağlı kalmıştı.

Google’ın ABD’de arama ve arama reklamlarını tekelleştirmesi nedeniyle tarihi bir antitröst davasıyla karşı karşıya olduğu göz önüne alındığında, bu açıklama oldukça önemli. Adalet Bakanlığı’ndan (DOJ) gelen şikayette, Google’ın rekabeti ortadan kaldırmak için rekabete aykırı ve dışlayıcı davranışlarda bulunduğu iddia ediliyor.

Adalet Bakanlığı’na göre Apple, Microsoft’un Bing’i satın almayı önerdiği 2020 yılına kadar Google ile yaptığı arama anlaşmasından 4 ila 7 milyar dolar kazanıyordu. Apple’ın Google’dan bankaya yatırdığı paranın, Microsoft’un Bing’i satın alma teklifini reddetmesinin nedeni olduğu bildiriliyor.

O zamanlar Apple, Bing’in üretken yapay zekanın benimsenmesine öncülük edeceğini bilmiyordu. Microsoft’un arama motorundaki yeni Bing Chat özelliği, bu yıl ilk kez 100 milyon günlük aktif kullanıcı sayısını aştı. Ancak Bing hâlâ arama işinin küçük bir kısmını yönetiyor. Buna göre İstatistik sayacıBing’in masaüstü arama pazar payı, dev Google’ın %84,8’lik hissesine kıyasla %8,6 civarındadır.

Apple ve Google’ın anlaşması 2021’e kadar uzatıldı. Apple’dan Eddy Cue, bu hafta başında verdiği ifadede şirketin, satın alma teklif edildiğinde Google’ın teknolojisiyle karşılaştırıldığında Bing’in teknolojisinin yeterli düzeyde olmadığını düşündüğünü ima etti. Yönetici, Apple’ın mevcut en iyi seçenek olduğu için Google ile olan arama anlaşmasını sürdürdüğünü söyledi.

Microsoft, üretken yapay zeka sıçramasını yapmadan önce neredeyse Bing’i Apple’a satıyordu

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow