Minecraft’ta Modlar Nasıl Yapılır

Minecraft’ın sonsuz yaratıcı seçenekleri onun en iyi özelliklerinden biridir. Ancak modlar bir Minecraft oyununun neredeyse her yönünü özelleştirebildiğinde nereden başlayacağınızı bilmek zor. nasıl yapılır“/> Modlamayı keşfetmeye hazırsanız doğru yere geldiniz. Bu makale bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır. Kolay Minecraft Modları nasıl yapılır Varsayılan “vanilya” programından yükseltmeye hazır olduğunuzda Minecraft’ta kendi modlarınızı oluşturmanın birkaç yolu vardır. […]

Minecraft’ta Modlar Nasıl Yapılır

Minecraft’ın sonsuz yaratıcı seçenekleri onun en iyi özelliklerinden biridir. Ancak modlar bir Minecraft oyununun neredeyse her yönünü özelleştirebildiğinde nereden başlayacağınızı bilmek zor.

nasıl yapılır“/>

Modlamayı keşfetmeye hazırsanız doğru yere geldiniz. Bu makale bilmeniz gereken her şeyi açıklayacaktır.

Kolay Minecraft Modları nasıl yapılır

Varsayılan “vanilya” programından yükseltmeye hazır olduğunuzda Minecraft’ta kendi modlarınızı oluşturmanın birkaç yolu vardır. Bazıları için Java kodlama dilini bilmeniz gerekir. Yeni bir programlama dili öğrenmeye yatırım yapmaya tam olarak hazır değilseniz modlar yapmanın yolları da vardır.

MCreator ile Kolayca Mod Yapın

MCreator, Java kodunun nasıl yazılacağını bilmeden kendi benzersiz modlarınızı oluşturmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Ancak Java’yı biliyorsanız MCreator’da kullanabilirsiniz.

 1. Ziyaret edin MYaratıcı İnternet sitesi.
 2. “MCreator’ı İndir” düğmesine tıklayın.
 3. Bir sonraki sayfa zordur çünkü indirmeler sunan çok sayıda büyük yeşil düğme vardır. “MCreator” bilgisinin yanındaki düz gri “İndir” butonuna tıklayın. Doğru düğmenin üzerine geldiğinizde şunu görmelisiniz: “
 4. Bir reklam açılırsa kapatmak için pencerenin sağ üst köşesindeki “X” işaretine tıklayın.
 5. İndirmeye başlamak için “.exe” seçeneğini seçin.
 6. Tamamlandığında, MCreator çalıştırılabilir dosyasını indirilenler klasörünüzden masaüstünüze (veya dosya ağacında uygulamayı yüklemek istediğiniz yere) sürükleyin.
 7. Yürütülebilir dosyayı çalıştırın ve talimatları izleyin.

Artık Mccreator ile kendi modlarınızı oluşturmaya hazırsınız. Uygulamanın kullanımı kolay bir arayüzü var, ancak başlarken yardıma ihtiyacınız varsa çevrimiçi çok sayıda MCreator eğitimi var.

Paketlerle Minecraft’ta Değişiklikler Yapın

Minecraft’ta modlamanın ikinci yolu kaynak veya veri paketlerini kullanmaktır. Bunlar, kodu kendiniz nasıl yazacağınızı bilmenize gerek kalmadan oyuna özel komut dosyaları ekleyebilir.

 • Veri paketleri Minecraft’a işlevsellik katar. En popüler veri paketlerinden bazıları, Minecraft dünyalarına kıyı kasabaları ekler, işçilik masasına tarifler ekler ve sıra dışı malzemelerden zırhlar oluşturur.
 • Kaynak paketleri, sesler ve dokular gibi özelliklerin özelleştirilmesine olanak tanır. Minecraft dünyasının daha gerçekçi, daha fantastik temalı ve hatta karanlıkta parıldayan görünmesini sağlamak için birçok popüler doku değişikliği vardır.

Kendi veri ve kaynak paketlerinizi oluşturmanız mümkündür, ancak aynı zamanda sizin için önceden oluşturulmuş binlerce paketi de bulabilirsiniz. İlginizi çeken paketleri yükleyerek kendi Minecraft değişikliklerinizi yapın.

Minecraft’ınıza hızlı bir şekilde ve sıfırdan kod yazmaya gerek kalmadan modlar eklemek istiyorsanız Kaynak ve Veri paketleri harika bir işlevselliktir.

Kendi Minecraft Modlarınızı Yapın – Ortamınızı Kurun

Kendi modlarınızı yapmakla ilgileniyorsanız, biraz daha fazla zaman ve çaba gerektirir. Minecraft’ın kodu Java adı verilen bir programlama dilinde yazılmıştır. “Modding” terimi resmi olarak Minecraft’ın çalışma şeklini değiştirmek için Java veya JavaScript’te özel kod yazmak anlamına gelir. Kendi modlarınızı oluşturmak için beş şeye ihtiyacınız olacak:

 • Java Geliştirme Kiti (JDK) – Java programlarını oluşturmak ve çalıştırmak için araçlar, kitaplıklar ve çalışma zamanı ortamı içerir
 • Metin düzenleyici – kaynak kodu JSON dosyalarını yazmanın ve düzenlemenin bir yolu
 • Mod Geliştirme Kiti – mod oluşturmaya yardımcı olacak temel bir yapı içerir
 • .png dosyalarını düzenlemek ve oluşturmak için Paint, Pinta veya GIMP gibi resim düzenleme programı
 • Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) – sınıf dosyalarını okumak ve oluşturmak için

Açık Java Geliştirme Kitini İndirin

Minecraft modu yapmak için ihtiyacınız olan ilk parça bir Java Geliştirme Kiti veya JDK’dır. Bu, orijinal Java programları oluşturmanıza ve çalıştırmanıza olanak tanır.

 1. Şuraya gidin: Kahin İnternet sitesi.
 2. Geçerli JDK Standart Sürümünü ücretsiz indirin. Kendi kendine yüklenen bir .zip dosyası olacaktır.

Varsayılan metin düzenleyicinizi kullanabilirsiniz ancak daha iyi seçenekler de vardır. Yüklemenizi öneririz Not Defteri++ Minecraft modları oluşturmak için kullanmak için. Diğer iki seçenek ise Vim veya Emac’lar.

Bir Metin Düzenleyici Ayarlama

Mod Geliştirme Kitini Seçin ve İndirin

Piyasada birçok Mod Geliştirme Kiti veya MDK olsa da Forge genellikle herkesin favorisidir. Modlarınızın ve Minecraft’ınızın birbirleriyle anladıkları bir dilde konuşmasına yardımcı olmak için Forge MDK’yı indirin.

 1. Yetkiliyi ziyaret edin Dövmek İnternet sitesi.
 2. Sürüm menüsünü genişletmek ve oynadığınız Minecraft sürümünü seçmek için sol üst köşedeki üç çizgiye tıklayın.
 3. “MDK” simgesine tıklayın ve indirilirken sabırla bekleyin.
 4. Altı saniye sonra sağ üst köşede beliren kırmızı “Atla” butonuna tıklayın.
  • Dosyanın nereye kaydedileceğini seçmek için talimatları izleyin.
  • Bu dosyanın bilgisayarınıza zararlı olabileceği ancak gördüğünüz dosyanın “sahte” formatında olduğu konusunda bir bildirim aldıysanız “Sakla”ya tıklayın.[version number]-installer.jar.” Gördüğünüz diğer dosyaları silin.
 5. Yüklü Forge dosyasına çift tıklayın.
 6. Açılır menüde “İstemciyi Yükle”yi seçin ve “KABUL ET”e tıklayın.
 7. Kurulumu tamamlamanız istendiğinde “Yükle”ye tıklayın.

MDK dosyasıyla işiniz bittiğinde dosyaların nerede olduğuna dikkat edin. Her mod oluşturduğunuzda, dosyaları bu klasörden modunuz için yeni bir proje klasörüne kopyalamanız gerekecektir.

Görüntü Düzenleme Programı Kurma

Microsoft Paint, mod görüntülerini düzenlemek için iyi çalışır. Bazı kullanıcılar kullanmayı tercih ediyor Yüzey yerine. Her iki durumda da, basit görüntüleri düzenleyebilen ve bunları .png dosyaları olarak kaydedebilen bir program açın veya yükleyin.

Bir IDE indirin

Son adım bir IDE indirmektir. IntelliJ önde gelen Java IDE’sidir, bu yüzden bizim favori seçimimizdir.

 1. Ziyaret edin IntelliJ İnternet sitesi.
 2. Mavi “İndir” düğmesine tıklayın.
 3. Ne tür bir dosyanın kurulacağını seçin (.exe veya .zip) ve tekrar “İndir”e tıklayın.

Bu son indirmeyle artık Minecraft modları oluşturmaya uygun bir ortama sahipsiniz.

Minecraft Modları Oluşturun

Araçlar yerleştirildikten sonra modları sıfırdan yazmaya hazırsınız.

 1. Yeni modunuz için C:/Users//Documents konumunda bir klasör oluşturun.
 2. IntelliJ’i açın ve yüklenirken bekleyin. Hoş Geldiniz penceresi açılacaktır.
 3. “Yeni Proje”yi tıklayın.
 4. SDK sürümünün daha önce indirdiğiniz Open JDK sürümü olduğunu doğrulayın. Eğer öyleyse, iki kez “İleri” ye tıklayın.
 5. Projenize bir ad verin.
 6. Yeni proje klasörünüz olacak konumu seçin ve “Son”a tıklayın.
 7. Önceki MDK yüklemenizdeki Forge klasörünü bulun. Bu klasörleri/dosyaları forge-…-mdk klasöründen yeni mod klasörünüze kopyalayın:
  • “src” klasörü
  • gradle klasörü
  • yavaş yavaş
  • gradlew.bat
  • build.gradle
 8. IntelliJ penceresine döndüğünüzde “Proje”ye tıklayın ve yeni modunuzu seçin. Klasörüne yeni kopyaladığınız dosyaları göreceksiniz.
 9. “build.gradle”a sağ tıklayın ve “Line Gradle Projesi”ni seçin.
 10. IDEA terminali sekmesini açın ve yazın ./gradlew.bat genIntellijRuns ve enter tuşuna basın.

Artık ilk Minecraft modunuzu kodlamaya başlamaya hazırsınız. Kodlama ayrıntıları bu makalenin kapsamı dışındadır. Ancak Minecraft modları için mükemmel Java kodlama yardımını burada bulabilirsiniz:

Veba

Modlama Öğreticiler

MinecraftHayranlığı – Forge modları oluşturma

JetLearn – Minecraft mod eğitimleri

Minecraft’ınızda Modlar Yapmak

Oyununuza paketler ekleyerek veya bunları sıfırdan oluşturarak Minecraft değişiklikleri yapmak istiyorsanız, mod yapmak Minecraft oynamanın heyecanını artırmanın harika bir yoludur. Eklentiler ve değişiklikler için pek çok olasılık olduğundan, yaratıcı olanaklar gerçekten sonsuzdur.

Veri ve kaynak paketleriyle kendi modlarınızı oluşturdunuz mu veya oyununuzda değişiklikler yaptınız mı? Eğer öyleyse, bu makalede yer alan ipuçlarından ve püf noktalarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory