Mor Renk Yazarı Alice Walker, Kitabın Tuhaf Romantizmini Tamamen Tasvir Eden Yeni Filme Tepki Verdi

Özet Alice Walker yeni uyarlamayı övüyor Mor renk Celie ve Shug arasındaki lezbiyen ilişkiyi doğru bir şekilde tasvir ettiği için izleyicilerin “aşk aşktır” ifadesini görmelerinin önemli olduğunu belirtti. Önceki uyarlamalar Mor renk lezbiyen ilişkisini küçümsedi, ancak son uyarlama bunu kutluyor ve Celie’nin güçlenme yolculuğundaki önemini kabul ediyor. film, kaynak materyale sadık kalıyor ve ekranda Celie […]

Mor Renk Yazarı Alice Walker, Kitabın Tuhaf Romantizmini Tamamen Tasvir Eden Yeni Filme Tepki Verdi

Özet

  • Alice Walker yeni uyarlamayı övüyor Mor renk Celie ve Shug arasındaki lezbiyen ilişkiyi doğru bir şekilde tasvir ettiği için izleyicilerin “aşk aşktır” ifadesini görmelerinin önemli olduğunu belirtti.
  • Önceki uyarlamalar Mor renk lezbiyen ilişkisini küçümsedi, ancak son uyarlama bunu kutluyor ve Celie’nin güçlenme yolculuğundaki önemini kabul ediyor.
  • film, kaynak materyale sadık kalıyor ve ekranda Celie ile Shug arasındaki fiziksel sevgiyi tasvir ediyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Mor renk yazar Alice Walker, yeni uyarlamanın tuhaf bir romantizm tasvirine tepki gösteriyor. Ganalı film yapımcısı Blitz Bazawule’nin yönettiği Walker’ın Pulitzer ödüllü romanının bu yeni uyarlaması, 1900’lerin başındaki çalkantılı dönemde yaşayan Siyah bir kadın olan Celie’nin (Fantasia Barrino) hikayesini anlatıyor. Yakın zamanda iki kez Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilen bu ergenlik müzikali, önceki uyarlamadan farklı olarak öne çıkıyor. Mor renk (yönetmenliğini Steven Spielberg’in üstlendiği) Celie ile arkadaşı Shug (Taraji P. Henson) arasındaki lezbiyen ilişkiyi dahil ederek.

Serbest bırakılmasının ardından Mor renkWalker’ın konuştuğu Hollywood MuhabiriBazawule’nin klasik kitabından uyarlaması ve özellikle Celie ile Shug’un aşkının tasviri hakkında yorum yapıyor. İzleyicilerin bunu görmesi gerektiğini belirtti”Aşk aşktır,”ve yeni uyarlamanın, hikayenin iki ana karakteri arasındaki tuhaf ilişkiyi başlangıçta amaçladığı şekilde düzgün bir şekilde aktarıp tasvir edebilmesinden memnun. Aşağıdaki yorumların tamamını okuyun:

“Bunu gerçekten seviyorum [audiences] Shug ve Celie’nin sevgili olduğu gerçeğini ortadan kaldırmak zorundayız çünkü bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Aşkın aşk olduğunu gerçekten görmeye ihtiyacımız vardı. Biliyorsunuz insanlar kimi seviyorlarsa onu severler ve bunu yapmak onların hakkıdır.


Mor Renk Farklı Uyarlamalarla Evrimleşti

Walker’ın çığır açan romanını yayınlamasından sadece üç yıl sonra Spielberg ilk uyarlamayı yarattı. Filminin baş kahramanı olarak Whoopi Goldberg rol aldı ve ona Akosua Busia, Margaret Avery, Willard Pugh ve Oprah Winfrey gibi diğer yetenekli isimler de katıldı. Her ne kadar Spielberg’in Mor renk uyarlama büyük ölçüde başarılı olsa da, bazı eleştirmenler film yapımcısını Shug ve Celie arasındaki lezbiyen ilişkisini büyük ölçüde küçümsediği için eleştirdi.

Sonraki 2005 müzikal uyarlaması, kişilerarası ilişkilere ve Celia’nın travmasına daha az odaklandığı için Spielberg’in çalışmalarından çok farklıydı, daha çok neşesine ve güçlenmesine yönelik attığı adımlara odaklandı. Bu değişiklik hikayenin tonunu büyük ölçüde değiştirdi ve onu hem Spielberg’in uyarlamasından hem de orijinal kaynak materyalden farklılaştırdı.

Son uyarlamasında Mor renkyaratıcı ekip kaynak materyale sadık kaldı ve bu, Celie ile Shug’un aşkını önceki versiyonların başaramadığı bir şekilde kutlamayı içeriyordu. Celie ve Shug arasındaki ilişkinin tasviri netti; fiziksel sevgi ekranda açıkça gösteriliyordu. film, Celie ve Shug’un ilişkisinin, Celie’nin güçlenme yolculuğunda ne kadar önemli olduğunu anlıyor ve Walker’ın belirttiği gibi, hem temsil hem de özgürleşme için gerekli olduğundan, aşkı aşk olarak tasvir etmek önemlidir.

Kaynak: THR

Renkli Mor 2023 <a href=film Posteri” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” data-img-url=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2023/11/the-color-purple-2023-movie-poster.jpg”/>
Mor Renk (2023)

Alice Walker’ın romanından uyarlanan The Color Purple, yönetmen Blitz Bazawule’nin drama-müzikal filmidir. film, Güney’de 1900’lerin başındaki çalkantılı dönemde yaşayan ve bağımsızlığını onlarca yıldır geliştirdiği filizlenen kız kardeşlik sayesinde bulan genç bir Afrikalı Amerikalı kadın olan Celie’yi konu alıyor.

Yayın tarihi
25 Aralık 2023

Müdür
Blitz Bazawule
Döküm
Taraji P. Henson, Danielle Brooks, Colman Sunday, Corey Hawkins, Halle Bailey, HER, Phylicia Pearl Pain, Fantasia Barrino

Değerlendirme
PG-13

Yazarlar
Marcus Gardley

Hikaye Yazan
Alice Walker, Brenda Russell, Allee Willis, Stephen Bray, Marsha Norman

Distribütör(ler)
Warner Bros. Resimleri

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow