Naughty Dog The Last Of Us Online’ın Geliştirilmesini Durduruyor

Naughty Dog, popüler kıyamet sonrası evreninde uzun süredir geliştirilmekte olan çok oyunculu oyunu The Last of Us Online’ın üretimini durdurduğunu duyurdu. İçinde Blog yazısıNaughty Dog, proje o kadar büyüdükten sonra projeyi iptal etmek için “inanılmaz derecede zor” bir karar aldığını ve stüdyonun önümüzdeki yıllarda onu desteklemek için değerli kaynakları ayırması gerektiğini fark ettiğini açıklıyor. Yalnızca […]

Naughty Dog The Last Of Us Online’ın Geliştirilmesini Durduruyor

Naughty Dog, popüler kıyamet sonrası evreninde uzun süredir geliştirilmekte olan çok oyunculu oyunu The Last of Us Online’ın üretimini durdurduğunu duyurdu.

İçinde Blog yazısıNaughty Dog, proje o kadar büyüdükten sonra projeyi iptal etmek için “inanılmaz derecede zor” bir karar aldığını ve stüdyonun önümüzdeki yıllarda onu desteklemek için değerli kaynakları ayırması gerektiğini fark ettiğini açıklıyor. Yalnızca canlı servis oyununu desteklemeye veya tek oyunculu deneyimler oluşturmaya devam etmeye adanmış bir stüdyo haline gelme zorunluluğu gerçeğiyle karşı karşıya kalınca ikincisini seçti.

İşte Naughty Dog’un açıklamasının tamamı:

Birçoğunuzun The Last of Us Online adını verdiğimiz projeyle ilgili haberleri beklediğinizin farkındayız. Bunu söylemenin kolay bir yolu yok: Bu oyunun geliştirilmesini durdurmak için inanılmaz derecede zor bir karar verdik.

Bu haberin pek çok kişi için, özellikle de çok oyunculu hedeflerimizi hararetle takip eden The Last of Us Factions topluluğumuz için zor olacağını biliyoruz. Stüdyoda da onu size teslim etmeyi sabırsızlıkla beklediğimiz için aynı şekilde ezildik. Bu karara nasıl vardığımızın arka planını sizlerle paylaşmak istedik.

Çok oyunculu ekip, The Last of Us Part II üzerinde çalıştığımızdan beri bu oyunun ön prodüksiyon aşamasındaydı; benzersiz olduğunu ve muazzam bir potansiyele sahip olduğunu düşündüğümüz bir deneyim yarattık. Çok oyunculu ekip bu süre zarfında The Last of Us Online konseptini yineledikçe vizyonları netleşti, oynanış daha rafine ve tatmin edici hale geldi ve biz de gittiğimiz yön konusunda heyecanlıydık.

Tam üretime geçerken tutkumuzun devasa kapsamı netleşti. The Last of Us Online’ı yayınlamak ve desteklemek için tüm stüdyo kaynaklarımızı önümüzdeki yıllarda lansman sonrası içeriği desteklemeye ayırmamız gerekecek, bu da gelecekteki tek oyunculu oyunların gelişimini ciddi şekilde etkileyecektir. Dolayısıyla önümüzde iki yol vardı: yalnızca canlı hizmet sunan bir oyun stüdyosu haline gelmek veya Naughty Dog’un mirasını belirleyen tek oyunculu anlatı oyunlarına odaklanmaya devam etmek.

Stüdyoda bu projeye dokunan herkesle son derece gurur duyuyoruz. Bu oyundan öğrendiklerimiz ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar, projelerimizi nasıl geliştireceğimize yansıyacak ve stüdyo olarak gittiğimiz yönde çok değerli olacak. Naughty Dog’da üzerinde çalıştığımız birden fazla iddialı, yepyeni tek oyunculu oyunumuz var ve hazır olduğumuzda bundan sonra ne olacağına dair daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

O zamana kadar, yıllar boyunca verdiğiniz destek için topluluğumuza inanılmaz derecede müteşekkiriz.

oyun” title=”The Last Of Us Çok Oyunculu oyun” typeof=”foaf:Image” class=”image-style-body-default”/>

The Last of Us Online’ın konsept görseli

The Last of Us Online, başlangıçta The Last of Us Part II’ye eklenen çok oyunculu bir mod olarak tasarlanmıştı ve ilk oyunun Factions modunun devamı olarak hizmet ediyordu. Bununla birlikte, kapsamı genişledikçe Naughty Dog, 2020’de eleştirmenlerin beğenisini toplayan (hayranları kutuplaştırırken) Bölüm II’nin tek oyunculu senaryosunu yayınlamaya öncelik vermek için onu daha büyük bir bağımsız deneyim haline getirmeye karar verdi. The Last of Us Online daha resmi olarak ilk çıkışını 2022’deki Yaz oyun Festivali sırasında yaptı, ancak stüdyo yalnızca konsept görselini ortaya çıkardı ve herhangi bir yayın tarihi vermedi.

Ocak ayında Naughty Dog yeni konsept çizimi yayınladı ve bu yılın ilerleyen zamanlarında oyunla ilgili daha fazla ayrıntıyı paylaşacağına söz verdi. Mayıs ayında stüdyo, sorunlu bir gelişmeye ilişkin raporların ortasında proje üzerinde çalışmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Ekim ayında, çeşitli departmanlarda (çoğunlukla QA) 25 çalışan işten çıkarıldı; raporlarda TLOU Online’ın gelişiminin etkin bir şekilde “buz üzerinde” olduğu belirtildi. Birkaç hafta sonra Sony, bilinmeyen sayıda yayınlanacak canlı hizmet başlığının yanı sıra başlığı da erteledi.

Bu haber, franchise için harika bir yıl için büyük bir kusur teşkil ediyor. Geçtiğimiz ay Sony, roguelite modu No Return gibi yeni geliştirmeler ve eklemelerle gelecek ay çıkacak olan 2020 oyununun modernize edilmiş bir versiyonu olan The Last of Us Part II Remastered’ı duyurdu. HBO’lar Bizden geriye kalanlar seri bu yılın başlarında gösterime girdi ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve En İyi Uyarlama oyun Ödülü’nü kazandı. Hatta serinin Universal Studios Cadılar Bayramı Korku Geceleri’nde kendi perili evi bile var. Her ne kadar The Last of Us Online’ın ölümüyle ilgili yazı duvarda olsa da bunun meyvelerini vermeyeceğini bilmek üzücü.

Teknory