NVIDIA ve AMD, Qualcomm’a rakip olmak için Arm tabanlı bilgisayar çipleri üzerinde çalışıyor

AMD ve NVIDIA’nın PC’ler için Arm tabanlı işlemciler üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu çipler, yalnızca Arm tabanlı Windows PC’lere güç sağlayan Snapdragon SoC’lere rakip olacak. Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri, birkaç yıldır Arm tabanlı Windows PC’lere özel olarak güç sağlıyor ve geleneksel PC’lere kıyasla birkaç avantaj sunuyor. Şimdi, iki büyük firmanın Arm tabanlı Windows çipleri üretme konusunda partiye […]

NVIDIA ve AMD, Qualcomm’a rakip olmak için Arm tabanlı bilgisayar çipleri üzerinde çalışıyor

  • AMD ve NVIDIA’nın PC’ler için Arm tabanlı işlemciler üzerinde çalıştığı bildiriliyor.
  • Bu çipler, yalnızca Arm tabanlı Windows PC’lere güç sağlayan Snapdragon SoC’lere rakip olacak.

Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri, birkaç yıldır Arm tabanlı Windows PC’lere özel olarak güç sağlıyor ve geleneksel PC’lere kıyasla birkaç avantaj sunuyor. Şimdi, iki büyük firmanın Arm tabanlı Windows çipleri üretme konusunda partiye katılmaya hazır olduğu görülüyor.

Reuters Konuyu bilen iki kaynaktan alıntı yaparak hem AMD hem de NVIDIA’nın PC’ler için Arm tabanlı işlemciler tasarladığını bildirdi. Çıkış özellikle NVIDIA çiplerinin Windows’u çalıştıracağını bildiriyor.

Qualcomm’un yalnızca Arm tabanlı Windows bilgisayarlar için yonga setleri sağladığı yaygın olarak biliniyordu. Fakat, Reuters bu anlaşmanın 2024 yılında sona ereceğini ve AMD ile NVIDIA’nın yeni çıkacak çiplerini 2025 gibi yakın bir zamanda satabileceklerini aktarıyor.

Peki bu çipler neye benzeyebilir?

NVIDIA logo stoğu CES 2023 4

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

Microsoft’un AMD ve NVIDIA’yı “gelişmiş yapay zeka özellikleri” sunmaya teşvik ettiği bildiriliyor. Aksi takdirde, bu markaların Arm tabanlı yonga setlerinin, masaüstü sınıfı grafik donanımı ve görüntü yükseltme teknolojisi gibi oyun odaklı bazı özellikler de sunacağını hayal ederiz.

AMD ve NVIDIA, hücresel bağlantı alanında Qualcomm’un gerisinde kaldığı için 5G bağlantısı beklemiyoruz. NVIDIA bu yılın başında MediaTek ile otomotiv alanında da olsa bir ortaklık yaptığını duyurdu. Dolayısıyla NVIDIA’nın bu anlaşmadan yararlanarak bilgisayar işlemcilerine 5G modem alması teorik olarak mümkün.

Her iki durumda da, Arm tabanlı bilgisayar işlemcileri geleneksel olarak Intel ve AMD gibi x64 tabanlı yongalardan çok daha iyi pil ömrüne sahiptir. Bu, dizüstü bilgisayarlar veya daha ince, daha hafif tasarımlar için çok daha uzun dayanıklılık sağlar.

Bu Qualcomm için ne anlama geliyor?

Qualcomm Snapdragon Logosu IFA 2022

Robert Triggs / Android Yetkilisi

Qualcomm’un Windows’un Arm tabanlı sürümleri konusunda uzun bir geçmişi var; 2010’ların başında sınırlı ve talihsiz Windows RT platformuna yönelik yonga setleriyle başlıyor. Ancak şirket, 2017 yılında Windows’un tam sürümünü çalıştırabilen bir PC çipini ortaya çıkardı.

Arm tabanlı bir Windows PC satın alır mıydınız?

15 oy

Bu yonga seti ve ardından gelen Snapdragon PC yongaları, uzun pil ömrü, bağlantı seçenekleri ve yapay zeka yetenekleri nedeniyle övgüyle karşılandı, ancak beygir gücü eksikliği nedeniyle eleştiriler aldı. Apple M1 ve sonraki Apple çiplerinin Qualcomm’un PC çiplerinden önemli ölçüde daha iyi performans göstermesi nedeniyle, Apple’ın 2020’de bilgisayarları için Arm tabanlı çiplere geçmesinin ardından bu eleştiri daha da arttı.

Qualcomm’un bu hafta, Nuvia’nın satın alınmasından elde edilen özel CPU teknolojisinden yararlanan iddialı bir Snapdragon X Elite yonga setini piyasaya sürmesi bekleniyor. Ancak AMD ve NVIDIA’nın bu karışıma dahil edilmesinin, Arm tabanlı Windows PC’lerin mevcut düşük satışlarını önemli ölçüde artırırken, Qualcomm’un pazar payını da düşürebileceği belirtiliyor.

NVIDIA ve AMD, Qualcomm’a rakip olmak için Arm tabanlı bilgisayar çipleri üzerinde çalışıyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow