NY’nin Dijital Adil Onarım Yasası son dakikada sinirleniyor

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR New York’un Dijital Adil Onarım Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen ilk kapsamlı Onarım Hakkı yasasıdır. Ne yazık ki, fatura son dakikada sinirlendi. Artık şirketlerin yasa tasarısına yanıt olarak çok fazla değişiklik yapmaktan kaçınmak için yararlanabilecekleri birçok istisna var. Onarım Hakkı hareketi, 2022’yi kapatmak için önemli bir kazanım sağlayabilir. […]

NY’nin Dijital Adil Onarım Yasası son dakikada sinirleniyor

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • New York’un Dijital Adil Onarım Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen ilk kapsamlı Onarım Hakkı yasasıdır.
  • Ne yazık ki, fatura son dakikada sinirlendi.
  • Artık şirketlerin yasa tasarısına yanıt olarak çok fazla değişiklik yapmaktan kaçınmak için yararlanabilecekleri birçok istisna var.

Onarım Hakkı hareketi, 2022’yi kapatmak için önemli bir kazanım sağlayabilir. Bu hafta New York’ta vali Kathy Hochul, Dijital Adil Onarım Yasasını imzaladı. Bu, bir eyalette kabul edilen ilk Onarım Hakkı faturası olmasa da, şimdiye kadarki en kapsamlısı.

Tasarı, tüketicilerin ve bağımsız onarım sağlayıcılarının eyalette iş yapan tüm OEM’lerin kılavuzlarına, şemalarına, teşhislerine ve parçalarına erişmesi gerektiğini yasa haline getiriyor. Kulağa harika gelse de, tasarıya esasen dişsiz hale getiren bazı son dakika değişiklikleri eklendi.

En dikkate değer son dakika değişikliği, OEM’lerin tek tek parçalar yerine gruplanmış parçaları satabilme yeteneğidir. Bu, örneğin bir akıllı telefon üreticisinin bu üç ayrı parça yerine önceden monte edilmiş bir anakart, pil ve ekran satmasına olanak sağlayabilir. Açıkçası, bu parçalardan yalnızca birine ihtiyacınız varsa, üçünü de satın almanız büyük olasılıkla onarım yapmanıza ve bunun yerine yeni bir telefon almanıza engel olacaktır.

Bir başka talihsiz değişiklik de, OEM’lerin güvenlik özelliklerini atlamak için parola veya kod sağlama zorunluluğunun kaldırılmasıdır. Başka bir deyişle, herhangi bir nedenle kilitli bir cihazınız varsa, bir akıllı telefon üreticisinin size cihazın kilidini açmanın bir yolunu sağlaması gerekmez. Bir kez daha, bu muhtemelen bir tüketiciyi onarım aramak yerine yeni bir telefon almaya zorlayacaktır.

Vali Hochul, bu değişikliklerin tüketicileri fiziksel zararlardan ve güvenlik sorunlarından korumak için gerekli olduğunu iddia ediyor. iFixit’ten Kyle Wiens ve onarım teknisyeni Louis Rossman da dahil olmak üzere Onarım Hakkı savunucuları, bu değişiklikleri eleştirdi. Sınır.

Her şeye rağmen, Dijital Adil Onarım Yasası’nın kabulü, Onarım Hakkı hareketi için önemli bir kazanımdır. Mükemmel olmasa da, ABD’de türünün ilk örneğini temsil ediyor ve gelecekte daha kapsamlı değişikliklerin sinyalini verebilir.

NY’nin Dijital Adil Onarım Yasası son dakikada sinirleniyor

Teknory