LG’nin yeni optik yakınlaştırma sensörü, akıllı telefon kamerası çarpmasından kurtulmayı hedefliyor

TL;DR LG Innotek, 4-9 kat büyütmeye izin verecek yeni bir kamera modülünü duyurdu. LG, optik yakınlaştırma sensörünün boyutunun, akıllı telefonlardaki kamera çıkıntısını kaldıracak kadar küçük olması gerektiğini iddia ediyor. LG Innotek, sensörün benimsenmesini hızlandırmak için Qualcomm ile ortaklık kuruyor. Akıllı telefonlarda kamera çıkıntıları görmekten bıktınız mı? Görünüşe göre LG, LG Innotek’in kamera çarpmalarının sonu anlamına […]

LG’nin yeni optik yakınlaştırma sensörü, akıllı telefon kamerası çarpmasından kurtulmayı hedefliyor

TL;DR

  • LG Innotek, 4-9 kat büyütmeye izin verecek yeni bir kamera modülünü duyurdu.
  • LG, optik yakınlaştırma sensörünün boyutunun, akıllı telefonlardaki kamera çıkıntısını kaldıracak kadar küçük olması gerektiğini iddia ediyor.
  • LG Innotek, sensörün benimsenmesini hızlandırmak için Qualcomm ile ortaklık kuruyor.

Akıllı telefonlarda kamera çıkıntıları görmekten bıktınız mı? Görünüşe göre LG, LG Innotek’in kamera çarpmalarının sonu anlamına gelebileceğine inandığı yeni bir kamera modülünü duyurduğu gibi.

LG uzun süredir kendi telefonlarını yapmaktan vazgeçmiş olsa da, LG Innotek mobil kamera modüllerinin önemli bir tedarikçisi olmaya devam ediyor. En son projesi, iki nokta arasında geçiş yapabilen bir optik yakınlaştırma sensörü gibi görünüyor.

“Optik Telefoto Yakınlaştırma Kamera Modülü” olarak adlandırılan LG, cihazını “çoğunlukla DSLR veya aynasız kamera gibi profesyonel kameralara uygulanan teleskopik kamera işlevlerini entegre ederek akıllı telefon için geliştirilmiş bir mikro bileşen” olarak tanımlıyor.

Optik yakınlaştırmaya sahip olmak mutlaka yeni bir şey olmasa da – Pixel 7 Pro ve Galaxy S22 Ultra’nın her ikisi de telefoto lenslere sahiptir – farklı olan, 4-9 kat büyütme sunmasıdır. 4x ve 9x arasında hareket etme yeteneği, geleneksel kameralarda yaygın olarak gördüğünüz, ancak akıllı telefon kameralarında çok fazla olmayan bir özelliktir.

Bu sensörü farklı kılan başka bir şey de boyutudur. LG, akıllı telefon kamera çarpma sorununu çözmek için modülün kalınlığını en aza indirdiğini söylüyor. Bu, yeni bir lens tasarımı oluşturarak ve modülün yapısını değiştirerek yapıldı.

Bu duyuruya ek olarak LG, Snapdragon 8 Gen 2 için yazılımı optimize etmek üzere Qualcomm ile ortaklık kurduğunu da açıkladı. Bu plan, şirketin sensörün küresel akıllı telefon üreticileri arasında hızlı bir şekilde benimsenmesine yardımcı olacak bir plan.

Optik Telefoto Zum Kamera Modülü, LG’nin Ocak ayında CES’e getirdiği tek ürün değil, şirket ayrıca kısa bir süre önce rekor kıran 240 Hz yenileme hızına sahip yeni bir oyun monitörünü görücüye çıkaracağını duyurdu.

LG’nin yeni optik yakınlaştırma sensörü, akıllı telefon kamerası çarpmasından kurtulmayı hedefliyor

Teknory