Plex’te Kitaplık Nasıl Eklenir

Plex, medya dosyalarınızı depolamak için önde gelen yazılım araçları arasındadır. Ailenize ve arkadaşlarınıza Plex Media Server’ınıza erişim izni verebilir ve bazı kısıtlamalar ekleyebilirsiniz. Plex’te yeniyseniz, medya dosyalarınızı düzenli tutmak için yapılacak ilk şey bir kitaplık eklemektir. Neyse ki, bu nispeten basit bir süreçtir. Bu makale, Plex’e kitaplık eklemenin en iyi yöntemlerini kapsar. Plex’e Kitaplık Nasıl […]

Plex’te Kitaplık Nasıl Eklenir

Plex, medya dosyalarınızı depolamak için önde gelen yazılım araçları arasındadır. Ailenize ve arkadaşlarınıza Plex Media Server’ınıza erişim izni verebilir ve bazı kısıtlamalar ekleyebilirsiniz. Plex’te yeniyseniz, medya dosyalarınızı düzenli tutmak için yapılacak ilk şey bir kitaplık eklemektir.

Neyse ki, bu nispeten basit bir süreçtir. Bu makale, Plex’e kitaplık eklemenin en iyi yöntemlerini kapsar.

Plex’e Kitaplık Nasıl Eklenir?

Belirtildiği gibi, Plex’e bir kitaplık eklemek, dosyalarınızı düzenli tutmanın harika bir yoludur. İşte nasıl yapıldığı:

 1. Cihazınızda Plex Web Uygulamasını açın. Sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” düğmesine tıklayın.
 2. Sol bölmeli bir “Yönet” penceresi, farklı menü öğeleriyle birlikte görünecektir. “Kütüphaneler”i tıklayın.
 3. “Kitaplık Ekle”yi seçin. Ardından, “Tür seç” ve “Kitaplık türünüzü seçin”i tıklayın.
 4. Plex kitaplığınızı adlandırın ve web’den toplanan veriler için kullanacağınız dili seçin. Sonrakine tıkla.”
 5. Bir sonraki pencerede, “ORTAM KLASÖRÜNE GÖZ AT”a basın. Bu, medya dosyalarınızı içeren klasörü seçmenize izin verecektir. Tüm medya klasörlerinizi yeni kitaplığa koymak için “Klasör Ekle”ye tıklayın.
 6. Tüm klasörleri ekledikten sonra “KÜTÜPHANE EKLE”ye tıklayarak bitirin.

Not: Farklı ortam dosyalarını düzenlemek için birçok kitaplık açabilirsiniz. Ayrıca, bir Plex kitaplığına birçok klasör ekleyebilirsiniz.

Kitaplık Ekle Altındaki Düğmeleri Açıklama

Yeni bir kitaplık eklerken kullanmanız gereken dört düğme vardır.

Bir Medya Türü Seçin

Plex’e kitaplık eklemenin yollarından biri, kitaplıkta depolanacak ortam türünü seçmeyi gerektirir. Bu adıma ulaştığınızda medya seçenekleriniz şöyle olacaktır:

 • TV şovları
 • Filmler
 • Müzik
 • Fotoğraflar
 • videolar

Plex Media Server’a birçok kitaplık ekleyebilirsiniz. Kitaplıklarınızı ayırt edebilmeniz için onlara benzersiz adlar vermelisiniz. Videoları yeni eklenen kitaplığınızda tutmayı düşünüyorsanız, bunlara yalnızca videolar veya daha kişisel bir şey diyebilirsiniz. Medya dosyalarınızı web üzerinden toplayacağınız için, arkadaşlarınızın ve ailenizin anlayabileceği bir dil seçmelisiniz.

Örneğin, internetten aldığınız tüm dosyaların bu dilde olduğundan emin olmak için İngilizce’yi seçebilirsiniz.

Klasör Ekleme

Henüz medya içeren klasörünüz yoksa boş klasörler ekleyin. Daha sonra kullanmak üzere ses veya video dosyaları ekleyebilirsiniz. Tutmayı planladığınız tüm klasörleri yeni kitaplığınıza yerleştirmeyi bitirene kadar “Klasör Ekle”ye tıklamanız yeterlidir. Eklenen her klasör, belirli videoları veya kitaplığınızın konusu ne olursa olsun saklamalıdır. Medya konumlarına erişmek için “Medya Klasörüne Gözat” düğmesine tıklayın.

“Klasör Ekle”yi veya medyanızın bulunduğu yere giden yolu göreceksiniz. Bitirmek için “EKLE”ye veya vazgeçmek için “İptal”e tıklayın. Bir veya daha fazla içerik konumunuz varsa, bunu belirtmelisiniz. Aynı anda birçok konumu seçmek, sistemin yeni kitaplığınız için tüm yerlerden medya içeriğini birleştirmesine olanak tanır. Drive C’nin güvenli bir içerik konumu olmadığını unutmayın. Yeni bir klasör oluşturun ve Drive D’ye kaydedin. Ardından, içerik konumunuz olarak bu klasörü belirtin.

Seçenekler

“Seçenekler” düğmesi müzik kitaplıkları içindir. Plex’e eklediğiniz herhangi bir müzik kitaplığı, en iyi abonelik planını seçmek için “Seçenekler”i kullanacaktır. Ödeme yapmaktan çekinmiyorsanız, Plex Pass aboneliğine sahip Premium müzik kitaplığı en iyi seçim olacaktır. Öte yandan, Plex’i ücretsiz kullanmak istiyorsanız temel planı seçin.

Gelişmiş Düğme

Bu, “Kitaplık Ekle” altındaki son düğmedir. “Gelişmiş” düğmesini kullanmak isteğe bağlıdır. Kitaplığınız “Gelişmiş” sekmesindeki özelliklerden bazılarını gerektiriyorsa, tıklayabilirsiniz. Açıldıktan sonra, ihtiyaçlarınıza göre kutuları işaretleyebilirsiniz.

Plex Kitaplığınızla Kullanılacak Öğeler

Yeni bir kitaplık ekledikten sonra, işinizi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar vardır.

Tarayıcı

Bir tarayıcı, dosya adlarını veya klasör yapılarını değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Belirli bir öğenin nerede olduğunu hatırlayamıyorsanız, tarayıcı onu sizin için bulabilir. Bir kitaplık oluşturduğunuzda, uygulama varsayılan olarak bir tarayıcı atar. Ancak, daha verimli çalışabilecek farklı bir tarayıcıya geçmek için açılır menüyü tıklayabilirsiniz.

Ajan

Yeni eklenen bir Plex kitaplığıyla kullanmak için bir aracıya ihtiyacınız var. Bir ajan, tarayıcıdan veri alır ve bunu internetteki bir medya hakkında meta veri aramak için kullanır. Yine Plex uygulaması, bir kitaplık eklerken otomatik olarak bir aracı oluşturur. Varsayılan aracıyı beğenmediyseniz, açılır listeye tıklayın ve değiştirin.

Müzik ve Video Medya Kitaplıkları için Neleri Etkinleştirmeli?

Bir kitaplığa eklenecek ortam türlerini biliyorsunuz. Her ortam türü geniştir ve önce neyi etkinleştireceğinizi bilmelisiniz.

Müzik

Müzik kitaplığınızda etkinleştirmeniz gereken özelliklerden biri, iTunes. Bu nedenle, en sevdiğiniz çalma listelerini almak için “iTunes’tan İçe Aktar” seçeneğine tıklayın. Müzik parçalarının yanı sıra içe aktarma özelliği, melodinin eklendiği tarih, derecelendirmeleriniz, çalma sayıları, atlama sayıları vb. gibi meta verileri kopyalayacaktır. iTunes’un Plex Media Server içeren bilgisayarda olduğundan emin olun.

Etkinleştirilecek diğer seçenekler arasında “Gömülü etiketleri kullan”, “İlerlemeyi Kaydet”, “Temsilci ayarları”, Gracenote tür düzeyi vb. yer alır. Etkinleştirilecek indirmeler, Last.fm’den konser bilgileridir. Ayrıca en ünlü sanatçılardan ve albüm incelemelerinden popüler parça verilerini indirmeyi etkinleştirebilirsiniz.

videolar

İlk kitaplığınızı “Videolar” olarak adlandırırsanız, belirli özellikleri etkinleştirmelisiniz. İlk olarak, etkinleştirmek için “Sinema Fragmanları” üzerine tıklayın. Daha sonra ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Etkinleştirilecek başka bir öğe de “Video önizleme küçük resimleri”dir. Bu özelliğin çalıştığından emin olmak için ana ayarı etkinleştirin. Etkinleştirmek için “Ayarlar”, “Sunucu” ve ardından “Kütüphane” ye gidin. Ayrıca, “Kitaplık başına gelişmiş” seçeneğini etkinleştirin. Oluşturulmasını istemediğiniz kitaplık için “Video önizleme küçük resimleri”ni devre dışı bırakın.

Kütüphaneye Erişim Nasıl Yönetilir?

Yeni kütüphaneler ekledikten sonra, onları nasıl yöneteceğinizi öğrenmelisiniz. Plex’te kitaplık erişimini yönetmek, Media Plex Sunucunuzdaki dosyaları kimlerin görüntüleyebileceğini belirlemek ve kontrol etmek anlamına gelir. İşte nasıl yapıldığı:

 1. “Ayarlar” simgesi aracılığıyla “Kütüphane Erişimini Yönet”e erişin.
 2. “Kütüphane Erişimine Sahip Arkadaşlar”ın yanındaki “KÜTÜPHANE ERİŞİMİ İZİN VER”i tıklayın. Şimdi davet etmek istediğiniz kişinin e-posta adresini veya kullanıcı adını girin ve “Devam Et”i tıklayın. Kişinin Plex hesabı yoksa davetinizi kabul etmesi durumunda hesap oluşturabilir. Öte yandan, bir Plex hesabı varsa, adının ve yeşil bir onay işaretinin bulunduğu bir alan göreceksiniz.
 3. Kütüphanelerinizle birlikte Plex Medya Sunucuları görünecektir. Kutuları işaretleyerek arkadaşınızın görüntüleyebileceği kitaplıklara karar verin.
 4. İçeriğe erişimi yalnızca premium üyeyseniz kısıtlayın. “İndirmelere İzin Ver” de dahil olmak üzere kutuları işaretleyerek erişimi engelleyebilirsiniz. Arkadaşınızı davet etmek için “Plex Home’a ​​Ekle” kutusunu işaretleyin.
 5. Arkadaşınızın e-posta adresine gönderdiğiniz “Kabul Et” bağlantısını kopyalayın ve başka bir iletişim aracına yapıştırın.

SSS

Plex neden kütüphaneyi göstermiyor?

Plex Media Server’ınız güncel olmadığı için Kitaplığı görüntüleyemeyebilirsiniz. Başka bir neden, bir VPN veya yönlendirici kullanıyor olmanız olabilir. Bunları devre dışı bırakın ve ne olduğunu görün. Ayrıca, Plex Media Server’ınız etkin değilse Plex Library’yi bulamazsınız. Bu nedenle, Cihazlar sayfasında olup olmadığını kontrol edin.

Plex’i Android’de kullanabilir misiniz?

Google Play Store’dan bir uygulama indirerek Plex’i bir Android cihazda kullanabilirsiniz. Ancak, uygulamayı yüklemeden önce Plex Pass abonesi olduğunuzdan emin olun. Giriş yaparsanız, Plex hesabınızı hemen Android’de tanıyacaktır.

Birçok Kitaplık Ekleyin

Plex’e bir kitaplık eklemek oldukça basittir. Aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz farklı medya türlerine sahipseniz, hepsine yetecek kadar kitaplık oluşturun. Kitaplıklar oluştururken ve bunlara öğe eklerken yukarıda gösterilen basit adımları izleyin. Bitirdikten sonra, medya dosyalarınız başkalarıyla paylaşılabilecek kadar düzenli görünecektir.

Hiç Plex’te bir kütüphane eklediniz mi? Bu makalede yer alan ipuçlarından ve püf noktalarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory