Çok Fazla Bellek Kullanan Chrome Nasıl Onarılır

Google Chrome dünyanın en popüler tarayıcısı olsa da bazen çok fazla bellek kullanabilir. Aynı zamanda en hızlı tarayıcı olduğu düşünüldüğünde, sorunsuz çalışması için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyması şaşırtıcı değil. Bu, cihazınızın performansını yavaşlatabilecek yanıt vermeyen web sayfalarına yol açabilir. Bu kılavuzda, Chrome’un farklı cihazlarda bu kadar çok bellek kullanmasına neyin sebep olduğunu açıklayacağız. Ek […]

Çok Fazla Bellek Kullanan Chrome Nasıl Onarılır

Google Chrome dünyanın en popüler tarayıcısı olsa da bazen çok fazla bellek kullanabilir. Aynı zamanda en hızlı tarayıcı olduğu düşünüldüğünde, sorunsuz çalışması için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyması şaşırtıcı değil. Bu, cihazınızın performansını yavaşlatabilecek yanıt vermeyen web sayfalarına yol açabilir.

Bu kılavuzda, Chrome’un farklı cihazlarda bu kadar çok bellek kullanmasına neyin sebep olduğunu açıklayacağız. Ek olarak, Google Chrome’un çok fazla bellek kullanmasını önleyecek birkaç hızlı çözümden geçeceğiz.

Chrome Çok Fazla Bellek Kullanıyor Android

Görev Yöneticinizi açtığınızda, Chrome’u listede kaç kez göreceğinize şaşırabilirsiniz. Cihazınızın performansını devralmadığı sürece Chrome’un kullandığı bellek miktarı sorun olmayabilir. Google Chrome’un en başta bu kadar çok RAM’e ihtiyaç duymasının nedeni, verilere daha hızlı erişmek ve web sayfalarını daha hızlı işlemek.

Ancak, Chrome’un telefonunuzda çok fazla bellek kullanıp kullanmadığını nasıl anlarsınız? En belirgin işaretlerden biri, yavaş performans ve yanıt vermeyen uygulamalardır. Diğer uygulamalar ve programlar için yeterli alan yoksa Chrome’un bellek kullanımı sorun olabilir. Cihazınız sürekli olarak çöküyorsa veya Google Chrome donuyorsa, bu biraz yer açmanız gerektiğinin bir işaretidir.

Android cihazlar söz konusu olduğunda, Chrome, tarama verilerini kaydetmek için çok fazla bellek kullanır. Ek olarak, tüm indirmeleriniz ve şifreleriniz de Android cihazınızda saklanır. Google Chrome’un Android’inizde daha az bellek kullanmasını sağlamanın bir yolu, tüm gereksiz sekmeleri kapatmaktır. İşte nasıl yapıldığı:

 1. Google Chrome’u açın.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki sekme simgesine dokunun. Kaç tane sekme açtığınızı görebileceksiniz.
 3. Sağ üst köşedeki üç noktaya gidin.
 4. “Tüm sekmeleri kapat”ı seçin.

Tüm sekmelerinizi aynı anda kapatmak istemiyorsanız, “x”e dokunarak bunları manuel olarak kapatmanız gerekir.

Başka bir hızlı çözüm, Chrome’un en yeni sürümünü kullandığınızdan emin olmaktır. Şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Android cihazınızda “Google Play”e gidin.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun.
 3. Seçenekler listesinden “Uygulamaları ve cihazı yönet”i seçin.
 4. “Güncellemeler mevcut”a ilerleyin.
 5. Listede “Chrome”u bulun.
 6. Yanındaki “Güncelle” üzerine dokunun.

Chrome 76 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız Chrome’u doğrudan uygulamadan güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde yapılır:

 1. Google Chrome’u çalıştırın.
 2. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun.
 3. “Chrome’u Güncelle”yi seçin.
 4. Uygulamayı yeniden başlatın.

Chrome Çok Fazla Bellek Kullanıyor iPhone

iPhone’unuzda Google Chrome ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni telefonunuzun belleğini tüketmesi olabilir. Aslında, Chrome’un iPhone’unuzda bu kadar çok depolama alanı kullanmasının nedeni, olabildiğince hızlı göz atmanıza izin vermektir.

Tüm uygulamalarınızın yanı sıra, iPhone’unuzun depolama alanı aynı zamanda tüm göz atma verilerinizin depolandığı yerdir. iPhone’unuzdaki tarama verilerini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. iPhone’unuzda Chrome’u açın.
 2. Sağ alt köşedeki üç noktaya dokunun.
 3. Menüden “Ayarlar” öğesini seçin.
 4. “Gizlilik” sekmesine ilerleyin.
 5. “Tarama Verilerini Temizle”ye dokunun.
  • “Gözatma Geçmişi”, “Çerezler, Site Verileri” ve “Önbelleğe Alınmış Resimler ve Dosyalar” kontrol edilecektir. “Kayıtlı Parolalar” ve “Verileri Otomatik Doldur” kontrol edilmeyecek, ancak isterseniz manuel olarak kontrol edebilirsiniz.
 6. Alt kısımdaki “Tarama Verilerini Temizle” seçeneğine gidin.
 7. Bunu yapmak istediğinizi onaylayın.

Teknory