PS5’te Oyun Nasıl Kapatılır?

PS5’inizi düzenli olarak oynuyorsanız, oyunlarınızı kapatırken sorun yaşamış olabilirsiniz. Sezgisel olmasına ve PS4’ten çok farklı olmamasına rağmen, yeni konsol oyunların kapanması gibi seçenekler söz konusu olduğunda farklılık gösteriyor. oyun Nasıl Kapatılır?”/> Bu yazıda, bir PS5’te oyunların ve uygulamaların nasıl kapatılacağını açıklayacağız. PS5’te Oyunlar Nasıl Kapatılır Adımlara geçmeden önce, konsolunuzu kapattığınızda PS5’in arka planda çalışan uygulamaları […]

PS5’te Oyun Nasıl Kapatılır?

PS5’inizi düzenli olarak oynuyorsanız, oyunlarınızı kapatırken sorun yaşamış olabilirsiniz. Sezgisel olmasına ve PS4’ten çok farklı olmamasına rağmen, yeni konsol oyunların kapanması gibi seçenekler söz konusu olduğunda farklılık gösteriyor.

oyun Nasıl Kapatılır?”/>

Bu yazıda, bir PS5’te oyunların ve uygulamaların nasıl kapatılacağını açıklayacağız.

PS5’te Oyunlar Nasıl Kapatılır

Adımlara geçmeden önce, konsolunuzu kapattığınızda PS5’in arka planda çalışan uygulamaları ve oyunları her zaman otomatik olarak kapatacağını unutmayın. Ancak, konsolun bunu tekrar tekrar yapmasına izin verirseniz, oyununuzu donduran bir hatanın ortaya çıkma olasılığı vardır.

PS5’inizde oyun oynarken arka planda çalışan uygulamaları kapatmanız da önemlidir. Bu, konsolun sorunsuz ve gecikmesiz çalışmasını sağlar. Örneğin, arka planda oynayan Netflix gibi bir uygulamayla oyun oynuyor olabilirsiniz. Tasarımcılar, uygulamalar arasında geçiş yapmak için kullanım kolaylığı özelliği için bunu ekledi.

Ne yazık ki, bu da performansı olumsuz etkileyebilir.

PS5’inizdeki oyunları şu şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Kontrol Merkezine erişmek için kontrol cihazınızdaki PlayStation düğmesine basın ve basılı tutun.
 2. Arka planda çalışan tüm oyunların ve uygulamaların bir listesini görmek için Kontrol Merkezinde “Switcher”ı seçin.
 3. Kapatmak istediğiniz oyunu listeden bulun ve seçin.
 4. Üç seçeneğiniz olacak. Oyunu kapatma kararınızı onaylamak için “Oyunu Kapat”ı seçin.
 5. oyun şimdi kapanacak ve Ana Ekrana geri götürüleceksiniz. Başka bir oyuna veya uygulamaya başlamadan önce oyunun tamamen kapanmasını ve arka planda çalışmasının durmasını bekleyin.

Bazen, PS5’iniz arka planda farklı uygulamaları ve oyunları otomatik olarak kapatır. Bu, PS5’inizi kapattığınızda, ana ekranınızdan farklı bir oyun başlattığınızda veya farklı oyunlar arasında geçiş yapmak için değiştirici işlevini kullandığınızda olur.

Ancak bir oyundan ana ekrana dönerek çıkarsanız, PS5 oyunu kapatmaz. Bu nedenle, yukarıdaki adımları kullanmak için ideal zamandır.

PS5’inizi Nasıl Çözersiniz?

Arka planda çok fazla oyun ve medya uygulaması olması PS5’inizin donmasına neden olur. Endişelenme, bu sorunun çözümleri var.

 1. Güç düğmesini basılı tutarak konsolu yeniden başlatın. PS5’iniz iki kez bip sesi çıkarmalıdır.
 2. Yeniden başlatmayı denemeden önce sistemin tamamen kapanması için bir süre bekleyin.
 3. Konsolu yeniden başlatmak işe yaramazsa, yukarıda belirtilen adımları izleyerek oyunu veya uygulamayı kapatmayı deneyin.

Çoğu durumda, PS5’inizi yeniden başlatmak veya oyunu kapatmak PS5’inizi çözecektir. Değilse, atabileceğiniz bazı ekstra adımlar vardır.

PS5’inizi Çözmek İçin Ekstra Adımlar

PS5’iniz donmuş olsa bile her şey bitmiş sayılmaz. Sistemi yeniden başlattınız ve arka planda oyunları kapatmaya çalıştınız, peki şimdi ne olacak?

 1. Sistem güncellemelerini kontrol ederek başlayın. Ayarlar menüsüne gidin, “Sistem”i ve ardından “Sistem Yazılımını Güncelle”yi seçin. İndirip kurmanız için mevcut tüm güncellemeler görünmelidir.
 2. oyun Ana Ekranı”nda oyuna giderek oyununuzu yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ardından, silmeden önce seçenekler düğmesini seçersiniz. Bundan sonra oyununuzu yeniden yükleyin.

PS5 Veritabanınızı Nasıl Yeniden Oluşturursunuz?

Birçok oyunda sürekli donma olması durumunda, Sony sistem veritabanınızı yeniden oluşturmanızı önerir. Bu, sürücüyü tarar ve tüm içeriğiniz için yeni bir veritabanı oluşturur. Bu, ne kadar veriye sahip olduğunuza bağlı olarak zaman alıcı olabilir.

 1. Kontrol Cihazınızı PS5’inize Bağlayın. DualSense kablosuz denetleyicinizi bir USB kablosu kullanarak PS5’inize bağlayın.
 2. PS5’inizdeki güç düğmesine basarak PS5’inizi açın. Sisteminiz “Güvenli Mod”da olmalıdır.
 3. “Veritabanını Yeniden Oluştur”u seçin. Güvenli Mod’da, seçmek için oyun kumandanızdaki D-pad’i kullanın.
 4. Yeniden oluşturma işleminin tamamlanması, PS5’inizdeki veri miktarına bağlı olarak birkaç dakika sürebilir. İşlemin bitmesini bekleyin ve ardından PS5’inizi yeniden başlatın.

Ayrıca önemli verileri harici bir depolama aygıtına veya buluta yedeklemenizi öneririz. Bu, herhangi bir veri bozulmasını önlemek için yalnızca bir önlemdir.

SSS

PS5 veritabanımı yeniden oluşturmak oyundaki ilerlememi siler mi?

PS5 veritabanınızı yeniden oluşturmak, verilerinizin veya ilerlemenizin hiçbirini silmemelidir. Konsolu daha duyarlı hale getirir ve sürücünüzü yeni bir veritabanı için tarar. Hafızanız bozulmadığı sürece kaydedilen ilerlemeniz, oyunlarınız, verileriniz ve ayarlarınız bozulmamış olmalıdır.

PS5’imi fabrika ayarlarına sıfırlamalı mıyım?

Fabrika ayarlarına sıfırlama, yalnızca aşırı durumlarda önerdiğimiz bir şeydir. Fabrika ayarlarına sıfırlama, PS5’inizi satmak istediğinizde iyi bir seçenektir. Varsayılan ayarlara geri yükleyecektir. Bu, tüm kişisel bilgilerin konsolun belleğinden silineceği anlamına gelir.

Hangi noktada Sony ile iletişime geçmeliyim?

Yukarıdaki tüm yöntemler başarısız olursa ve oyunlarınız hala donuyorsa, sorunu çözmenize yardımcı olması için Sony ile iletişime geçebilirsiniz. Sony, yardım için kendileriyle iletişime geçtiğinizde kullanılmak üzere PS5 seri numaranızı ve satın alma bilgilerinizi hazır bulundurmanızı önerir.

Sorunsuz Oynamak İçin Oyunlarınızı Kapatın

Tüm oyunlarınızı ve uygulamalarınızı kapatmak, PS5 performansını garantilemek için yararlıdır. Bazen arka planda çok fazla uygulamanın açık kalması donmaya ve gecikmeye neden olabilir. Neyse ki, arka planda çalışan hiçbir uygulama olmadan PS5’inizin sorunsuz çalışmasını sağlamanın yolları var.

PS5’inizde oyunları kapatırken sorun yaşadınız mı? Bu makalede yer alan ipuçlarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory