PSA: One UI 6’da ekran yanması koruması olmayabilir

Aamir Siddiqui / Android Otoritesi TL;DR Reddit kullanıcıları, One UI 6’ya sahip cihazların ekran yanması riski altında olabileceğini fark ediyor. Test edildiğinde, yakın zamanda piyasaya sürülen işletim sisteminin yanma korumasından yoksun olduğu görülüyor. Yanma korumasının One UI 5 için çalıştığı görülüyor. Samsung, One UI 6’nın kararlı sürümünü şu ana kadar bir avuç cihaza sundu ve […]

PSA: One UI 6’da ekran yanması koruması olmayabilir

TL;DR

  • Reddit kullanıcıları, One UI 6’ya sahip cihazların ekran yanması riski altında olabileceğini fark ediyor.
  • Test edildiğinde, yakın zamanda piyasaya sürülen işletim sisteminin yanma korumasından yoksun olduğu görülüyor.
  • Yanma korumasının One UI 5 için çalıştığı görülüyor.

Samsung, One UI 6’nın kararlı sürümünü şu ana kadar bir avuç cihaza sundu ve yakında güncellemeyi alacak daha fazlası da var. Güncelleme çeşitli yeni özellikler sunarken, aynı zamanda çok önemli bir özellik olan ekran yanma korumasının da eksik olduğu görülüyor.

OLED ekranlar söz konusu olduğunda aslında tek bir dezavantaj vardır; ekranın yanması tehlikesi. Bu, ekranın metin veya görüntü taslağı, renk solması veya diğer fark edilebilir lekeler şeklinde görünebilen kalıcı renk bozulmasına maruz kaldığı yerdir. Samsung, bu sorunu önlemek için Galaxy S3’e kadar uzun süredir adımlar atıyordu; bu adımlardan biri piksellerin sık sık değiştirilmesini içerir.

Piksel kaydırma, One UI 5’teki bir özellik olsa da Samsung, One UI 6 güncellemesinde bu özelliği gözden kaçırmış olabilir. Reddit kullanıcıları, One UI 6’ya güncelleme sonrasında durum çubuğu simgelerinin artık konum değiştirmediğini bildirmeye başlıyor. Reddit kullanıcısı olarak ejderha eğik çizgi Bunun üç adım izlenerek test edilebileceğini açıklıyor:

  • Durum çubuğu görünürken ekran görüntüsü alın
  • Ekranı önce yatay konuma, ardından dikey konuma döndürün (bunu beş kez yapın, böylece öğeler önemli miktarda piksel sürüklensin)
  • Ekran görüntüsünü Samsung Galerisinde açın

Bunun bir örneğini aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz (dragosslash aracılığıyla).

Soldaki resim One UI 5’teki hesap makinesi uygulamasının ekran görüntüsüdür, sağdaki resim ise One UI 6’daki aynı uygulamanın ekran görüntüsüdür. Soldaki görselin üst kısmında durum çubuğunun üst üste geldiğini fark edeceksiniz. durum çubuğu öğelerinin olması gerektiği gibi taşındığını. Ancak durum çubuğunun doğru görüntüde kalması, yanma korumasının çalışmadığını gösteriyor.

Yanma koruması gerçekten One UI 6’da çalışmıyorsa, umarız Samsung yakın zamanda hızlı bir düzeltme uygulayacaktır. Android Otoritesi Konuyla ilgili olarak Samsung’a ulaştı ve daha fazla bilgi elde edilir edilmez bir güncelleme sunacak.

PSA: One UI 6’da ekran yanması koruması olmayabilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow