Qualcomm’un “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy” ürününün ayrıntıları sızdırıldı

Hadlee Simons / Android Otoritesi TL;DR Yeni bir sızıntıda “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy”nin özellikleri paylaşıldı. Bu söylentilere göre SoC, normal Snapdragon 8 Gen 3’e benzer olabilir ancak hız aşırtmalı bir ana çekirdeğe ve GPU’ya sahip olabilir. Merakla, Qualcomm’un söylentilere göre SoC’deki performans ve verimlilik çekirdek kümelerinin altını çizdiği söyleniyor. Qualcomm genellikle yıllık bir […]

Qualcomm’un “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy” ürününün ayrıntıları sızdırıldı

Hadlee Simons / Android Otoritesi

TL;DR

  • Yeni bir sızıntıda “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy”nin özellikleri paylaşıldı.
  • Bu söylentilere göre SoC, normal Snapdragon 8 Gen 3’e benzer olabilir ancak hız aşırtmalı bir ana çekirdeğe ve GPU’ya sahip olabilir.
  • Merakla, Qualcomm’un söylentilere göre SoC’deki performans ve verimlilik çekirdek kümelerinin altını çizdiği söyleniyor.

Qualcomm genellikle yıllık bir döngüde iki amiral gemisi SoC’yi piyasaya sürer. Bu, normal amiral gemisi SoC’sini ve ardından bazı küçük değişikliklerle normal amiral gemisini temel alan bir “Artı” varyantını içerir. Çoğu Android amiral gemisi telefonu, normal Snapdragon amiral gemisi SoC’yi kullanacak ve yalnızca seçilmiş birkaçı, marjinal olarak daha iyi olan “Plus” SoC’yi tercih edecek. Samsung, son döngüde “for Galaxy” markasıyla “Plus” SoC’ye özel erişim elde etti ve görünen o ki bu durum Snapdragon 8 Gen 3’te de tekrarlayabilir.

Sızdıran Yogesh Brar “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy” ile normal Snapdragon 8 Gen 3 arasındaki farka dikkat çekerek sözde özelliklerini paylaştı.

Galaxy sızıntısı için Snapdragon 8 Gen 3

Bu sızıntıya göre, Snapdragon 8 Gen 3’ün “for Galaxy” sürümü normal sürüme benzer olacak ancak genel olarak bazı saat hızı farklılıklarına sahip olacak. Ana çekirdek, 3,3 GHz’den 3,4 GHz’e marjinal olarak hız aşırtma işlemine tabi tutulmuştur. İlginç bir şekilde, iki performans çekirdeği kümesinin ve verimlilik çekirdeği kümesinin her ikisinin de hızı biraz düşük. Bu Qualcomm’un ilginç bir kararı ancak şirketin bunu neden yaptığını tam olarak belirleyemiyoruz. Geçmiş özel sürümlerde hız aşırtmalı çekirdekler vardı ancak hız aşırtmalı çekirdekler yoktu.

CPU’nun ötesinde, Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3’ün daha iyi AI performansı için hız aşırtmalı bir GPU ile birlikte geldiği söyleniyor. Bu SoC’yi gelecek Galaxy S24 serisinde görmeyi bekleyebiliriz.

Önceki Snapdragon 8 Gen 2 ile “for Galaxy” sürümü, ana çekirdekte marjinal bir hız aşırtmaya ve hız aşırtmalı bir GPU’ya sahipti. Qualcomm, Samsung’a zaman ayrıcalığı vererek bir süreliğine “for Galaxy” markasını kullanmasına izin verdi. Daha sonra, aynı hız aşırtmalı SoC, diğer OEM’ler tarafından telefonlarında sunuldu, ancak herhangi bir ek markalama olmadan. Qualcomm’un bu yıl da aynı modeli izleyeceğini varsayabiliriz.


Qualcomm’un “Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy” ürününün ayrıntıları sızdırıldı

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow