Reddit, alt dizinler popüler olmayan API değişikliklerini protesto etmek için yeni yaratıcı yollar buldukça modları kaldırır

48 saatlik Reddit “Blackout” başlangıcından bu yana bir buçuk haftadan fazla zaman geçti ve platformun en büyük alt dizinlerinden bazıları, şirketin API erişimi için üçüncü taraf geliştiricilerden fahiş oranlar talep etme planlarını protesto etmeye devam ediyor. Reddit CEO’su Steve Huffman, geçen hafta başlarında protestoları küçümsedi ve bunun kullanıcıların sesli bir azınlığı olduğunu ve şirket üzerinde […]

Reddit, alt dizinler popüler olmayan API değişikliklerini protesto etmek için yeni yaratıcı yollar buldukça modları kaldırır

48 saatlik Reddit “Blackout” başlangıcından bu yana bir buçuk haftadan fazla zaman geçti ve platformun en büyük alt dizinlerinden bazıları, şirketin API erişimi için üçüncü taraf geliştiricilerden fahiş oranlar talep etme planlarını protesto etmeye devam ediyor.

Reddit CEO’su Steve Huffman, geçen hafta başlarında protestoları küçümsedi ve bunun kullanıcıların sesli bir azınlığı olduğunu ve şirket üzerinde önemsiz bir etkisi olduğunu iddia etti. Ancak haftanın sonunda Reddit’in tonu gözle görülür şekilde değişti. Şirket, temelde protestoya katılan popüler toplulukların modlarına mesajlar göndermeye başladı. tehditkar alt dizinlerini yeniden açmazlarsa moderatör atamalarını kaldırmak için.

Bu ültimatom bir şekilde işe yaramış görünüyor. Ve Reddit, protestoda yer almaya devam eden bazı alt dizinlerden modları kaldırmayı bile takip etti.

Başlangıçta yaklaşık 3.000 alt dizinin özelleşme sözü vermesiyle başlayan ve içeriklerini salt okunur veya tamamen engellenmiş hale getiren protesto, hızla zirvede 8.000’den fazla alt dizine ulaştı. Yaklaşık 3.000 alt dizin olmasına rağmen hala özel(yeni bir sekmede açılır)oldukça büyük bazı topluluklar da dahil olmak üzere, birçoğu son birkaç gün içinde açılmaya başladı.

Ancak bu, Reddit’in API kararlarına yönelik eylemlerin sona erdiği anlamına gelmez. Bazı alt dizinler protesto etmenin yeni, yaratıcı yollarını keşfetti.

Örneğin, video oyun platformu Steam’e adanmış alt dizin olan r/steam, artık açılmaya zorlandıkları için ne tür içeriklerin yayınlanacağını değiştirmeye karar verdi. Subreddit artık tamamen dolu(yeni bir sekmede açılır) gerçek buharla ilgili gönderilerle… gaz halindeki suda olduğu gibi. Kullanıcılar artık buharlı lokomotifler ve buharlı gemiler hakkında gönderi paylaşıyor. Orada bir Fotoğraf(yeni bir sekmede açılır) şu anda subreddit’in ön sayfasında kaynar su ile bir tencerenin.

Mashable olarak bildirildi hafta sonu, her biri on milyonlarca üyeye sahip Reddit’in en büyük üç topluluğu – r/pics, r/gifs ve r/aww – protestonun bir parçası olarak yalnızca komedyen John Oliver’ın ileriye dönük resimlerini yayınlamaya karar verdi. Günlerdir, bu alt dizinler kesinlikle Oliver’ın fotoğraflarından, hayran çizimlerinden, GIF’lerinden ve diğer medyalarından oluşuyor. bu Geçen Hafta Bu Akşam ev sahibi, eylemi destekleyerek araya girdi bile.

“Sevgili Reddit, mükemmel iş. Dikkat: r/pics – haydi bakalım…” Oliver tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Redditors’ın göndermesi için çeşitli kostümler giyerek çektiği bir dizi fotoğrafla birlikte.

Ancak, görünüşe göre, bu yeni protestoların tümü Reddit’in kurallarına uymuyor. Bazı alt dizinler yeniden açmaya karar verdi ancak topluluklarını NSFW veya İş İçin Güvenli Değil olarak işaretledi. Bir alt dizin NSFW olarak belirlendiğinde, kullanıcıların o topluluktaki içeriği görüntülemek için oturum açmış olmaları gerekir. Protestolar için daha da önemlisi, Reddit reklamlarının NSFW topluluklarında da görünmemesi. Bu eylem, Reddit’in API’si için ücret alma gibi platformdan para kazanma girişimlerine yönelik doğrudan bir çekimdir. Popüler r/mildlyinteresting alt dizinindeki modlara göre, bu eylem onları da etkiledi. kaldırıldı(yeni bir sekmede açılır) subreddit’ten ve bir Reddit yöneticisi tarafından geçici olarak askıya alındı. Yöneticiler, platform kullanıcıları tarafından tutulan gönüllü bir pozisyon olan modların aksine şirketin çalışanlarıdır.

“Moderatörler yanlışlıkla bir topluluğu NSFW olarak işaretlerler, hem bizim hem de İçerik Politikası(yeni bir sekmede açılır) Ve Moderatör Davranış Kuralları(yeni bir sekmede açılır)Bir Reddit sözcüsü, orijinal olarak r/mildlyinteresting’in kilitli modları hakkındaki hikayeyi bildiren The Verge’e söyledi.

The Verge’e göre, o zamandan beri farklı bir Reddit yöneticisi r/mildlyinteresting mod ekibini eski durumuna getirdi. Bununla birlikte, topluluklarını protesto amacıyla NSFW olarak işaretleyen r/interestingasfuck gibi diğer alt dizinler, Reddit yöneticileri modlarını kaldırdıktan sonra artık tamamen moderatörsüz.

Reddit’in yaklaşan API değişiklikleri hakkında farkındalık yaratan popüler Reddit istemcisi olan Reddit için Apollo, hala kapat bu ayın sonunda. Bu ayın başlarında Apollo’nun geliştiricisi, Reddit’teki değişikliklerin kendisine yılda 20 milyon dolardan fazlaya mal olacağını söyleyerek protestoları ateşledi.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow