Saldırıya uğrayan SEC Twitter/X hesabının sahte haberler yaymasının ardından Bitcoin fiyatı aniden yükseldi ve ardından düştü

Bitcoin’in fiyatı Salı günü yükselişe geçti Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) resmi Twitter/X hesabı Kripto para biriminin borsada işlem gören fonlarına (ETF) onay verildiğini duyurdu. Ne yazık ki kripto meraklıları için bunların hepsi yalandı. SEC kısa süre sonra Twitter/X hesabının saldırıya uğradığını ve böyle bir onayın verilmediğini açıkladı ve Bitcoin hızla düşüşe geçti. SEC’in […]

Saldırıya uğrayan SEC Twitter/X hesabının sahte haberler yaymasının ardından Bitcoin fiyatı aniden yükseldi ve ardından düştü

Bitcoin’in fiyatı Salı günü yükselişe geçti Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) resmi Twitter/X hesabı Kripto para biriminin borsada işlem gören fonlarına (ETF) onay verildiğini duyurdu. Ne yazık ki kripto meraklıları için bunların hepsi yalandı. SEC kısa süre sonra Twitter/X hesabının saldırıya uğradığını ve böyle bir onayın verilmediğini açıkladı ve Bitcoin hızla düşüşe geçti.

SEC’in Twitter/X hesabı, SEC başkanı Gary Gensler’den olduğu anlaşılan uydurma bir alıntıyla tamamlanan sahte gönderiyi 16:11 ET’de yaptı.

Daha sonra silinen sahte gönderi, “Bugün SEC, #Bitcoin ETF’lerinin kayıtlı ulusal menkul kıymet borsalarında listelenmesine onay veriyor” dedi. “Onaylanan Bitcoin ETF’leri, yatırımcıların sürekli korunmasını sağlamak için sürekli gözetim ve uyumluluk önlemlerine tabi olacaktır.”

AYRICA BAKINIZ:

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto müşterilerinden milyarlarca doları dolandırmaktan suçlu bulundu

ETF’ler, borsada bir paket halinde alınıp satılabilen ayrı menkul kıymet gruplarıdır. Yatırımları çeşitlendirmek ve böylece riski en aza indirmek için faydalıdırlar. Bir Bitcoin ETF’nin SEC tarafından onaylanması, kripto ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak ve ona daha fazla yatırımcı çekeceği umudunu savunan bir meşruiyet düzeyi sunacaktır.

Kripto para hayranları, SEC’in görünüşte orijinal olan duyurusu karşısında heyecanlandılar. Haber, Bitcoin’in fiyatının hızla neredeyse 48.000 dolara yükselmesine neden oldu.

Ne yazık ki kripto yatırımcılarının sevinci kısa sürdü. Sahte duyurunun yayınlanmasından sadece 15 dakika sonra gerçek Gensler, SEC hesabının hacklendiğini ve kurumun Bitcoin ETF’leri için herhangi bir onay vermediğini yayınladı.

@SECGov Twitter hesabının güvenliği ihlal edildi ve izinsiz bir tweet atıldı.” Gensler bunu kişisel Twitter/X hesabında yazdı. “SEC, spot bitcoin borsada işlem gören ürünlerin listelenmesini ve ticaretini onaylamadı.”

Gensler’in açıklaması şu şekildeydi: paylaşımından 16 dakika sonra resmi SEC hesabı tarafından yinelendiGörünüşe göre ajans hesabının kontrolünü yeniden ele geçirdi. Düzeltme, Bitcoin’in fiyatının yükseldiği kadar hızlı bir şekilde düşmesine ve yaklaşık 45.000 dolara düşmesine neden oldu.

Mashable yorum almak için SEC’e ulaştı.

Resmi X Güvenlik hesabı ön incelemelerine göre ihlalin “kimliği belirsiz bir kişinin şirketle ilişkili bir telefon numarasının kontrolünü ele geçirmesinden kaynaklandığını” belirtti. @SECGov üçüncü bir taraf aracılığıyla hesap.” X Safety ayrıca SEC hesabında iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmediğini doğruladı.

Twitter/X, SMS yoluyla ücretsiz iki faktörlü kimlik doğrulamasını geçen yılın başında devre dışı bırakarak bu özelliği yalnızca ücretli abonelerin kullanımına sunmuştu. Ücretsiz kullanıcılar şu anda güvenlik önlemini yalnızca fiziksel bir güvenlik anahtarı veya Google Authenticator gibi bir kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla kullanabiliyor.

Bu, yanlış haberlerin Bitcoin fiyatının yükselmesine neden olduğu ilk sefer değil. Geçen Ekim ayında, SEC’in yatırım şirketi BlackRock’un iShares Bitcoin ETF’sini onayladığı yönündeki hatalı raporlar, kripto para biriminin değerini 30.000 $’a kadar zirveye çıkarmıştı. Raporların çürütülmesinin ardından kısa süre sonra geriledi. 2021’de Walmart ve Kroger perakendecilerinin sırasıyla Litecoin ve Bitcoin Cash’i (Bitcoin ile karıştırılmamalıdır) kabul edeceğini iddia eden sahte basın bültenleri de her kripto para biriminin kısa süreliğine değerinin artmasına neden oldu.

Daha önceki bir açıklamada birden fazla yayınla paylaşıldıSEC sözcüsü, Bitcoin ETF’nin onaylanması gibi herhangi bir duyurunun “şu adreste yayınlanacağını” söyledi: [the SEC] Web sitesinde ve daha sonra Federal Kayıt’ta yayınlandı.”

Teknory