Samsung, 2023’te Apple’ın küresel pazar payından bir ısırık aldı

Ryan McLeod / Android Yetkilisi TL;DR Yeni bir rapor, küresel premium telefon satışlarının 2023’te muhtemelen yıllık %6 artacağını iddia ediyor. Küresel premium akıllı telefon satışlarının artması muhtemel olmasına rağmen, genel küresel akıllı telefon pazarının düşüş göstermesi bekleniyor. Apple hâlâ pazar payının çoğunluğunu elinde tutuyor ancak Samsung ve diğer OEM’lere karşı bir miktar zemin kaybetmiş durumda. […]

Samsung, 2023’te Apple’ın küresel pazar payından bir ısırık aldı

Ryan McLeod / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Yeni bir rapor, küresel premium telefon satışlarının 2023’te muhtemelen yıllık %6 artacağını iddia ediyor.
  • Küresel premium akıllı telefon satışlarının artması muhtemel olmasına rağmen, genel küresel akıllı telefon pazarının düşüş göstermesi bekleniyor.
  • Apple hâlâ pazar payının çoğunluğunu elinde tutuyor ancak Samsung ve diğer OEM’lere karşı bir miktar zemin kaybetmiş durumda.

2023, küresel akıllı telefon pazarı için zor bir yıldı. Ancak yeni bir rapor, premium akıllı telefon segmentinin normalde zayıf olan pazarda parlak bir nokta olabileceğinden geçen yılın OEM’ler için o kadar da kötü geçmediğini iddia ediyor.

Küresel teknoloji araştırma firması Kontrpuan 2023 yılında küresel premium akıllı telefon pazarının durumuna ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Firmanın araştırmasına göre, küresel premium akıllı telefon satışlarının geçen yıl bir önceki yıla göre %6 arttığını görmemiz bekleniyor. Eğer bu doğruysa premium segment için yeni bir satış rekoru olacağı bildiriliyor.

Raporda, genel küresel akıllı telefon pazarının düşüş göstermesi öngörülmesine rağmen, pazarın premium segmentinin büyümenin gerçekleştiği alanlardan biri olduğu belirtiliyor. Kıdemli Analist Varun Mishra, “Akıllı telefonun önemi göz önüne alındığında, tüketiciler daha uzun süre kullanabilecekleri yüksek kaliteli bir cihaz almak için daha fazla harcama yapmaya istekli” dedi.

Spesifik olarak konuşursak, ultra premium cep telefonlarının premium segmentin büyümesinin ardındaki itici faktör olduğu görülüyor. Bildirildiğine göre fiyatı 1.000 dolar ve üzeri olan cihazlar, premium pazar satışlarının üçte birini kapmayı başardı.

Raporda ayrıca Apple’ın küresel pazar payındaki güçlü konumunu koruduğu ancak rakiplerine karşı bir miktar geride kaldığı belirtiliyor. Counterpoint, 2022’de Apple’ın pazar payının %75’e sahip olduğunu ancak 2023’te bu oranın %71’e düştüğünü iddia ediyor. Buna karşılık Samsung’un pazar payı aynı dönemde %1 büyümüş görünüyor.

Samsung’un 2023’te büyük kâr düşüşleri yaşamasına rağmen bu, teknoloji devi için iyi bir haber olmalı. Görünüşe göre Galaxy S23 ve en yeni katlanabilir telefonları, şirketin Apple’dan pazar payının bir kısmını geri almasına yardımcı olmuş olabilir.

Samsung, 2023’te Apple’ın küresel pazar payından bir ısırık aldı

Teknory