Samsung, bulanık S23 kamerayı onayladı, ancak bir yazılım düzeltmesi geliyor

Ryan Whitwam / Android Otoritesi TL;DR Samsung, S23 ve S23 Plus kameralarında sözde bir muz bulanıklığı sorununu kabul etti. Sorun, ana kamerayla çekilen fotoğraflarda odak dışı bir alana neden oluyor. Şirket, bir yazılım güncellemesinin sorunu çözeceğini ve aynı zamanda geçici çözümler sunacağını söylüyor. Bazı Samsung Galaxy S23 ve S23 Plus sahipleri, bu yılın başlarında oldukça […]

Samsung, bulanık S23 kamerayı onayladı, ancak bir yazılım düzeltmesi geliyor

Ryan Whitwam / Android Otoritesi

TL;DR

  • Samsung, S23 ve S23 Plus kameralarında sözde bir muz bulanıklığı sorununu kabul etti.
  • Sorun, ana kamerayla çekilen fotoğraflarda odak dışı bir alana neden oluyor.
  • Şirket, bir yazılım güncellemesinin sorunu çözeceğini ve aynı zamanda geçici çözümler sunacağını söylüyor.

Bazı Samsung Galaxy S23 ve S23 Plus sahipleri, bu yılın başlarında oldukça sinir bozucu bir “muz bulanıklığı” sorunu fark ettiler. Daha spesifik olarak, kullanıcılar 50MP ana kamera ile çekilen fotoğraflarda kalıcı olarak odak dışı bir alan buldu. Bu, özellikle yakın plan çekimlerde fark edilir.

Şirket, makine çevirisi yapılan gönderide sorunun nedenini açıkladı:

S23 veya S23 Plus’ın kamerasının özelliklerini test ederken, yakın plan bir fotoğraf çektiğinizde nesnenin etrafındaki alanın biraz bulanık görünmesi dikkatinizi çekmiş olabilir. Bunun nedeni, S23 ve S23 Plus’taki arka geniş açılı kameranın, karanlıkta fotoğraf çekerken yardımcı olan parlak bir diyafram açıklığına sahip olmasıdır. Ancak bu aynı zamanda daha belirgin seçici odaklamanın fotoğraflarınızın arka planının biraz bulanık görünmesine neden olabileceği anlamına da gelir.

Samsung, yama için bir zaman çizelgesi vermeden gelecekteki bir yazılım güncellemesinde bu sorunu çözmeyi planladığını ekliyor. Şirket ayrıca, daha çok geçici çözümler gibi görünen birkaç “çözüm” yayınladı. Önerilen bir geçici çözüm, özneniz 30 cm (~12 inç) uzaktaysa veya daha da yakınsa geri adım atmayı içerir.

S23 veya S23 Plus’ınızda kamera bulanıklığı sorunları mı görüyorsunuz?

330 oy

Bu arada lanse edilen diğer çözüm, kullanıcıların telefonu dikey tutarak fotoğraf çekmesini gerektiriyor. Şirket, “Telefonunuzu yatay veya eğik tutarsanız arka plan bulanık görünebilir” diye açıklıyor.

Her iki durumda da, sorun ilk olarak Mart ayında keşfedildi, bu nedenle şirketin bunu kabul etmesi ve bir düzeltmenin yolda olduğunu doğrulaması uzun zaman aldı. Ancak bir yazılım güncellemesinin gerçekten bu sorunu çözebileceğini ve bunun bir donanım sorunu olmadığını umuyoruz.

Samsung, bulanık S23 kamerayı onayladı, ancak bir yazılım düzeltmesi geliyor

Teknory