Samsung karı 2023’ün ilk çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık %100 düşecek

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Samsung kârının 2023’ün ilk çeyreğinde yıldan yıla %95,8 oranında düşmesi bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse, markanın ilk Galaxy S akıllı telefonunu piyasaya sürmesinden önceki 2009’dan bu yana en kötü kar çeyreği olacak. Şirketin kârının %55’i olan çiplere olan talebin azalması muhtemelen en büyük suçlu. Sadece birkaç gün önce, Samsung Galaxy […]

Samsung karı 2023’ün ilk çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık %100 düşecek

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Samsung kârının 2023’ün ilk çeyreğinde yıldan yıla %95,8 oranında düşmesi bekleniyor.
  • Eğer bu gerçekleşirse, markanın ilk Galaxy S akıllı telefonunu piyasaya sürmesinden önceki 2009’dan bu yana en kötü kar çeyreği olacak.
  • Şirketin kârının %55’i olan çiplere olan talebin azalması muhtemelen en büyük suçlu.

Sadece birkaç gün önce, Samsung Galaxy S23 serisinin oldukça iyi sattığını ve Ultra varyantının başı çektiğini bildirdik. Bununla birlikte, Samsung çok büyük bir şirket ve mobil bölümünün iyi gidiyor gibi görünmesi, şirketin bir bütün olarak iyi durumda olduğu anlamına gelmiyor.

Örnek olarak, Samsung bugün duyurdu 2023 1. Çeyrek için kazanç kılavuzu (s/s Ars Teknik). Sunulan rakamlar oldukça iç karartıcı. Şirketin kendi ölçümlerine göre, 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla yıldan yıla (YoY) %95,8’lik bir kar düşüşü bildiriyor.

Kılavuz sayfası, Samsung’un 2023’ün ilk çeyreği için yaklaşık 600 milyar Kore wonu (~450 milyon $) kâr etmesini beklememiz gerektiğini söylüyor. Bunu, 2022’nin ilk çeyreği için elde edilen 14,12 trilyon won (10,7 milyar $) kârla karşılaştırırsanız, işlerin gerçekten ne kadar vahim olduğunu görebilirsiniz. .

Her şey yolunda giderse, Q1 2023, en azından karlar söz konusu olduğunda, Samsung’un 2009’dan bu yana en kötü çeyreği olabilir. Bağlam adına, bu, ilk Samsung Galaxy S telefonunun piyasaya sürülmesinden bir yıl önce.

Samsung karı düştü: Neler oluyor?

Samsung’un kılavuz sayfası, kârların neden bu kadar keskin bir şekilde düştüğüne dair pek bir açıklama yapmıyor. Ancak, tüm işaretler şirketin çiplerine olan talebin çok zayıf olduğuna işaret ediyor. Samsung markalı telefonlar, TV’ler, bilgisayarlar vb. tüketicilerin en çok gördüğü ürünler olsa da, Samsung parasının çoğunu buradan almıyor. Bunun yerine, nakit getiren şey, bileşenler bölümüdür. Buna RAM çubukları, bellek, NAND depolama ve Apple gibi büyük rakipler de dahil olmak üzere diğer şirketlerin cihazlarında dünyanın her yerinde görülen diğer ürünler dahildir.

DigiTimes bileşen satışlarının Samsung’un gelirinin yaklaşık %55’ini oluşturduğunu öne sürüyor. Başka bir deyişle, bileşen satışları düşerse, tüm şirket düşer.

İddiaya göre Samsung, satılmamış bir çip stoğu üzerinde oturuyor. Şirketin üretimi önemli ölçüde azaltması ve bu stoğu satmanın yollarını bulması muhtemeldir. Ancak gelen bir rapor Kore Bizwire Kasım ayında, Samsung’un bunun yerine envanteri taşımak için çip talebinde bir artış umduğunu gösteriyor. Bu duruş muhtemelen kâr rehberliğiyle ilgili bu ışığında değişti.

Samsung karı 2023’ün ilk çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık %100 düşecek

Teknory