Samsung’un bir Snapdragon çırpıcı sunabileceğini düşünüyorsunuz

Geçen hafta Samsung’un mobil bölümü içinde bir çip geliştirme ekibi oluşturduğu ortaya çıktı. Mobil bölüm şu anda özel akıllı telefon işlemcileri için kardeş bir bölüme güvendiğinden, bu normdan bir sapma olacaktır. Bu haber, okuyucuların Samsung’un Snapdragon’u yenen bir mobil çip geliştirebileceğini düşünüp düşünmediğini merak etmemize neden oldu. Geçen hafta bu soruyu sorduk ve sonuçlar nihayet […]

Samsung’un bir Snapdragon çırpıcı sunabileceğini düşünüyorsunuz

Geçen hafta Samsung’un mobil bölümü içinde bir çip geliştirme ekibi oluşturduğu ortaya çıktı. Mobil bölüm şu anda özel akıllı telefon işlemcileri için kardeş bir bölüme güvendiğinden, bu normdan bir sapma olacaktır.

Bu haber, okuyucuların Samsung’un Snapdragon’u yenen bir mobil çip geliştirebileceğini düşünüp düşünmediğini merak etmemize neden oldu. Geçen hafta bu soruyu sorduk ve sonuçlar nihayet geldi.

Sizce Samsung Snapdragon’u yenen bir mobil çip geliştirebilir mi?

Sonuçlar

Bugüne kadar 9.100’den fazla oy toplayan bu kesinlikle popüler bir anketti. Kazanan seçim mi? Ankete katılanların neredeyse %56’sının Samsung’un gerçekten de Snapdragon’u geride bırakan bir mobil çip geliştirebileceğini düşündüğü ortaya çıktı.

Samsung’un Qualcomm’u ilk kez yenmesi olmayacaktı. Exynos 7420, tartışmasız 2015’in en iyi yonga seti olurken, rakip Snapdragon 810 aşırı ısınma sorunlarından muzdaripti. Samsung ayrıca mobil alanda üstün grafik performansına dönüşebilecek AMD ile bir ortaklıktan da keyif alıyor (ancak AMD destekli Exynos 2200 muhteşem değildi). Şirket içi bir geliştirme ekibinin son haberlerini ekleyin ve Samsung’un malları teslim edebileceği anlaşılıyor.

Aksi takdirde, ankete katılan okuyucuların %44’ü Samsung’un Snapdragon’u yenen bir akıllı telefon çipi geliştiremeyeceğini düşünüyor. Bu belki de kısa vadede Galaxy S23’ün küresel olarak özel olarak Snapdragon 8 Gen 2 tarafından desteklenmesiyle yansıtılıyor.

Ayrıca, Qualcomm’un Arm CPU’lar yerine kullanmayı planladığı, yaklaşmakta olan Nuvia Oryon özel CPU teknolojisi ile potansiyel bir ası olduğunu da belirtmekte fayda var. Samsung’un şimdilik Arm CPU teknolojisine bağlı kalması bekleniyor. Yani teorik olarak önümüzdeki birkaç yıl içinde Samsung ve Qualcomm arasında büyük bir CPU boşluğu görebiliriz.

Yorumlar

  • Esclar: Her zaman Samsung’un Exynos SoC’leri Snapdragon ile aynı yerde olacak şekilde tasarlayabileceğini düşünmüşümdür, ancak bir şeyler eksikti. Dışarıdan çip/mühendislik yardımı getirmeleri ya da sadece tasarım işi yapan mevcut bir şirketi satın almaları gerekip gerekmediği. Apple bunu Ax serisi mobil SoC’ler ve tabletler/masaüstü bilgisayarlar/dizüstü bilgisayarlar için Mx serisi ile yaptı. Samsung da bunu yapacak kadar büyük. Chip fab süresi için Apple ile rekabet edebilirler.
  • aptal kamyon: Bunu yapabilecek kapasitede olduklarını düşünüyor muyum? Evet. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yapabilecekler mi? Numara.
  • Sakallıgöçebe: Exynos’un ölümü aylardır konuşuluyor. Samsung, bu yongaların performansından memnun değildi, hatta kendi yonga setleri için Mediatek’e geçmeleri veya onlarla ortaklık kurmaları bile söylendi (bu, bu söylentilerle çok iyi bir şekilde ilgili olabilir). Samsung LSI’nin Exynos’u tamamen sonlandırdığı ve ileriye dönük olarak akıllı cihazlara ve IoT’ye odaklandığı bildiriliyor. Tensor ağırlıklı olarak Exynos tabanlı olduğundan, bu Google için bir felaket olabilir.
  • Daniel Hollibaugh: Samsung’un Qualcomm’u mükemmel bir şekilde geçme yeteneğine sahip olduğunu düşünüyorum, sadece en iyi mühendisleri almaları, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için onlara zaman vermeleri ve paraya hiç yokmuş gibi davranmaları gerekiyor.
  • Mookie: Yetenekleri var ama hayal güçleri yok.

Samsung’un bir Snapdragon çırpıcı sunabileceğini düşünüyorsunuz

Teknory