Samsung’un yakında çıkacak pil koruma özelliği aslında One UI 6’da mevcut

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Samsung’un yakında çıkacak Gelişmiş Pil Koruması özelliği, mevcut One UI 6 yazılımında ortaya çıktı. Özelliği görmek için bir etkinlik başlatıcı uygulaması kullanmanız gerekecek, ancak bu özellik henüz çalışmıyor. Bu özellik, zamanla pilin bozulmasını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Son haftalarda çok sayıda Samsung One UI 6.1 özelliğinin sızdırıldığını gördük, ancak söylentiye […]

Samsung’un yakında çıkacak pil koruma özelliği aslında One UI 6’da mevcut

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Samsung’un yakında çıkacak Gelişmiş Pil Koruması özelliği, mevcut One UI 6 yazılımında ortaya çıktı.
  • Özelliği görmek için bir etkinlik başlatıcı uygulaması kullanmanız gerekecek, ancak bu özellik henüz çalışmıyor.
  • Bu özellik, zamanla pilin bozulmasını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Son haftalarda çok sayıda Samsung One UI 6.1 özelliğinin sızdırıldığını gördük, ancak söylentiye dayalı bir ekleme için bu yeni yazılım güncellemesini beklemeniz gerekmeyebilir.

X kullanıcısı Sabarinath Panikken (saat: Tarun Vatları), One UI 6.1’in Gelişmiş Pil Koruması özelliğinin mevcut One UI 6 yazılımında zaten mevcut olduğunu buldu. Bunu ortaya çıkarmak için Play Store’dan bir etkinlik başlatıcı uygulaması indirmeniz ve ardından “batterypro” veya “batteryprotectionactivity” araması yapmanız gerekir.

Bu özelliğe gerçekten One UI 6 çalıştıran Galaxy S23 Ultra’da erişebildik. Ancak bu özellik şu anda çalışmıyor, bunun yerine eski Pil Koruması ayarı kullanılıyor. Aşağıdaki ekran görüntülerimize göz atın.

Gelişmiş Pil Koruması, akıllı telefonunuzun şarjı üzerinde daha fazla kontrol sunması nedeniyle Samsung’un mevcut Pil Koruması özelliğinden farklıdır. Mevcut özellik, telefonunuzun şarj sırasında yalnızca %85 kapasiteye ulaşmasına olanak tanır.

One UI 6.1 özelliği ise daha fazla esneklik için üç farklı şarj seçeneği sunuyor. Temel seçenek, telefonunuzu %100’e kadar şarj eder ve yalnızca telefonunuzun kapasitesi %95’e düştüğünde şarj etmeye devam eder. Uyarlanabilir seçenek diğer akıllı şarj çözümlerine benzer; %80’de duraklar ve uyanmadan hemen önce %100’e ulaşır. Son olarak, pil %80 kapasiteye ulaştığında telefonunuz şarj olmayı tamamen durdurduğundan, “maksimum koruma” seçeneği Pili Koruma özelliğiyle büyük ölçüde uyumludur.

Hem eski hem de yeni özelliklerin amacı, uzun vadeli pil sağlığını korumak için zaman içindeki şarj döngüsü sayısını azaltmaktır. Genel anlamda, telefonunuzu daha fazla şarj döngüsüne tabi tutmak (yani telefonu tamamen şarj etmek ve boşaltmak), cihazın pilinin zaman içinde daha az şarj tutmasına neden olur.

Her iki durumda da Gelişmiş Pil Koruması yalnızca Galaxy S24 serisiyle sınırlı olmayacak gibi görünüyor. Yani eski bir Galaxy telefonunuz varsa ve pil sağlığı konusunda endişeleniyorsanız bu özellik tam size göre olacaktır.


Samsung’un yakında çıkacak pil koruma özelliği aslında One UI 6’da mevcut

Teknory