Seni doomscroll yaptı! Elon Musk, Trump tarzı Twitter’da akılları karıştırıyor

Elon Musk döneminde kaç kişinin Twitter’da kıyamet koptuğunu bilmenin bir yolu yok. Ancak burada iyi bir proxy istatistiği var: Doomscrolling Reminder Bot’u takip eden kullanıcı sayısı. Kulağa tam olarak böyle geliyor – hizmetteki iç karartıcı haberleri takıntılı bir şekilde okumaya ara vermenizi kibarca hatırlatacak bir bot. 2021’de oluşturulan bot, genellikle mütevazı sayılar yapar: günde birkaç …

Seni doomscroll yaptı!  Elon Musk, Trump tarzı Twitter’da akılları karıştırıyor

Elon Musk döneminde kaç kişinin Twitter’da kıyamet koptuğunu bilmenin bir yolu yok. Ancak burada iyi bir proxy istatistiği var: Doomscrolling Reminder Bot’u takip eden kullanıcı sayısı. Kulağa tam olarak böyle geliyor – hizmetteki iç karartıcı haberleri takıntılı bir şekilde okumaya ara vermenizi kibarca hatırlatacak bir bot. 2021’de oluşturulan bot, genellikle mütevazı sayılar yapar: günde birkaç düzine takipçi kazandı veya bir avuç kayıp.

Sonra Musk Çarşamba günü Twitter Genel Merkezine geldiğinde, Social Blade’e göre, yaklaşık 19.000 Twitter kullanıcısı aniden kıyameti hatırlatan hatırlatıcılara ihtiyaç duyduklarına karar verdi. Ertesi gün 3.200 kişi daha onlara ihtiyaç duydu ve ardından yeni doomscrollers için rekor kıran bir hafta sonundan sonra, Cadılar Bayramı’nda botu 3.400 tweep izledi.

Neden olabilir? Çünkü Musk “bölgeyi bokla dolduruyor,“Trump’ın müttefiki Steve Bannon’un favori bir tabirini, Trump’ın 2020’de tekrar hizmete girmesinden bu yana görülmemiş bir şekilde kullanmak. Hepsinin izini sürmek bizim için çok korkunç değişim işaretleri var. olmadan doomscrolling. Yeni CEO, satın alımının bir parçası olarak Twitter’ın zaten 13 milyar dolar borç almasını sağlamıştı; çok Trumpvari bir iş taktiği ve şirketlerin içini boşaltma geçmişi olan bir taktik.

AYRICA BAKINIZ:

Musk’ın Twitter’ı devralması düşündüğünüz gibi gitmiyor

Ama şimdi Musk tam MAGA’ya gitmiş gibi görünüyor. Sadece siyasetinde veya yanıt verdiği hesaplarda değil, tüm bunların beceriksiz, dürtüsel, diktatörlük-tweet kaosu içinde. Sürekli ilgi ihtiyacı onu çağırıyor. Ve biz Twitter kullanıcıları, 2017’nin o karanlık günlerinde yaptığımız gibi aynı tuzağa düşmüş gibiyiz – narsist provokasyonların kafamızda kirasız yaşamasına izin veriyoruz.

Tekrar özetleyelim. Dünyanın en önemli yüksek hızlı iletişim platformunu devraldığından beri Musk, Nancy Pelosi’nin kocasına yapılan saldırı hakkında yanlış bilgileri tweetledi (sonra yorum yapmadan sildi) (Hillary Clinton’ın yanıtlarında, her yerde). Ödüllü bir İngiliz gazetesini “aşırı sol propaganda makinesi” esasen arama New York Times yalan haber. Raporlar onu gösteriyor Twitter’ın nefret söylemi politikasını yeniden incelemek, özellikle trans insanlar için geçerli olduğu için. saat eski bir Trump avukatının kişisel isteğiArizona’da hemen antisemitik yorumları tweetleyen ve aşırı sağcı bir GOP adayının hesabını hızla eski haline getirmiş görünüyor. isyancılara destek.

Bu arada, Musk’ın Twitter’a yüklediği borcun ödenmesine yardımcı olmak için, yeni patron Twitter’ı “mavi onay” doğrulama işaretlerini ayda 20 dolardan satın alabileceğiniz ve ödemeye devam etmeniz gereken bir şey yapmak istiyor. Kullanıcıların Musk’a söylemeye devam ettiği gibi, bu feci bir teklif. Sorun, premium bir Twitter katmanına sahip olmak değil (zaten bir tane vardı, Twitter Blue); Musk, mavi çeklerin ne yaptığını tamamen yanlış anlıyor. Dünyanın en tehlikeli bölgelerindeki organizasyonların, yetkililerin, ünlülerin ve muhabirlerin söyledikleri kişi olduklarını kanıtlıyorlar. Kimlik hırsızlığı saçmalıklarını durdururlar.

Musk, mavi çeklerin değerini “Ayda 20 dolar ödüyorum” anlamına gelecek kadar düşürmek istiyor. Bu hangi evrende iş için anlamlıdır? Muhtemelen Trump Steaks’in anlayışlı bir hareket olduğu aynı şey.

Cadılar Bayramı’nın sonlarında Musk, korku ustası Stephen King’in cevaplarında pazarlık yaparken bulunabilirdi. Yazar, çek 20 dolara mal olacaksa, ilke olarak hizmetten ayrılacağını söyledi: “siktir git” dedi kral, “bana ödeme yapmalılar.” 7 milyon takipçisi pekâlâ aynı fikirde olabilir; King, 2013’te hizmete girdiğinden beri, hepsi ücretsiz olarak birçok mücevher düşürdü.

Çünkü Twitter şimdiye kadar böyle bir yerdi, her türden içerik oluşturucunun karıştırdığı, haber paylaştığı, eğlendiği ve sonsuz eğlence yeriydi. Musk gibi bir şovmen özentisinin bunu alacağını düşünürdünüz, değil mi? Hizmetini kullanarak dünya çapında sevilen bir hikaye anlatıcısına en azından saygı göstereceğini mi düşünüyorsunuz?


Sizin İçin Öne Çıkan Video

İnterneti şekillendiren web sitesini yeniden ziyaret etmek


Bunun yerine Musk, bir King kısa öyküsündeki bir karakter gibi geliyordu, belki de Asıl noktayı kaçıran çocuk. “8 dolara ne dersin?” tweet attı ve neredeyse teneke bir bardağın tıkırtısını duyabiliyordunuz. “Faturaları bir şekilde ödememiz gerekiyor,” diye yalvardı Musk, daha sonraki bir tarihte “mantığını açıklamaya” söz verdi. “Twitter tamamen reklamverenlere güvenemez.”

Bu konuda haklı, özellikle de şimdi – çünkü reklamverenler King kadar soğuk hissediyor. General Motors, Twitter reklamlarını askıya aldı Cuma gününde. Göre Bilgi, Musk Pazartesi gününü New York’ta büyük hesaplara kur yaparak geçirdi. Ancak, her biri 100 milyon dolarlık Twitter reklamı satın alınan büyük hesaplara, medya alıcıları, neler olup bittiğini anlayana kadar Twitter kampanyalarını durdurmaları tavsiye ediliyor.

Twitter’ın reklam geliri, en son duyduğumuz çeyrekte 1,1 milyar dolardı ve yavaş yavaş düşüyordu. Bir şey varsa, Musk’ın yoğun haftası düşüşü hızlandırdı. Oh, ve kimlik avı dolandırıcılığı için yeni bir fırsat sağladı.

Amaç ne? Oyunun sonu ne? Sohbeti kontrol etmek mi yoksa trollemek mi? Twitter’ı kalkışa mı hazırlıyorsunuz yoksa kasıtlı olarak mı çökertiyorsunuz? Trump’ın Twitter’a geri dönmesine izin verecek mi, belki de ara seçimler için tam zamanında – nihai MAGA hakimiyet hamlesi – yoksa yeni Trump’ın kendisi mi olmak istiyor?

Ve burada tam olarak neyle uğraşıyoruz? Bu sezgisel bir iş dehası mı, yoksa babasının parasıyla kendi pozisyonuna giren ve bir medya şirketini nasıl yöneteceğine dair hiçbir fikri olmayan çocuksu bir birader mi? Musk 5-D satranç mı oynuyor, yoksa sözde planı sadece rastgele dürtülerden oluşan bir karmaşa mı?

Amaç ne? Oyunun sonu ne? Sohbeti kontrol etmek mi yoksa trollemek mi?

Bunlar baştan çıkarıcı sorular ve kafamda bu bitmek bilmeyen tartışmaya ev sahipliği yapmaktan herkes kadar suçluyum. Musk’ın evcil hayvan felsefesi, uzun vadelicilik hakkında söylenecek çok şey var ama bu başka bir zaman. Çünkü mesele şu: sonuçta bunlar Trump hakkında sorduğumuz soruların aynısı.

Çok çevrimiçi olurken bu yönetim aracılığıyla yaşamanın derslerini unuttuk mu? Belli bir noktada, onlara sormayı bırakmayı ve tarihin yargılamasına izin vermeyi öğrendik çünkü o an için önemli değildi. Önemli olan işti. Önemli olan, yarattığı karmaşaya, parçaladığı demokratik normlara mümkün olduğunca direnmek ve tersine çevirmekti.

Önemli olan, günlük öfke tarafından kapsayıcı bir hedeften – dünyanın tekrar aklı başında görünmesini sağlamak için – dikkati dağıtmamaktı.

Geriye dönüp bakıldığında, Musk ve Trump’ın baştan beri aynı becerilere sahip olduğu açıktır. İkisi de, pek azı gerçekten gelen sayısız gelecek planı hakkında bağırmaktan hoşlanan ince tenli karnaval havlayanları. İkisi de akıllarına ne gelirse söylemeyi ve tweet atmayı severler. Her ikisi de Twitter’ı seviyor çünkü sadece önceden var olan fikirlerini güçlendiren sonuçları duymalarına izin veriyor; zamanla, bu onlara Trump Tower ve/veya Starship büyüklüğünde bir yankı odası inşa etti.

Tabii arada büyüklük farkı var. Musk, Stan ordusunu Capitol’e saldırmak için toplamadı, en azından henüz. Ama eğer alınırsa kaotik kötülük Trump döneminden dersler, eğer kasıtlı aptallık ve dikkat dağıtmanın her türlü planı maskeleyeceğine inanıyorsa – bu troller hedeflere ulaşır – o zaman gerçekten endişelenmek için nedenimiz var.

Yine de, bilgi sahibi olmak ile gerekli Ar-Ge’yi almak arasında bir denge kurmaktan korkmayın; kişisel bakım politik bir eylemdir ve her zaman öyle olmuştur. Bu, kıyameti hatırlatan hatırlatmaları dinlemek için her zamankinden daha fazla nedenimiz olduğu anlamına geliyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow