Şimdi Çıkan En Yeni Nest Termostat Nedir?

4. nesil Nest Termostat, Google’ın en yeni termostat sürümüdür. Her zaman en son yükseltmeleri arayan bir teknoloji aşığıysanız, bu ilginizi çekebilir. En yeni Nest Thermostat, incelemeye değer pek çok heyecan verici özelliğe sahiptir. Sade ve modern tasarımından düşük fiyatına kadar Google, uygun maliyetli ve çevre dostu Nest modeliyle bizi şaşırttı. Bu makalede, Google’ın en yeni […]

Şimdi Çıkan En Yeni Nest Termostat Nedir?

4. nesil Nest Termostat, Google’ın en yeni termostat sürümüdür. Her zaman en son yükseltmeleri arayan bir teknoloji aşığıysanız, bu ilginizi çekebilir. En yeni Nest Thermostat, incelemeye değer pek çok heyecan verici özelliğe sahiptir. Sade ve modern tasarımından düşük fiyatına kadar Google, uygun maliyetli ve çevre dostu Nest modeliyle bizi şaşırttı.

Bu makalede, Google’ın en yeni cihazının özellikleri incelenmekte ve temel kurulum ile sorun giderme bilgileri sağlanmaktadır.

Nest Thermostat 4. Nesil – Genel Bakış

Selefinden yaklaşık 100 $ daha ucuz olan en yeni cihaz, çalıştırmayı ve performansı basitleştirmek için anlamlı güncellemelerle tasarlandı. 4. nesil Nest Termostat, önceki sürümlere benzeyebilir ancak Google, en yeni ürünüyle dikkat çekici bazı değişiklikler yaptı.

Dış görünüş

Nest Thermostat’ın bu sürümü, önceki yinelemelere göre daha ince ve daha modern görünüyor. Google ayrıca geleneksel dönen kadranı dokunmaya duyarlı bir şeritle değiştirmeye karar verdi. Dokunmatik ekranda kaydırmak ve dokunmak, eski moda oynamanın yerini sıcaklık ayarlamaları için bir kadran aldı. Görünümüne son rötuş, şık görünmesini sağlayan aynalı bir ön kısımla sağlandı.

Çevre dostu standartlarına uygun olarak, cihaz %49 oranında geri dönüştürülmüş plastikten yapılmıştır. Odanıza mükemmel uyum sağlayan beyaz, gri, açık pembe ve açık yeşil gibi birçok renkte mevcuttur.

Soli Radar Teknolojisi ile donatılan termostat, bir kişinin varlığını otomatik olarak algılar ve önünde durduğunuzda ışığı yanar. Şeritteki bilgiler mevcut sıcaklık ve nem seviyeleri olacaktır.

Önceki modellerden farklı olarak, bu sürüm bir hareket sensörü için bir pencereye veya bir bölmeye olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bu sensörler sayesinde termostatınız, evde kimsenin olmadığını algıladığında sıcaklığı otomatik olarak düzenleyerek enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Uygun Maliyetli

Nest, bu yeni cihazı, soğutma faturalarınızda ortalama %15 ve ısıtma faturalarınızda %10 ila %12 tasarruf etmenize yardımcı olacak bir akıllı termostat olarak tanıttı. Bu, hemen fark edeceğiniz türden bir maliyet düşüşü olmayabilir, ancak Nest Termostat zaman içinde elektrik faturalarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Ayrıca Ev uygulaması, paradan tasarruf etmenize yardımcı olacak hafif sıcaklık değişiklikleri önermek gibi enerji maliyetleri üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.

Manuel Zamanlama Sistemi

4. nesil termostat, önceki öğrenme yazılımını manuel bir program sistemine dönüştürdü. Bu daha basit yöntem, pratik olmasına rağmen, bazı kullanıcılar için bir geri adım olarak kabul edilebilir.

Nest Thermostat’ın önceki sürümü, yaşam koşullarınızı algılayan ve onlardan öğrenen bir yazılıma sahipti. Tüm bu bilgilerle günün her saati için uygun oda sıcaklığını otomatik olarak tahmin edebiliyordu.

En yeni cihazdaki geleneksel program sistemiyle, istediğiniz sıcaklıkları yaşam tarzınıza göre manuel olarak ayarlamanız gerekecek. Neyse ki, kurulum süreci nispeten basittir.

Sıcaklık Modu Ön Ayarları

4. nesil Nest Thermostat’ın bir başka değerli özelliği de varsayılan olarak dahil edilen sıcaklık ön ayarlarıdır. Üç kategoriye ayrılırlar: Konfor, Eko ve Uyku. Bu ön ayarlar, Nest Termostatınızı özelleştirirken kullanışlı olacaktır.

Konfor genellikle en yüksek sıcaklıktır ve muhtemelen evdeyken ayarlamak isteyeceğiniz sıcaklıktır. Uyku, gece boyunca sıcaklığı düşürerek siz kendinizi sıcak tutmak için örtüleri kullanırken enerji maliyetlerini azaltır.

Adından da anlaşılacağı gibi, Eco modu enerji ve dolayısıyla para tasarrufu yapmanıza yardımcı olmak için evde kimsenin olmadığını algıladığında otomatik olarak açılır. Nest cihazınızı ayarladığınızda, Eco moduna ayarlandığında sistemin hangi sıcaklığa düşeceğine siz karar verebilirsiniz.

4. Nesil Nest Termostatınızın Kurulumu

4. nesil Nest Termostat’ın ana özelliklerini incelediğimize göre, şimdi onu kurmanıza ve kurmanıza yardımcı olacak ayrıntıların üzerinden geçme zamanı.

Kurulum: Bir C-Teline İhtiyacım Var mı?

Nest talimatları, özellikle eski fırınlarda uygun bir termostat kurulumu için bir C-teli olmasını tavsiye etse de, C-teli olmadan kurmak mümkündür. Ancak C-kablosunun takılmadığı durumlarda cihaz bazı sınırlamalarla çalışacaktır.

Küçük bir sınırlama, pil ömrünü azaltacaktır. Diğer zayıf noktalar, cihazınızın düzgün çalışmasını tehlikeye atabilir, örneğin:

 • Devre dışı hareket algılama
 • Wi-Fi ile ara sıra bağlantı kopuyor
 • Beklenmeyen ısıtma ve soğutma aktivasyonu

İkincisi, özellikle siz evde yokken meydana gelirse sorunlu olabilir.

C kablosu, daha önce bahsedilen tüm sınırlamaları ortadan kaldırarak Nest Thermostat’a daha güvenilir güç sağlayacaktır.

Özetle, Nest’in C-teli tavsiyesi hafife alınacak bir şey değil. Fırın konusunda uzman bir elektrikçi montajını yapabilir ancak bunun bütçenizde hiç düşünmemiş olabileceğiniz ekstra bir maliyeti olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Wi-Fi’ye Bağlanma Sorunu

C-kablonuzu taktıktan sonra Nest’inizi Home uygulamanıza bağlarken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En yaygın sorun, Wi-Fi’ye bağlanma seçeneğinin olmamasıdır.

En temel çözümlerden bazıları internet bağlantınızı kontrol etmek ve Home uygulamanızın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak olacaktır. Sorun devam ederse, sorunu çözmenize yardımcı olacak başka bir şey yapabilirsiniz.

Nest Thermostat’ın önceki bir sürümü Home uygulamanızda zaten ayarlanmışsa, onu sildiğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra, yeni Nest’inizi Wi-Fi’ye bağlama seçeneğine sahip olacaksınız ve kurulum başka aksama olmadan devam edecek.

Nest Termostatınızı Nasıl Kontrol Edersiniz?

4. nesil Nest Thermostat yalnızca Google Home kullanılarak kontrol edilebilir. Önceki sürümler hem Google Home hem de Nest uygulamasıyla çalışıyordu, ancak bu artık bir seçenek değil.

Google Home uygulaması sayesinde akıllı telefonunuzu kullanarak termostatınızı evin herhangi bir yerinden kontrol edebilirsiniz. Daha da iyisi, evde olmadığınızda termostatınızın kontrolü sizde olacak, bu da ortam sıcaklıklarını varış saatinize göre ayarlamanıza ve koordine etmenize olanak tanır. Bu özellik, özellikle gezginler veya ikinci ev sahipleri için kullanışlı olabilir.

Nest cihazınızı kontrol etmenin başka bir alternatifi de Google Asistan’ı kullanarak ev kontrolü özelliğidir. Önce Nest hesabınızdan Google Asistan’a izin vermeniz yeterli olacaktır. Sesli komut da mevcuttur.

Nest Termostatınızı Alexa ile Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Termostatınız, sıcaklığı sesinizle kontrol edebileceğiniz Alexa uygulamasıyla da kurulabilir. Kurulum işlemi basittir. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Amazon Alexa uygulaması Akıllı telefonunuzda.
 2. “Becerilere Gözat” öğesini bulun ve seçin.
 3. Sağ üst köşedeki arama çubuğuna “Google Nest” yazın.
 4. Google Nest becerisini seçin, ardından “Kullanımı Etkinleştir” düğmesine dokunun.
 5. Nest hesabınızda oturum açmanızın isteneceği bir pencere açılacaktır.
 6. Kullanmak istediğiniz hesabı seçin ve ekrandaki yönergeleri izleyin.
 7. Alexa uygulamasından, Alexa’nın Nest Termostatınızı bulmasına izin vermek için “Cihazları Keşfet” seçeneğine tıklayın.
 8. Nest cihazınızı seçin, Alexa ile kullanmaya hazır olacaksınız.

En Son Sürüm Bir Adım Geri mi?

4. nesil Nest Termostat, öncekilerin bütçe versiyonu olarak kabul edilebilir. Ancak, programınızla koordine edebileceğiniz eviniz için rahat bir oda sıcaklığı sağlayacak sıcaklık modu ön ayarları gibi çeşitli özelliklere sahiptir.

Bu yeni model ile cihazınızı kontrol etmek de daha kolay. Google Home uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyebilir ve Nest Termostat’ı evde olmadığınız zamanlarda bile evinizin herhangi bir yerinden kontrol edebilirsiniz.

En yeni Nest sürümü hakkındaki düşünceleriniz neler? Sizce bu bir geri adım mı yoksa bir yükseltme mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Teknory