Şimdiye Kadar Yapılan En Büyük Uçak Yok Edildi, Ama Yeniden İnşa Edilmesine Yardımcı Olabilirsiniz

Antonov An-225 Mriya, 1980’lerde tasarlanıp inşa edildi ve ilk uçuşu 1988’de gerçekleşti. Uçak Antonov Devlet Şirketi tarafından şimdiki Ukrayna’da inşa edildi, ancak o zamanlar hala Sovyetler Birliği idi. Uçak yapıldığında hem uzunluk hem de kanat açıklığı olarak bir futbol sahası büyüklüğündeydi. Ayrıca, maksimum 1,32 milyon pound ile diğer tüm uçaklardan daha fazla ağırlık taşıyabilir. Uçak […]

Şimdiye Kadar Yapılan En Büyük Uçak Yok Edildi, Ama Yeniden İnşa Edilmesine Yardımcı Olabilirsiniz

Antonov An-225 Mriya, 1980’lerde tasarlanıp inşa edildi ve ilk uçuşu 1988’de gerçekleşti. Uçak Antonov Devlet Şirketi tarafından şimdiki Ukrayna’da inşa edildi, ancak o zamanlar hala Sovyetler Birliği idi. Uçak yapıldığında hem uzunluk hem de kanat açıklığı olarak bir futbol sahası büyüklüğündeydi. Ayrıca, maksimum 1,32 milyon pound ile diğer tüm uçaklardan daha fazla ağırlık taşıyabilir. Uçak Kiralama Hizmeti. Bunların tümü, aralarında 300.000 libreden fazla itme gücü üretebilen altı motor tarafından destekleniyordu. İniş takımları da normal bir uçakta bulacağınız şeylerden daha sağlamdı. Mriya’nın 20’si “yönlendirilebilir” olmak üzere toplam 32 tekerleği vardı.

Asıl işi, Sovyet Uzay Programı’nın mekiğini taşımaktı. Batı onu ilk kez 1989 Paris Air fuarında sırtına bağlanmış bir Buran uzay uçağıyla indiğinde gördü. Ayrıca, uzaya çıkma işinin çoğunu alan bir mekiğin sırtından fırlatılabileceği yönünde bir öneri de vardı.

Uçaklardan ikisinin başlangıçta inşa edilmesi gerekiyordu, ancak An-225 Mriya’nın kardeş uçağı 2009’da hala tamamlanmamış halde bırakıldıktan sonra projeden vazgeçildi. Neredeyse on buçuk yıl sonra ve ilkinin yok edilmesinin ardından, dünya başka bir Mriya’ya kavuşuyor olabilir.

Teknory