Snapchat Gruplarına Kişi Ekleme ve Kaldırma

Diğer birçok mesajlaşma platformu gibi, Snapchat de grup sohbetleri içerir. Bu grup sohbetleri, Snapchat’in özel mesajlaşma özellikleri nedeniyle kullanışlı ve benzersizdir. Peki ya Snapchat grubunuza kişi eklemek veya gruptan kişi çıkarmak isterseniz? Neyse ki, bu bazı adımlar ve yöntemler izlenerek yapılabilir. Bu yazıda, farklı cihazlar kullanarak Snapchat gruplarınıza kişi eklemek ve gruptan kişi çıkarmak için […]

Snapchat Gruplarına Kişi Ekleme ve Kaldırma

Diğer birçok mesajlaşma platformu gibi, Snapchat de grup sohbetleri içerir. Bu grup sohbetleri, Snapchat’in özel mesajlaşma özellikleri nedeniyle kullanışlı ve benzersizdir. Peki ya Snapchat grubunuza kişi eklemek veya gruptan kişi çıkarmak isterseniz?

Neyse ki, bu bazı adımlar ve yöntemler izlenerek yapılabilir. Bu yazıda, farklı cihazlar kullanarak Snapchat gruplarınıza kişi eklemek ve gruptan kişi çıkarmak için gerekli adımları adım adım anlatacağız.

Mobil Uygulamayı Kullanma: iOS ve Android

Gruplar, Snapchat tarafından sunulan nispeten yeni bir özelliktir. Kullanıcılar artık anları paylaşmak ve bağlantıda kalmak için 31 kişiye kadar grup kurabilir. Neyse ki, bir mobil uygulama kullanırken bu oldukça basittir. Snapchat’in sahip olduğu bir başka avantaj da, uygulamanın iOS ve android cihazlar arasında neredeyse aynı olmasıdır. Grup oluştururken grup sohbetinize kişi ekleyebilirsiniz; işte böyle yapılır:

 1. Snapchat uygulamasını açın.

 2. Sohbetler ekranının sağ alt köşesindeki yeni sohbet simgesine tıklayın.

 3. Gruba dilediğiniz kadar arkadaş ekleyin – en fazla 31. Yalnızca halihazırda Snapchat arkadaş listenizde olan kullanıcıları ekleyebilirsiniz.

 4. Grubunuza bir isim verin.

Ayrıca grubu düzenleyerek daha sonra grubunuza kişi ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Kamera ekranına gidin ve sol alt sohbet simgesine tıklayın.

 2. Bu noktada, grup sohbetine dokunun ve basılı tutun. Görünen menüden, seçin “Daha.”

 3. Bir gruba üye eklemek için “Gruba Üye Ekle”yi tıklayın.

 4. Şimdi, grubunuza eklemek istediğiniz kullanıcıları seçin.

Grup ayarlarını ziyaret ederek o anda grubunuzdaki tüm kullanıcıları görebilirsiniz. Tüm grup üyelerini görüntülemek için sol üst köşedeki menü simgesine dokunun. Grubun adıyla birlikte grubun ilk üyesinin avatarı olarak görünecektir. Ek olarak, telefonunuzda klavyenizin hemen üstüne bakarak grupta o anda kimlerin aktif olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca, kişi eklediğiniz Grup Sohbetlerine varsayılan olarak Arkadaşlar Ekranından erişilebilir. Bulamazsanız, arama seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğlenceli bir gerçek şu ki, bir Grup Sohbeti oluşturduğunuzda veya buna katıldığınızda, bir Grup Hikayesi otomatik olarak oluşturulur.

Kişileri Bir Gruptan Çıkarma

Bir Snapchat grubundan insanları çıkarmaya gelince, işler o kadar basit değildir. Şimdilik, birini doğrudan kaldırma seçeneği yoktur. Ancak, yapabileceğiniz birkaç şey var.

Yeni Grup Oluştur

Kaldırmak istediğiniz kullanıcı dışındaki herkesle her zaman yeni bir grup oluşturabilirsiniz. Ardından yeni gruptaki herkes, istenmeyen kişiyi bırakarak orijinal gruptan çıkabilir. Bu biraz pasif-agresiftir, ancak kişi kendi başına ayrılmayı reddederse tek seçenek olabilir.

Ayrılmalarını İste

Bir kişinin doğrudan gruptan çıkarılmasının tek yolu, söz konusu kişinin gruptan kendi başına ayrılmasıdır. Bu nedenle, kişiden gruptan ayrılmasını istemek bir seçenektir. Ancak, bazı durumlarda durumu tırmandırabileceği için bundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Ancak gitmeye istekliyseler, bu sorunu çözer ve grubu canlı tutmanıza olanak tanır.

Kullanıcıyı Engelle

Bir kullanıcıyı engellemek, onu hem gruptan hem de arkadaş listenizden siler. Kişi size mesaj gönderemez veya hesabınıza erişemez. Böyle yaparak:

 1. Kişinin profiline gidin.

 2. Üç yatay noktaya tıklayın.

 3. Üzerine dokunun “Arkadaşlığı Yönet.”

 4. Üzerine dokunun “Engellemek,” hangisi kırmızı ile yazılacaktır.

Daha sonra kullanıcının engellemesini kaldırabilirsiniz, ancak siz onları tekrar eklemediğiniz sürece artık Snapchat’te arkadaşınız olmazlar.

PC’de

Snapchat, mobil cihazlar için optimize edilmiş olsa da, birçok kullanıcı ona PC aracılığıyla nasıl erişeceğini bulmuştur.

Snapchat’i bir bilgisayarda kullanmak için önce bir Android öykünücüsü indirmelisiniz. Bir Android öykünücüsü, Android işletim sistemini kopyalayarak Google Play Store’dan mobil uygulamaları indirip kullanmanızı sağlar.

Bluestacks gerçek bir Android telefonun işlevselliğini taklit eden, iyi bilinen ve belki de en iyi duruma getirilmiş Android öykünücüsüdür. Böylece, Bluestacks öykünücüsünü kullanarak Windows için resmi Snapchat uygulamasını nasıl indirip yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Bluestacks öykünücüsünü .exe dosyasını kullanarak PC’nize indirin ve kurun.

 2. Bluestacks yüklendikten sonra, Google hesabınızla oturum açın.

 3. Ardından, Google Play Store’a gidin ve arayın “Snapchat.”

 4. Snapchat’i kullanmaya başlamak için uygulamayı indirip yükleyin.

Önce Snapchat’te oturum açmalı ve ardından telefonda yaptığınız gibi sohbet penceresine erişmelisiniz. Buradan yeni bir gruba kişi ekleme adımları, bunu bir Android cihazda yapmaya benzer.

 1. Sohbetler penceresinin sağ alt köşesindeki yeni sohbet düğmesine tıklayın.

 2. Gruba istediğiniz kadar üye ekleyin – 31’e kadar. Yalnızca zaten eklenmiş olan Snapchat arkadaşlarını ekleyebilirsiniz.

 3. Grubunuza bir isim ekleyin.

Veya zaten bir grubunuz varsa ve başka bir üye eklemek istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

 1. Sol alt köşedeki sohbet simgesine tıklayın.

 2. Grup sohbeti simgesine tıklayın ve basılı tutun.

 3. Açılır menüden seçin “Daha.”

 4. Tıklamak “İnsanları ekle” grubunuza üye eklemek için.

 5. Grubunuza eklemek için kişileri seçin.

Normal Snapchat uygulamasında olduğu gibi, PC’de grup üyelerini kaldırmak için basit bir teknik yoktur. Yeni bir grup oluşturmak, kullanıcıdan ayrılmasını istemek, grubun süresinin dolmasını beklemek veya kullanıcıyı engellemek gibi yukarıda belirtilen yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Gruplarınızı Güvende Tutun

Snap’ler ve sohbetler 24 saat sonra kaybolsa ve birisi sohbetin ekran görüntüsünü aldığında size bildirim gelse de, grubunuza üye eklerken dikkatli olun. Esas olarak, birini bir gruptan çıkarmanın doğrudan bir yolu olmadığı için. Sizi ve diğer arkadaşlarınızın anlık görüntülerini ve sohbetlerini kimlerin görmesini istediğinizi ve kimlerin sohbete eklenebilmesini istediğinizi düşünün.

Grupta biri saldırgan hatta aşağılayıcı davranırsa ve gruptan ayrılmayı reddederse, en iyi çözüm o kullanıcıyı engellemek olabilir. Ayrıca kullanıcıları ve mesajları da bildirebilirsiniz.

Snapchat grubunuz var mı? Grup sohbetlerini mi yoksa bireysel sohbetleri mi tercih edersiniz? Yorum bölümünde bize bildirin!

Teknory