Soluk Mavi Göz Gerçek Bir Hikayeye mi Dayanıyor?

Edgar Allan Poe, Netflix’in The Pale Blue Eye’ında 1830’ların West Point’inde bir cinayet soruşturmasına yardım ediyor, ancak bunların herhangi biri gerçek hayattaki olaylara dayanıyor mu? Uyarı! Soluk Mavi Göz için SPOILERChristian Bale’in yeni Netflix filmi Soluk Mavi Göz Şair ve korku efsanesi Edgar Allan Poe’nun (Harry Melling) acımasız bir cinayetin soruşturulmasına yardım ettiğini görüyor – […]

Soluk Mavi Göz Gerçek Bir Hikayeye mi Dayanıyor?

Edgar Allan Poe, Netflix’in The Pale Blue Eye’ında 1830’ların West Point’inde bir cinayet soruşturmasına yardım ediyor, ancak bunların herhangi biri gerçek hayattaki olaylara dayanıyor mu?


Uyarı! Soluk Mavi Göz için SPOILERChristian Bale’in yeni Netflix filmi Soluk Mavi Göz Şair ve korku efsanesi Edgar Allan Poe’nun (Harry Melling) acımasız bir cinayetin soruşturulmasına yardım ettiğini görüyor – ancak olaylardan herhangi biri gerçekten oldu mu? West Point’te geçiyor, 1830, Soluk Mavi Göz Dedektif Augustus Landor’u (Bale), kalbi morgdan çıkarılan bir askeri öğrencinin görünürdeki intiharını araştırmak üzere Amerika Birleşik Devletleri Askeri Akademisi tarafından görevlendirilirken takip ediyor. Poe’nun ünlü kısa öyküsüne açık bir gönderme. Tell-Tale Kalpve Landor, araştırmasında kendisine yardımcı olması için Poe’yu işe aldığında, yazarın çalışmalarıyla olan bağlantılar daha da vurgulanır.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

1830’da Edgar Allan Poe henüz dehşete kapılmamıştı. Usher Evi’nin Düşüşü (yakında Mike Flanagan tarafından uyarlanacak), çünkü şiirlerini yayınlamak için çok çalışıyordu. Poe, mali açıdan geçimini sağlamak için 1827’de orduya yazıldı ve daha sonra Temmuz 1830’da West Point’e kaydoldu. Soluk Mavi Göz aslında köklüdür. Bununla birlikte, Poe’nun cinayet soruşturmasının şairi korkuya dönmesi için nasıl ilham verdiğine dair anlattığı hikaye, tarihsel gerçek unsurları ve bazı göze batan eksiklikler ile kurgusaldır.

İLGİLİ: Deniz Feneri Bitmemiş Bir Edgar Allen Poe Hikayesini Nasıl Uyarladı?


Soluk Mavi Göz Neden Gerçek Bir Hikayeye Dayalı Değil?

Netflix'in The Pale Blue Eye'ında Edgar Allen Poe rolünde Harry Melling

Bunun ana nedeni Soluk Mavi Göz Gerçek bir hikayeye dayanmaması, yazar Louis Bayard’ın kurgusal bir suç romanına dayanmasıdır. Bayard’ın romanları, romanı gibi kurgusal durumlarda düzenli olarak gerçek hayattaki tarihsel figürleri içerir. Kara Kule, Marie Antoinette’in oğluyla ilgili bir gizemi araştıran. Scott Cooper’ın önceki filminde olduğu gibi Boynuzlaryazar-yönetmen Bayard’ın romanını beyazperdeye uyarlıyor ve film, gerçek olayların anlatılmasından ziyade Poe’nun cinayet soruşturmasının kurgusal öyküsünün açıkça bir uyarlaması. Bu, Poe’nun yaşamı arasındaki bazı eşitsizliklerden açıkça görülmektedir. Soluk Mavi Göz ve gerçekte hayatı.

Talihsiz (ve kurgusal) Lea Marquis’in, Edgar Allan Poe’nun çalışmasında yer alan Lenore için ilham kaynağı olduğu ağır bir şekilde ima ediliyor. 1831’de Poe, genç bir kadının ölümü hakkında “A Paean” başlıklı bir şiir yazar ve daha sonra 1843’te “Lenore” olarak revize edilir. Scott Cooper’ın filmi de benzer şekilde Poe’nun şiirine farklı bir boyut katar. KuzgunAnlatıcısı, Lenore’u unutmak için Tanrı’nın işaretlerinden bahseden ve Lea’nın ölümünün yıllar sonra yazarın zihninde oynadığını öne sürüyor.

Edgar Allan Poe’nun Hikayesinde Neden Bazı Gerçek Hayat Detayları Var?

The Pale Blue Eye'da Christian Bale ve Harry Melling ve Edgar Allan Poe

West Point, Poe için bir geçiş dönemiydi, bu nedenle Netflix orijinal filmi için mantıklı. hikayesini o dönemde kurmak için. Filmde anlatıldığı gibi Poe, üvey annesi Frances Allan’ı bir yıl önce kaybetmişti. Poe ve Landor, daha önce karısını ve kızını kaybetmiş olan dedektifle ortak kayıpları nedeniyle bağ kurar. Bu gerçek hayattaki ayrıntılar, filmin iki kahramanı arasında duygusal bir yüzleşmeye dönüşen bir ilişki kurmaya yardımcı olur. Soluk Mavi Gözdoruk noktası.

Harry Melling’in Poe’su, izleyicileri West Point’in seri cinayetlerinin arkasındaki gerçek suçludan uzaklaştırmak için kırmızı ringa balığı. imalarla Tell-Tale Kalp ve gotik korku alanındaki çalışmalarıyla tanınan Poe, seyirci Şeytani tapınma hikayesine ve yaşamı uzatma arzusuna inanıyor. Yine de, Soluk Mavi GözChristian Bale’in gerçek katili, Christian Bale’in gerçek hayatta olmayan karakteri Augustus Landor, kızına Akademi’nin üç askeri öğrencisi tarafından yapılan cinsel saldırının intikamını almak için harekete geçmiştir ve izlerini örtmek için Poe’nun gelecekteki çalışmalarının okült tuzaklarını kullanır. sırayla, yazara hayatının bu kurgulanmış anlatımında ilham verin.

DAHA: Sarah’nın Hocus Pocus Şarkısı Edgar Allan Poe’dan Çalındı ​​- Teori Açıklandı

Teknory