Sony’nin yeni nesil konsolu hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey

Adam Birney / Android Otoritesi Sony, PlayStation 5’i 2020 tatil sezonunda piyasaya sürdü. PS5, PS4’ten daha güçlü olmasının yanı sıra yüksek hızlı SSD, donanımla hızlandırılmış ışın izleme gibi önceki nesilde bulunmayan çeşitli özellikler de sunuyordu. , 3D ses desteği ve daha fazlası. Yeni DualSense’in, kontrol cihazı tasarımı açısından PlayStation tarihindeki en büyük değişiklik olduğunu belirtmeden […]

Sony’nin yeni nesil konsolu hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey

Adam Birney / Android Otoritesi

Sony, PlayStation 5’i 2020 tatil sezonunda piyasaya sürdü. PS5, PS4’ten daha güçlü olmasının yanı sıra yüksek hızlı SSD, donanımla hızlandırılmış ışın izleme gibi önceki nesilde bulunmayan çeşitli özellikler de sunuyordu. , 3D ses desteği ve daha fazlası. Yeni DualSense’in, kontrol cihazı tasarımı açısından PlayStation tarihindeki en büyük değişiklik olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz.

Artık üç yıl içinde olduğumuza ve dördüncü yıla girdiğimize göre, neslin yaşam döngüsünün yaklaşık yarı noktasında olduğumuzu varsaymak yanlış olmaz. Bu nedenle artık Sony’nin bizim için neler hazırladığını düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Sony altıncı nesil konsoluna ne gibi yenilikler getirebilir? Halihazırda sızıntılar ve dedikodular yayılıyor ve bu PS6 söylenti merkezinde size bunların hepsini anlatacağız. PlayStation 6 hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şeyi burada bulabilirsiniz.

PS6 söylentileri: Bir bakışta

  • Ne zaman çıkması bekleniyor? PS6 için resmi bir tarih veya lansman aralığı yok, ancak bir Sony yöneticisi PS5’in yaşam döngüsünün muhtemelen altı ila yedi yıl olacağını doğruladı ve çıkış tarihini 2026 ile 2027 arasında bir yere koydu.
  • Hangi yeni özellikler olabilir? Özellikler ve spesifikasyonlarla ilgili ayrıntılar çok yetersiz. Muhtemelen PS5 ile pek çok özelliği paylaşacak ve birkaç yeni özelliği de içerecek.
  • Ne kadara mal olabilir? Muhtemelen maliyeti 600 dolardan fazla veya 400 dolardan az olmayacaktır.

PS6 olacak mı?

playstation logosu ps5 dualsense denetleyici

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

Oyunların güvenilirlik sorunları, gecikme sorunları vb. olmadan yayınlanabileceği bir yere ulaşana kadar yeni konsollara olan ihtiyaç her zaman mevcut olacak. Sony, altıncı nesil bir PlayStation’ın varlığını kabul etmese de şirketin şüphesiz onun gelişimi üzerinde çalıştığına şüphe yok. Piyasaya sürülmesinden en az bir yıl sonraya kadar muhtemelen PS6’dan haber almayacağız ve muhtemelen ondan da birkaç yıl uzaktayız.

Birden fazla model mi olacak?

PS5 piyasaya sürüldüğünde Sony, sistemin iki versiyonunu sundu; biri disk sürücülü, diğeri disk sürücüsüz. Disksiz Dijital Sürüm, alıcılara daha ucuz bir seçenek sunmak için diskli sürümden 100 $ daha ucuza satıldı. Şu anda Sony’nin PS6’nın piyasaya sürülmesi için de aynısını yapıp yapmayacağını söylemek zor. Her zamankinden daha fazla insan, fiziksel kopyalar yerine yalnızca dijital kopyaları satın alıyor. PS5 Digital Edition’ın yeni versiyonunun takılabilir bir disk sürücüsüyle donatılabileceği göz önüne alındığında, bu bize Sony’nin gelecek stratejisine dair bir ipucu verebilir.

Sony’nin tamamen dijital tek bir PS6 yapmayı tercih etmesi mümkün. Ancak Sony, konsolu müşterilerin ayrı olarak satılabilecek bir disk sürücüsü takmasına olanak tanıyacak şekilde tasarlayabilir. Elbette bunların hepsi spekülasyon ve çıkış zamanına yaklaştıkça ne bekleyeceğimiz konusunda daha iyi bir fikir sahibi olacağız.

Beklenen PS6 çıkış tarihi nedir?

PS5 stok görselleri stand 3'te

Adamya Sharma / Android Otoritesi

  • PlayStation3 — 11 Kasım 2006
  • PlayStation4 — 15 Kasım 2013
  • PlayStation5 — 12 Kasım 2020

oyun konsolları söz konusu olduğunda, lansman aralıklarını tahmin etmek genellikle çok zor değildir, özellikle de PlayStation söz konusu olduğunda. Ortalama olarak, konsolun yaşam döngüleri altı ila 10 yıl arasında sürer. Özellikle Sony için şirket altı veya yediye yaklaşma eğiliminde; yedi daha yaygın bir seçim. Sony ayrıca tatil alışverişlerinin önüne geçmek için neredeyse her zaman yeni sistemlerini Kasım ayında piyasaya sürüyor. Yalnızca orijinal konsol ve PS2 için geçerli değildi, ancak yalnızca bir ay sonra Aralık ayında piyasaya sürüldü.

Bu bilgiyle PS6’nın Kasım ayında piyasaya sürüleceğini varsaymak yanlış olmaz. Ve 2026 veya 2027’de çıkma ihtimali de mevcut. Sony’nin Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Yönetici Başkan Yardımcısı Masayasu Ito da bir röportajda bunu doğruladı. oyun Bilgilendirici PS5’in yaşam döngüsünün altı ila yedi yıl olması bekleniyor. Ancak Microsoft’a göre şirket PS5’in ömrünü bir yıl daha uzatmayı seçebilir.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için verdiği mahkeme mücadelesi sırasında belgeler sızdırıldı (üzerinden IGN) Microsoft’un, Sony’nin donanımı 2027’nin sonlarında veya 2028’de piyasaya sürmesini beklediğini belirtti. Elbette Microsoft’un, Sony içinde hangi kararların alındığına dair bildiği çok şey var. Ancak Microsoft daha uzun bir PS5 döngüsü öngördüğü için PS6’nın en olası çıkış tarihinin Kasım 2027 olabileceğine inanma eğilimindeyiz.

PS6’nın hangi söylentiye sahip özellikleri ve özellikleri olabilir?

Konsollu PlayStation 5 DualSense Denetleyici

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Lansmana muhtemelen yıllar varken, teknik özellikler ve özellikler hakkında konuşmaya başlamak için henüz biraz erken. Ancak PS6 hakkında sahip olduğumuz az miktarda bilgiyi bir araya getirmeye çalışacağız ve mevcut olduğunda daha fazla bilgi sağlamaya çalışacağız.

Tasarım

PS5, Sony’nin tipik tasarım felsefesinde köklü bir değişiklikti. Şirketin bir sonraki konsolunun nasıl görüneceği konusunda herkesin bir tahmini var. Ancak internette dolaşan söylenti PS5’in baş mimarı Mark Cerny’nin yeniden dümene geçeceğini iddia ediyor.

Şu anda bir tahminde bulunmamız gerekse PS6’nın PS5’ten daha küçük olacağından şüphelenirdik. PS5 piyasaya sürüldüğünde tüm zamanların en büyük oyun konsolu unvanını kazandı. Konsol o kadar büyük ki, insanların sistemi eğlence merkezlerine nasıl sığdıramadığına dair memler ortaya çıktı. Sony’nin sistemi bundan daha da büyük hale getirmeyi seçeceğine inanmak zor olurdu.

Özellikler

PS6, PS5’ten daha güçlü olacak; genellikle yeni nesillerin amacı budur. Peki yeni nesil konsolun kaputunun altında ona ekstra çekicilik kazandıracak ne olacak? Bu söylenti merkezindeki diğer birçok bölümde olduğu gibi, şu anda sağlam bir tahmin oluşturmaya yetecek kadar PS6 sızıntısı veya söylentisi yok. Ancak PS5’in neyle çalıştığını belirtmek yardımcı olabilir.

PS5, CPU’su için özel bir AMD RDNA 2 tabanlı GPU’ya sahip 3,5 GHz sekiz çekirdekli AMD Zen 2 kullanıyor. Ayrıca 825 GB özel SSD’ye sahip 16 GB GDDR6 RAM de var. Ayrıca 4K ve 8K TV’ler için 120Hz çıkış ve değişken yenileme hızı (VRR) desteği de bulunuyor. Tam bir dökümü PS5 teknik özellikler listemizde görebilirsiniz.

Sony bu özelliklerin her birini veya yalnızca birkaçını yükseltmeyi seçebilir. Biraz daha bekleyip hangi PS6 sızıntılarının önümüze çıkacağını görmemiz gerekecek.

Özellikler

PS5, birçoğu muhtemelen PS6’da da yer alacak sayısız özellikle donatılmış olarak geliyor. Sony, kesinlikle mevcut özelliklerin yanı sıra yeni özellikleri de içerecektir. Ancak bu aşamada Sony’nin bir sonraki sistemine neler ekleyeceğini söylemek için henüz çok erken. Olası birkaç aday arasında depolama genişletme, geriye dönük uyumluluk, 3D ses (Tempest ve/veya Dolby Atmos) ve bulut akışı yer alabilir.

Görebileceğimiz başka bir şey de daha fazla PlayStation Link entegrasyonudur. PlayStation Link, Sony tarafından oluşturulan tescilli bir kablosuz ses bağlantı standardıdır. Kayıpsız, düşük gecikmeli ses, çoklu cihaz bağlantıları ve Bluetooth üzerinden başka avantajlar sunduğu söyleniyor. Sony, Bluetooth’u ihmal ederken PlayStation Portal’ında, Pulse Explore kulaklıklarında ve Pulse Elite kulaklığında bu standardı benimsedi. Sony’nin daha bağlantılı bir ekosisteme sahip olmak için bu teknolojiyi bir sonraki konsoluna dahil etmek istemesi ihtimali yüksek. Ne yazık ki bu aynı zamanda mevcut Bluetooth kulaklığını veya kulaklıklarını kullanmak isteyen herkes için kötü haber anlamına da geliyor.

Yapay zekaya yönelik mevcut çılgınlık göz önüne alındığında, Sony’nin yapay zekayı bir şekilde bir sonraki sistemine dahil etmeyi düşünmesi pek de sürpriz olmazdı. Bunun, Google’ın artık kullanılmayan Stadia için Google Asistan’ı nasıl kullanmayı planladığına benzer şekilde, oyuncuların oyunlara ilişkin ipuçları almasına yardımcı olmak gibi bir şey şeklinde geldiğini görebiliyorduk. Her ne kadar tartışmalı olsa da, oynadığımız oyunlara teknolojinin sızdığını bile görmemiz mümkün. Örneğin NVIDIA, 2023’ün başlarında konuşmaya dayalı yapay zeka destekli bir NPC’nin demosunu gösterdi. Xbox ayrıca bu yıl yakın zamanda AI NPC yaratıcısı Inworld ile ortaklık kurdu.

Sony, potansiyel kontrolör özellikleriyle ilgili en dikkate değer olanlardan bazıları da dahil olmak üzere bir dizi ilginç patent başvurusunda bulundu. En yeni patent, kulaklık şarj kutusu olarak da kullanılabilen bir kontrol cihazını tanımlıyordu. Başka bir patentte sıcaklığı değiştirebilecek ve deforme olabilecek bir kontrol cihazı hayal edildi. Ancak her patentte olduğu gibi Sony’nin bu fikirlerden herhangi biriyle ilerleyeceğinin garantisi yok.

PS6 fiyatı ne kadar olabilir?

ps5 logosu

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

  • PlayStation3 — 499$
  • PlayStation4 — 399$
  • PlayStation 5 disk/dijital sürüm — 499$/399$

Henüz resmi bir fiyat verilmedi ve bunun yakın zamanda gerçekleşmesini beklemiyoruz. Ayrıca fiyatla ilgili herhangi bir sızıntının ve hatta söylentilerin ortalıkta dolaşması için henüz çok erken. Bu nedenle şu anda yapabileceğimiz tek şey spekülasyon yapmaktır.

Son birkaç nesildir PlayStation konsollarının başlangıç ​​fiyatı 399-499 dolar arasında değişiyordu. Bu, hem Sony’nin hem de en yakın rakibi Microsoft’un yeni bir konsol piyasaya sürerken hedefleme eğiliminde olduğu aralıktır. Ve 600 dolarlık 60GB PS3’ün zayıf alımından bu yana şirket bu fiyat noktasından uzaklaşmak için elinden geleni yaptı.

Tüm bunları hesaba kattığımızda Sony’nin bu stratejiden uzaklaştığını görmüyoruz. Yani PS6’nın fiyatı büyük olasılıkla 399 dolardan düşük ve 599 dolardan yüksek olmayacak.

PS6’yı beklemeli misiniz?

Kontrol cihazları 2'nin yanındaki PlayStation 5 PS5 görüntüleri

Dhruv Butani / Android Otoritesi

Parayla ilgili her kararda olduğu gibi PS6’yı bekleyip beklememeniz zamana ve durumunuza bağlıdır. Örneğin, PS6’nın piyasaya sürülmesine muhtemelen yıllar var, dolayısıyla şu anda bir PS4 veya Xbox One’ınız varsa ve yükseltme yapmak istiyorsanız muhtemelen PS5 veya Xbox Series X|S almanız daha iyi olacaktır. Öte yandan, bir PC’niz veya Xbox Series X|S’niz varsa ve beklemede sorun yoksa PS6’yı da bekleyebilirsiniz.

Şu anda cevap neredeyse her zaman hayır olacaktır; beklememelisin. Ancak piyasaya sürülmesinden bir veya iki yıl sonra bu durum değişecek. Daha önce de belirtildiği gibi, şu anda yaşam döngüsünün yaklaşık yarısındayız, dolayısıyla bu statükonun değişmesi biraz zaman alacak.

PS6’ya bir alternatife ihtiyacınız varsa Xbox Series X’i (Amazon’da 489 dolar). Veya OLED Nintendo Switch’i tercih edebilirsiniz (Amazon’da 348 dolar). Valve ayrıca Steam Deck’in orijinaline göre bir takım iyileştirmeler sunan bir OLED versiyonunu da yayınladı (Üretici sitesinde 549$).


Sony’nin yeni nesil konsolu hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey

Teknory