‘Star Wars’ Taraftarlarının ‘Kumdan Nefret Ediyorum’u İyi Bir Söz Olarak Savundukları Bir Dünyada Resmen Yaşıyoruz

Lucasfilm aracılığıyla “Kum sevmiyorum. Kaba, pürüzlü ve rahatsız edici ve her yere bulaşıyor. Buradaki gibi değil. Burada her şey yumuşak ve pürüzsüz.” Bu biraz diyalog, çok çok uzaklardaki en sevdiğimiz galaksinin şimdiye kadar gördüğü kadar rezil ve dürüst olalım – bu Shakespeare değil. Anakin Skywalker tarafından söylenmiştir. Klonların Saldırısıyirmi yıldan fazla bir süredir, Yıldız Savaşları […]

‘Star Wars’ Taraftarlarının ‘Kumdan Nefret Ediyorum’u İyi Bir Söz Olarak Savundukları Bir Dünyada Resmen Yaşıyoruz

Lucasfilm aracılığıyla

“Kum sevmiyorum. Kaba, pürüzlü ve rahatsız edici ve her yere bulaşıyor. Buradaki gibi değil. Burada her şey yumuşak ve pürüzsüz.”

Bu biraz diyalog, çok çok uzaklardaki en sevdiğimiz galaksinin şimdiye kadar gördüğü kadar rezil ve dürüst olalım – bu Shakespeare değil. Anakin Skywalker tarafından söylenmiştir. Klonların Saldırısıyirmi yıldan fazla bir süredir, Yıldız Savaşları hayranlar toplu olarak bu sefer alınlarını avuçluyorlar.

Olduğu doğru Hayalet Tehdit, Klonların Saldırısıve Sith’in intikamı Yıllar boyunca şaşırtıcı derecede kaliteli şarapları yaşlandırdılar ve zamanlarında eleştiri için olgunlaşmış olsalar da – bir dizi yıldızdan daha az Lucasfilm projesinin ardından, George Lucas’ın bilim kurgu destanına devam etmesi, kıyaslandığında oldukça iyi görünüyor.

Konuyla ilgili tartışma hiç bitmiyor ve sonunda bir hayran fikrini söyleme cesaretini gösterdi. Çılgınca olaylarda, dışarıdaki biri aslında Anakin’in “kumdan nefret ederim” sözünü savunuyor. Yerleşin, analizleri bir İmparatorluk Yıldız Destroyeri kadar uzun.

Tartışmaya bile çalışmayacağız. Dürüst olmak gerekirse, bunun gibi ateşli bir çekimde detaylara ve derinliğe gösterilen dikkat bizi etkilemeye yetiyor – çizgi bir şekilde telafi edilemez olsa bile. Daha serebral bir yaklaşım benimsemek, hepimizin en azından George Lucas’ın neyi amaçladığını anlayabileceği anlamına gelir, değil mi? Prequel’den nefret edenlerin aynı fikirde olmadıklarını neredeyse duyabiliyoruz. “Sanki milyonlarca ses birdenbire dehşet içinde haykırdı ve birdenbire susturuldu.”

Yukarıda bahsedildiği gibi, Anakin’in hoşnutsuzluğu tamamen Tatooine’deki çocukluğuna atfedilebilir ve Padme’nin kum deneyimiyle sembolik bir tezat içinde var olur. Bir anlatı merceğinden bakıldığında, bu hantal çizgi, her şey düşünüldüğünde oldukça dahice bir karşılaştırma haline gelir.

Başka bir hayran, dürüst olmak gerekirse, ilk etapta neyin iyi neyin kötü olduğunu kimsenin belirleyebileceğine karar veriyor.

Birikerek, başka biri eleştirmek için tamamen farklı bir çizgi seçer.

Kişisel olarak kum, yasak öpücükler veya Yıldız Savaşları genel olarak – birbirleriyle bu kadar derine inecek kadar tutkulu bir fandom olduğu için şükredin. Yıldızlar arasında herkes için bir şeyler var ve Disney harika bir hikaye anlatmaya istekli olduğu sürece, en sevdiğimiz serilerden birine geri dönmekten her zaman heyecan duyacağız.

Teknory