Substack’ın yeni Notes özelliği, bir sosyal medya platformuna çok benziyor

Elon Musk, doge’dan yapılmış tahtına oturup Twitter hakkında sevdiğimiz her şeyi kesmeye başladıktan hemen sonra, insanlar alternatifler aramaya başladı. Dır-dir Mastodon nereye gidiyoruz? herkes taşınıyor mu kovan sosyal? Sadece katılmaya mı zorlanacağız? Instagram Notları? Bu, bir haber bülteni platformu olan Substack’in lansmanını yaptığı zamandı. sohbet işlevi(Yeni bir sekmede açılır), Substack yazarları ve içerik oluşturucularının aboneleriyle […]

Substack’ın yeni Notes özelliği, bir sosyal medya platformuna çok benziyor

Elon Musk, doge’dan yapılmış tahtına oturup Twitter hakkında sevdiğimiz her şeyi kesmeye başladıktan hemen sonra, insanlar alternatifler aramaya başladı. Dır-dir Mastodon nereye gidiyoruz? herkes taşınıyor mu kovan sosyal? Sadece katılmaya mı zorlanacağız? Instagram Notları?

Bu, bir haber bülteni platformu olan Substack’in lansmanını yaptığı zamandı. sohbet işlevi(Yeni bir sekmede açılır), Substack yazarları ve içerik oluşturucularının aboneleriyle Twitter benzeri konuşmalar yapmaları için bir alan. AOL Instant Messenger veya grup sohbeti gibi hissettiren ve Reddit’e çok benzeyen bir alandı ve hala öyle. Yine de tam olarak bir sosyal medya ikamesi değildi. Aslında, Chat başlatıldığında, Substack’in kurucu ortağı Hamish McKenzie Mashable’a “insanların sosyal medyanın halka açık arbedesinden ve onlarla takılabileceğiniz bir alana sahip olma fikrinden bıktığını” düşündüğünü söyledi. sizinle gerçekten takılmak ve ortak ilgi alanınız olan şeyler hakkında konuşmak isteyen insanlar … daha fazla kontrole sahip olmak. Bu sadece daha eğlenceli.”

Şimdi, Substack aslında yeni bir özellik başlatıyor dır-dir diğer sosyal medya beslemelerine çok benziyor: Notlar. Bülten yazarları, Substack’in Öneriler özelliği aracılığıyla yayınları zaten önerebilir, ancak Notlar özelliği “onlara gönderiler, alıntılar, yorumlar, resimler, bağlantılar ve fikirler dahil olmak üzere hemen hemen her şeyi önerme gücü verecektir”, Chris Best, Hamish McKenzie, ve Jairaj Sethi duyuruda yazdı. Özellik, önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak.

Best, McKenzie ve Sethi, “Hedefimiz, ilham veren, aydınlatan ve eğlendiren sohbetleri teşvik ederken, bu etkileşimler yeni izleyiciler buldukça yazarlara güçlü bir büyüme kanalı sağlamak,” diye yazdı ve inanılmaz derecede gerçekçi olanı ekledi: “Kareem Abdul-Jabbar’ın ayrıldığını hayal edin. Margaret Atwood’un bilimkurgudaki trendler hakkındaki notuna bir yorum veya Alison Roman’ın az tanınan bir yemek yazarı tarafından geliştirilen harika bir tariften bir alıntıyı paylaşması ve ardından bir abonelik seli alması. en son istihdam raporu veya Joe Posnanski ve Molly Knight’ın Major League Baseball’un Açılış Günü hakkında ileri geri gitmesi hakkında.”

Ekip, Notes’un diğer sosyal medya akışlarına benzeyeceğini kabul ediyor, ancak Substack ağı ücretli aboneliklerle çalıştığı için reklam görmeyeceksiniz. Bu, Substack’in “her şeyi değiştirdiğini” söylüyor. Unutulmamalıdır ki, Substack reklam motivasyonlu olmasa da sorunsuz değildir. Diğer sosyal medya sitelerinden atılan ancak taciz, transfobi ve nefret söylemi gelişmeye devam eden transseksüel karşıtı İngiliz yazar Graham Linehan’a bir göz atın. onun Substack hesabı(Yeni bir sekmede açılır) binlerce ücretli aboneye göre.

Ancak Substack’in kurucu ortakları, reklam tabanlı sistemin kaldırılmasının daha incelikli bir alanın gelişmesine izin vereceği konusundaki ısrarlarında kararlılar.

İçerik oluşturucular, “Bir abonelik ağının can damarı, içinde harika işler yapan insanlara ödenen paradır” diye yazdı. “Burada insanlar, izleyicilerinin güvenine ve ilgisine saygı duydukları için ödüllendiriliyor. Bu platformdaki nihai amaç, sıradan okuyucuları ödeme yapan abonelere dönüştürmektir. Bu sistemde, finansal ödüllerin büyük çoğunluğu içeriği oluşturanlara gidiyor. “

Teknory