Süper güçlü bir Windows oyun taşınabilir bilgisayarı

TL;DR Lenovo Legion Go, Windows destekli yeni bir el tipi oyun bilgisayarıdır. Böyle bir cihazda gördüğümüz en büyük ekranın yanı sıra Joy-Con benzeri çıkarılabilir denetleyicilere de sahip. Ekim 2023’te 699 dolara bir tane satın alabilirsiniz. Uyumlu gözlükler ve kulaklıklar ayrıca satılacaktır. Temmuz 2021’de Valve, Linux destekli el tipi oyun konsolu Steam Deck’i duyurarak hepimizi şaşırttı. […]

Süper güçlü bir Windows oyun taşınabilir bilgisayarı

TL;DR

  • Lenovo Legion Go, Windows destekli yeni bir el tipi oyun bilgisayarıdır.
  • Böyle bir cihazda gördüğümüz en büyük ekranın yanı sıra Joy-Con benzeri çıkarılabilir denetleyicilere de sahip.
  • Ekim 2023’te 699 dolara bir tane satın alabilirsiniz. Uyumlu gözlükler ve kulaklıklar ayrıca satılacaktır.

Temmuz 2021’de Valve, Linux destekli el tipi oyun konsolu Steam Deck’i duyurarak hepimizi şaşırttı. Her ne kadar açık bir ilham kaynağı olan Nintendo Switch’ten yıllar sonra gelmiş olsa da, ASUS ROG Ally gibi önemli rakiplerin manşetlere çıkmasıyla, bugün gördüğümüz elde taşınan oyun çılgınlığını tek başına başlattı.

Şimdi Lenovo ringe şapkasını çıkarıyor. IFA 2023’te şirket, Windows tabanlı el tipi oyun cihazı Lenovo Legion Go’yu piyasaya sürdü.

Legion Go ile Steam Destesi (ve bir Ally ve bir Switch) arasında pek çok fark vardır. İşte bilmeniz gerekenler! Yeni cihazla ilgili ilk izlenimlerimiz için Legion Go’ya uygulamalı bakışımızı mutlaka okuyun.

Lenovo Legion Go: Tasarım ve özellikler

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Legion Go ilk bakışta büyük bir Steam Destesine benziyor. Ancak ekranı çok daha büyük ve daha iyi. Steam Deck’in ekranı, 60Hz yenileme hızına ve 1.280 x 800 çözünürlüğe sahip 7 inçlik bir LCD paneldir. Legion Go, 144Hz yenileme hızına ve 2.560 x 1.600 çözünürlüğe sahip 8,8 inç LCD paneliyle bunu kesinlikle alt ediyor.

Ayrıca Steam Deck’ten farklı olarak Legion Go, tıpkı Nintendo Switch’in Joy-Cons’ları gibi çıkarılabilir kontrolörlere sahiptir. Legion Go’nun yerleşik tam gövde desteği, ekranı bir masaya yerleştirmenize ve ardından ayrı denetleyicileri kullanarak kablosuz olarak oyun oturumunuzun keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Eğer Steam Deck kullanmaktan dolayı bileğinizde gerginlik oluştuysa, bu muhtemelen oyunun kurallarını değiştirecektir.

Birinci şahıs nişancı (FPS) sevenler için, sağ denetleyicinin alt kısmında lazer fare gibi davranan optik bir “göz” bulunur. Manyetik bir tabana (satın aldığınız ürüne dahildir) yerleştirdiğinizde, kontrol cihazı bir işaretçi olarak masanın etrafında kaydırılarak size fare benzeri bir hassasiyet kazandırılabilir. Lenovo buna uygun bir şekilde FPS Modu adını veriyor. Nasıl göründüğünü görmek için yukarıdaki fotoğraf galerisine göz atın.

Kontrolörler ayrıca ihtiyacınız olan tüm standart düğmeler ve birkaç ekstra tetikleyiciyle tamamen özelleştirilebilir. Tüm oyunlarınız, RGB aydınlatma kontrolleri, tuş eşleme ve daha fazlası için bir merkez görevi gören yeni Legion Space yazılımında her düğmenin ne yapacağını seçebilirsiniz. Legion Space ayrıca oyun başına ayarları özelleştirmenize olanak tanıyarak performansı ve güç tüketimini optimize etme konusunda size hassas kontrol sağlar.

Lenovo Legion Go: Özellikler

Lenovo Legion El Kahramanına Gidiyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Lenovo Legion Go, yapılandırmaya bağlı olarak AMD Ryzen Z1 veya Z1 Extreme’e sahiptir. Bunlar, ROG Ally’nin iki versiyonunda bulacağınız işlemcilerin aynısıdır. Ayrıca, Ally gibi, Windows 11’in tam masaüstü sürümü tarafından desteklenmektedir, bu da bunun yerine yerleştirilebileceği ve masaüstü yerine geçebileceği anlamına gelir.

Legion Go’nun içerisinde 49.2Wh’lik bir pil bulunuyor. Bu, ortalama oyun dizüstü bilgisayarında bulabileceğinizin yaklaşık yarısı kadardır ancak her ikisi de 40Wh olan Steam Deck ve ROG Ally pillerinden yaklaşık %19 daha büyüktür. Ne olursa olsun, Legion Go’nuzun şarjı bittiğinde, Lenovo’ya göre onu 65W hızında şarj ederek yaklaşık 30 dakikada sıfırdan %70’e çıkarabiliyorsunuz. Ek olarak, her denetleyicinin içinde 900mAh pil paketi bulunur.

Güçten bahsetmişken Legion Go’nun maksimum TGP’si 25W’dır. Bu hıza Legion Space yazılımındaki Özel Modu kullanarak ulaşabilirsiniz. Sessiz Modun kullanılması TGP’yi önemli ölçüde düşürecek ancak cihazın fan gürültüsünü 25dB civarında sınırlandıracaktır. Lenovo, maksimum 25W TGP’de hayranlar için bir desibel derecesi vermedi, ancak uygulamalı oturumumuz sırasında bunların çok gürültülü olduğunu gördük.

Lenovo Legion Go ile ilgili diğer tüm özellikler için tabloya göz atın:

Lenovo Legion Go

Görüntülemek

8,8 inç IPS
2.560×1.600
QHD+
144Hz yenileme hızı

İşlemci

AMD Ryzen Z1 Extreme’e kadar

Veri deposu

16 GB LPDDR5X

Depolamak

256 GB/512 GB/1 TB PCle 4.0
microSD yuvası

Bağlantı

5G/LTE
Wi-Fi 6E
Bluetooth 5.2
2 adet USB-C

Ses

2x 2W Hoparlörler

Yazılım

Windows 11 Ana Sayfası

Güç

2 hücreli 49 WHr
900mAh denetleyici pili

Boyutlar / ağırlık

Kontrolörlerle birlikte: 299 x 131 x 41 mm (854 g)
Denetleyiciler olmadan: 210 x 131 x 20 mm (640 g)

Lenovo Legion Go: Fiyat ve yeni aksesuarlar

Lenovo Legion Oyuncunun Elinde En Alttan Gitmeye Başlıyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Lenovo Legion Go’nun başlangıç ​​fiyatı 699 dolar. Lenovo, alabileceğiniz çeşitli yapılandırmaların tümünü bize vermedi. 699 dolarlık fiyatın size Ryzen Z1 sürümünü kazandıracağını ve Z1 Extreme sürümünün çok daha pahalıya mal olacağını varsayıyoruz.

Lenovo, Legion Go’yu Ekim 2023’te satmaya başlayacak. Şirket daha net bir tarih vermedi. Satışa sunulduğunda doğrudan Lenovo’dan, Best Buy’dan, Micro Center’dan ve diğer birkaç perakende ortağından temin edilebilecek. Bunların yalnızca arzın sınırlı olacağını varsayabiliriz, bu nedenle eğer istiyorsanız, hemen başlamanızı öneririz.

Legion Gözlükleri ve Legion E510 kulaklıklar

Lenovo, Legion Go’yu piyasaya sürerken aynı zamanda elde taşınır oyun cihazlarıyla iyi çalışan iki aksesuarı da piyasaya sürüyor. Legion Gözlükleri elde taşınan cihazlara (veya ekranı olan çoğu elektronik cihaza) bağlanabilir ve sinema gözlüğü olarak kullanılabilir. Bu, Legion Go’nun ekranını gözlükle görüntülemenize olanak tanıyarak ekrana aşağıya bakmanıza veya omzunuzun üzerinden bakan insanlarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Bu arada Legion E510 kulaklıklar, 7.1 surround ses sağlayan kablolu kulaklıklardır. Bunlar ayrıca 3,5 mm kulaklık jakı olan her cihazla çalışır ancak Legion Go’nun tasarım estetiğine uygundur.

Sinema gözlükleri 329 dolara, kulaklıklar ise 49 dolara mal olacak. Her ikisi de Ekim ayında satışa sunulacak. Bunun Legion Go ile aynı gün (veya perakende satış tarihine çok yakın) olacağını tahmin ediyoruz.

Süper güçlü bir Windows oyun taşınabilir bilgisayarı

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow