Taylor Swift şarkısı mı yapıyorsunuz? YouTube’un bir sonraki AI aracı sahte olmanıza yardımcı olabilir

Joe Hindi / Android Otoritesi TL;DR YouTube’un, kullanıcıların müzisyenler gibi şarkı söylemesine yardımcı olacak bir yapay zeka aracı üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Aracın ne zaman geleceği belli değil. Üretken yapay zeka yarışında zayıflayan konumundan memnun olmayan Alphabet’in sahibi olduğu YouTube’un, kullanıcıların en sevdikleri müzisyenler gibi ses çıkarmasına ve şarkı söylemesine yardımcı olacak bir yapay zeka aracı […]

Taylor Swift şarkısı mı yapıyorsunuz?  YouTube’un bir sonraki AI aracı sahte olmanıza yardımcı olabilir

Joe Hindi / Android Otoritesi

TL;DR

  • YouTube’un, kullanıcıların müzisyenler gibi şarkı söylemesine yardımcı olacak bir yapay zeka aracı üzerinde çalıştığı bildiriliyor.
  • Aracın ne zaman geleceği belli değil.

Üretken yapay zeka yarışında zayıflayan konumundan memnun olmayan Alphabet’in sahibi olduğu YouTube’un, kullanıcıların en sevdikleri müzisyenler gibi ses çıkarmasına ve şarkı söylemesine yardımcı olacak bir yapay zeka aracı geliştirdiği bildiriliyor.

Başına BloombergKonuyu bilen kişilerle istişarede bulunan YouTube, hizmeti eğitmek için büyük plak şirketlerinden şarkı haklarını satın almayı planlıyor. Ses taklit aracının geçen ay yapay zeka destekli diğer tanıtımlarla birlikte piyasaya sürülmesi planlanıyordu ancak lisans sorununun bu teklifin gelişini geciktirdiği bildiriliyor.

Özellikle üretken yapay zeka ivme kazanırken, ses klonlama özelliği YouTube için mükemmel bir özellik gibi görünüyor. Benzersiz özellik, kullanıcıları TikTok ve Instagram’dan geri çekebilir. Büyümenin yeniden canlanmasını teşvik etmese bile viral içerik potansiyeli çok büyük; son gelişmelere bakın Yapay zeka tarafından oluşturulan “Drake” şarkısı Örnek olarak.

Ancak söz konusu şarkının da vurguladığı gibi, YouTube ve müzik endüstrisinin hâlâ dikkate alması gereken açık yasal tuzaklar var. Sanatçılar ve plak şirketleri için adil tazminat, telif hakkı anlaşmazlıkları ve bu tür teknolojilerin kötüye kullanılması (deepfake’leri düşünün) yaklaşmakta olan potansiyel sorunlardan bazılarıdır. YouTube’un ayrıca geniş bir kullanıcı kitlesinin ilgisini çekebilmek için popüler sanatçıların hizmete açık olmasını da sağlaması gerekiyor.

YouTube henüz böyle bir aracın varlığını doğrulamadı ancak yakın gelecekte muhtemelen daha ayrıntılı ayrıntılar duyacağız.

Taylor Swift şarkısı mı yapıyorsunuz? YouTube’un bir sonraki AI aracı sahte olmanıza yardımcı olabilir

Teknory