Teardown, Bard’lı Asistan’ın Android sürümüne yaklaştığını ortaya koyuyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Google Uygulamasındaki kod, birkaç dizenin daha uygulamanın beta sürümünden kararlı sürümüne geçmesi nedeniyle Assistant with Bard’ın Android’de yayınlanmaya bir adım daha yaklaştığını gösteriyor. Ayrıca Bard ile Asistan hakkında çift kontrol düğmesi, Bard’ın görüntü oluşturma yetenekleri ve Bard Uzantıları desteği gibi birkaç yeni bilgi de öğreniyoruz. Google Asistan, yıllar […]

Teardown, Bard’lı Asistan’ın Android sürümüne yaklaştığını ortaya koyuyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

 • Google Uygulamasındaki kod, birkaç dizenin daha uygulamanın beta sürümünden kararlı sürümüne geçmesi nedeniyle Assistant with Bard’ın Android’de yayınlanmaya bir adım daha yaklaştığını gösteriyor.
 • Ayrıca Bard ile Asistan hakkında çift kontrol düğmesi, Bard’ın görüntü oluşturma yetenekleri ve Bard Uzantıları desteği gibi birkaç yeni bilgi de öğreniyoruz.

Google Asistan, yıllar boyunca birçok Android kullanıcısının tercih ettiği dijital asistan oldu ancak yapay zekanın ortaya çıkışıyla birlikte varoluşsal bir krizle karşı karşıya kaldı. Google, Asistan’ı Google Bard ile yükseltmeyi planlıyor ve bu yükseltilmiş “Asistan ile Bard”ın yakında Android ve iOS’a geleceği resmi olarak duyuruldu. En son Google Uygulaması güncellemesiyle, bu yönde ilerleme kaydedildiğini görebiliyoruz ve bu bize, Asistan’ın Bard’ın işlevleriyle ilgili bazı heyecan verici bilgilere kısa bir göz atma olanağı sağladı.

Bir APK’nın sökülmesi Devam eden çalışma kodunu temel alarak gelecekte bir hizmete gelebilecek özelliklerin tahmin edilmesine yardımcı olur. Ancak bu tür öngörülen özelliklerin kamuya açıklanmaması da mümkündür.

Google Uygulaması v14.49.40 Bard’lı Asistan’ın etrafında çeşitli dizeler içerir. İlginçtir ki, uygulamanın bu kararlı sürümü v14.49.39 beta ve v14.49.38 beta ile aynıdır. Bu, birkaç dizenin (ve muhtemelen bunların eşlik eden işlevlerinin) beta dalından kararlı dalına taşındığını gösterir.

Kod

A new and upgraded version of Assistant with Bard is available for Dogfood. Update it to the latest version in the Play Store and continue sharing your feedback.

Bu dize, Google’ın, Asistan’ı Bard ile Android’de (Play Store aracılığıyla) dahili olarak test etmeye devam ettiğini gösterir. TheSpAndroid Önceki bir raporda, Bard erişiminin tamamen sunucu tarafında işlendiği ve hesabınız Google tarafından Bard erişimi için izin verilenler listesine alınmadan bu işlevi başlatmanın mümkün olmadığı belirtilmişti. Bard’ı, en son kararlı sürüme sahip Android 14 QPR 1 Beta yüklü köklü bir Pixel 7a’da bile başlatamadığımız için bu, deneyimimizle örtüşüyor.

Dize aynı zamanda Bard işlevselliğinin dahili kod adının “robin” olduğunu da belirtir. Tellerde Bard ve “robin”e yapılan birçok göndermeyi görebiliyoruz.

Bard’ın yanıtları iki kez kontrol ediliyor

Yapay zekanın halüsinasyon sorunu var ve çoğu yapay zeka aracı bir şeyler uydurmaktan suçlu bulundu. Google, Bard için de aynı durumun olasılığının farkındadır ve bu nedenle Bard’lı Asistan, Bard’ın sonuçlarını onaylamak üzere bir Google Araması çalıştıracak bir düğmeye sahip olacaktır.

Kod

"Bard doesn't always get it right. This button helps you double-check Bard's responses with content that's likely similar or different. Click the highlighted statements to learn more."
This response was double-checked with Google Search

Google, Android’de Bard verilerini nasıl işleyecek?

İlk katılım Hizmet Şartları’nın (ToS) bir parçası olarak Google, Bard etkinlik verilerinizi nasıl işlediğini listeler.

Kod

I save your Assistant with Bard activity, including location and context info, in Bard Activity. The classic version of Assistant saves data in Web & App Activity. Google uses your data to improve its services and Gen AI technologies, with help from human reviewers. Data reviewed by humans is disconnected from your Account and saved for 3 years. Don't enter things you don't want viewed or used. If you turn Bard Activity off, data is still saved for 72 hours for safety and reliability. How it works. If you've used Assistant to call or text in the last 90 days, I'll import these requests from Web & App Activity to Bard Activity. I'll use them with new requests to help with things like picking the right contact or messaging app. Learn more. I'm an AI tool—not a human, even if I sound like one. I may make things up, including about people, so double check my responses, use them responsibly, and give me feedback. Here's a video with 5 must-knows for AI

Bu dizenin bir parçası olarak Google, Bard etkinliğinizi, konumunuzu ve bağlam bilgilerinizi “Bard Etkinliği”ne kaydedeceğini belirtiyor. Ayrıca, oluşturduğunuz verilerin Bard’ı ve Google’ın diğer Nesil Yapay Zeka teknolojisini geliştirmek için kullanılacağını yineler. Veriler aynı zamanda insanlar tarafından da incelenecektir.

Ayrıca, izin verildiğinde, hesabınızla bağlantısı kesilse de tüm Bard etkinlikleri üç yıl boyunca kaydedilecektir. Bard Activity’yi kapatırsanız verileriniz üç gün boyunca korunmaya devam eder.

Bard’lı Asistan, son 90 gün içinde birisini aramak veya mesaj göndermek için klasik Asistan’ı kullandığınız örneklerdeki verilerinizi de kullanır.

Google’ın ayrıca reşit olmayan (18 yaş altı) hesaplar için ayrı bir Hizmet Şartları özeti vardır:

Kod

You can choose to save your Assistant with Bard activity, including location and context info, in Bard Activity. The classic version of Assistant saves data in Web & App Activity. Google uses your data to improve its services and Gen AI technologies, with help from human reviewers. Data reviewed by humans is disconnected from your Account and saved for 3 years. Don't enter things you don't want viewed or used. If you turn Bard Activity off, data is still saved for 72 hours for safety and reliability. How it works. I'm an AI tool—not a human, even if I sound like one. I may make things up, including about people, so double check my responses, use them responsibly, and give me feedback. Here's a video with 5 must-knows for AI

Buradaki fark, Bard’lı Asistan’ın son 90 güne ait klasik Asistan verilerinizi kullanmayacak olmasıdır.

Asistan Bard’la ne yapabilir? İmaj üretimi!

İlk katılım Hizmet Şartları’nın (ToS) bir parçası olarak Assistant with Bard, yapabileceğiniz bazı şeyleri listeler.

Kod

I’m good at writing emails, business plans, social posts, and more. I can even turn words into custom images for you.
Learn how rainbows work, pick up a new skill, or get help with your homework. And when you’re stuck on a video game, I can share tips.
I can summarize your emails for you, organize your travel plans on Google Maps, and find information within YouTube videos.

Google’ın Android’de Bard için listelediği şeylerden bazıları şunlardır:

 • E-posta yazma
 • E-postaları özetleme
 • İş planları
 • Sosyal gönderiler
 • Kelimeleri özel görsellere dönüştürün
 • Ev ödevlerinde yardım alın
 • Google Haritalar’da seyahat planlarını düzenleyin
 • YouTube videolarındaki bilgileri bulun

Buradaki ilginç kısım, görüntü oluşturmadır. Google görsel oluşturma olanağı sunuyor ancak Arama Üretken Deneyimi (SGE). Google Bard görsel oluşturmaz (henüz bildiğimiz kadarıyla), ancak Android’de Bard’lı Asistan görsel oluşturabilir.

“Robin” kod adı altında, görüntü oluşturma özelliklerini vurgulayan birkaç dize daha bulduk.

Kod

Enter a new prompt to generate more images.
Generated image
Generated image %d
Generate more
Image downloaded
Downloading full size…
Open
Attach
Go back
Crop image
Discard image
Image preview

Dizelerin önerdiği gibi, “robin”, diğer adıyla Bard’ın Asistanı, istemlerden görüntüler oluşturabilecek. Resmi indirebilir, kırpabilir, ekleyebilir ve gerekirse silebilirsiniz. Yeni bir bilgi istemine ihtiyaç duymadan önce belirli bir bilgi isteminden elde edebileceğiniz sonuçların sınırlı olduğu görülmektedir.

İsteminize resimler ekleyin

Android’deki Bard’lı Asistan ile metin istemlerinize görseller ekleyebileceksiniz.

Kod

Add an image to your prompt
Failed to connect to camera
Flip camera
Could not access camera
Open gallery
Take picture
Assistant
Toggle flash
Zoom to %1$s

Galeri uygulamanızdan resim ekleyebilir veya bir fotoğrafa tıklayabilirsiniz. Hatta ön kamerayı kullanabilir ve varsa yakınlaştırmayı kullanabilirsiniz.

Bard çatışmalarında klasik Asistan ve Asistan’ı ele alma

Önceki raporlarda, kullanıcıların klasik Google Asistan’dan Bard’lı Asistan’a yükseltme seçeneğine sahip olacağı belirtilmişti. Bir seçeneği seçmek görünüşte diğerini kapatacaktır. Ancak bazı dizeler, Bard’lı Asistan açık olsa bile klasik Asistan’ın bazı uygulamalarda kalabileceğini gösteriyor.

Kod

"Other Google apps on this device, like the Google Maps app, may keep using classic Google Assistant, even if Assistant with Bard is turned on.%1$s

Android’deki Bard’lı Asistan, telefonunuzun pil sağlığını (?)

İlginç bir şekilde, Assistant with Bard’ın pil teşhisiyle ilgili dizeleri var.

Kod

About battery diagnostics
"Your battery has likely degraded, which causes shorter battery life. It's safe to continue using your phone, but you can choose to replace your battery"
Shorter battery life
Your battery is working fine. To change battery usage or learn how to improve battery life, try options below
Battery health is normal

Assistant with Bard’ın pil sağlığı verilerini nereden alacağı hemen belli değil, ancak dizeler, pilinizin iyi çalışıp çalışmadığını veya muhtemelen bozulmuş olup olmadığını size (sorduğunuzda) söyleyebileceğini gösteriyor.

Bard Uzantıları, Android’de Bard ile Asistan’da kullanılabilecek

Google Bard uzantıları

Ozan Uzantıları duyuruldu Eylül 2023’te masaüstü deneyimi için. Uzantılar sayesinde diğer Google uygulamalarından ve hizmetlerinden bilgi alarak Bard’ı genişletebilirsiniz. Neyse ki, birkaç dizeye göre aynı işlevselliğe Android’de de erişebileceksiniz gibi görünüyor:

Kod

Assistant with Bard can use Bard Extensions
Go from tons of tabs to one conversation. Assistant with Bard can now access info from new sources, starting with Maps, YouTube, Flights, and Hotels to bring your ideas to life easier and faster.
Bard Extensions help you bring it all together
Find, summarize and get quick answers from your emails, docs & PDFs. For example, “summarize our recent college tour reservations from gmail and put them in a table with their date and time.”
The magic of Bard comes to your stuff
Assistant with Bard shares information, such as your location, to provide the most relevant response – but you control the extensions Bard gets to use.
Turn Bard Extensions on or off anytime
However your conversations evolve, Assistant with Bard can automatically pick an extension – or multiple extensions – to help respond to you.
One conversation, many extensions
See extensions in action

Bu dizelere göre tıpkı masaüstü deneyiminde olduğu gibi Bard’ın kullanmasını istediğiniz uzantıları kontrol edebileceksiniz. Belirli Bard Uzantılarının düzgün çalışması için diğer Google ürünlerindeki diğer bazı “akıllı özellikleri” etkinleştirmeniz gerekebilir. Dizelerden biri buna bağlantı veriyor Akıllı özellikler ve kontroller yardım sayfası.

Kod

Go to Gmail, select Settings, select the account you want to use, scroll down and check the boxes next to both "Smart features and personalization" settings.

Bard Etkinliği kapatılırsa Bard Uzantıları kullanılamayacaktır.

Kod

Manage Bard Activity
Extensions are unavailable while your Bard Activity is off
Bard activity must be enabled to continue using extensions
Manage Bard Activity

Asistan’ı Bard ile Android cihazlarımızda deneyimleyeceğimiz için çok heyecanlıyız. Klasik Google Asistan’ın Android cihazlarda yaygınlığı göz önüne alındığında Bard, yeterli sayıda insanı Bard deneyimine sahip Asistan’a yükseltmeye ikna edebilirse kendisini gerçekten popüler hale getirme fırsatına sahip. Google’ın yakında Android için Bard ile Asistan’ı kullanıma sunacağını umuyoruz.

Android telefonunuzda Bard ile Asistan’ı sabırsızlıkla bekliyor musunuz?

2 oy

Teardown, Bard’lı Asistan’ın Android sürümüne yaklaştığını ortaya koyuyor

Teknory