Tesla Yatırımcı Günü: Elon Musk’ın en son ‘ana planı’ hakkında bilmeniz gereken her şey

1 Mart Çarşamba günü, Tesla tarihindeki ilkini gerçekleştirdi. Yatırımcı Günü(Yeni bir sekmede açılır) Austin, Teksas’taki Gigafactory etkinliğinde ve şirketin CEO’su Elon Musk üçüncü büyük “ana planını” açıkladı. Temel olarak bu, milyarderin Tesla’nın önümüzdeki yedi ila on yıl içinde ilerlediğini gördüğü yer anlamına geliyor. Tweet silinmiş olabilir (yeni bir sekmede açılır) (Yeni bir sekmede açılır) Musk […]

Tesla Yatırımcı Günü: Elon Musk’ın en son ‘ana planı’ hakkında bilmeniz gereken her şey

1 Mart Çarşamba günü, Tesla tarihindeki ilkini gerçekleştirdi. Yatırımcı Günü(Yeni bir sekmede açılır) Austin, Teksas’taki Gigafactory etkinliğinde ve şirketin CEO’su Elon Musk üçüncü büyük “ana planını” açıkladı. Temel olarak bu, milyarderin Tesla’nın önümüzdeki yedi ila on yıl içinde ilerlediğini gördüğü yer anlamına geliyor.

Musk sahneye tanıtıldıktan sonra “Pekala, öyleyse, Ana Plan Bölüm 3,” dedi.

“Bollukla sürdürülebilir bir enerji dünyasına giden açık bir yol var” diye devam etti. “Yaşam alanlarını yok etmemizi gerektirmiyor, elektrik kullanmayı bırakmamız veya herhangi bir şey gibi katı olmamızı gerektirmiyor…”

Musk ve Tesla yöneticisi Drew Baglino daha sonra şirketin önümüzdeki birkaç on yıl içinde tamamen sürdürülebilir bir ekonomiye geçmek için gerekli olduğuna inandıkları şeyleri gözden geçirmeye başladı.

Musk, “çok büyük miktarda pil enerji depolaması” gerektiğini, ancak şu anda mevcut ölçekte bulunmadığını açıkladı. Bununla birlikte Musk, üretim ve pil enerjisi depolamaya 10 trilyon dolarlık bir yatırımla dünyanın 2050 yılına kadar temiz enerji ile çalıştırılabileceğine inanıyor.

Büyük çıkarım, Tesla’nın bu planları daha da kolaylaştırmak için “yeni nesil” elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor olmasıdır. Ancak, ayrıntılar açısından çok fazla teklif yoktu.

Bir başka ilginç bilgi de, dört milyonuncu Tesla aracının etkinlik sabahı üretildiği oldu.

Geçmiş Tesla ana planlarında neler vardı?

Musk’ın ana planındaki üçüncü aşaması, önceki yinelemelerinden daha geniş bir odağa sahip.

Örneğin, Musk’ın 2006 yılında ortaya koyduğu ilk master planında Blog yazısı(Yeni bir sekmede açılır)şirketin Model S, Model 3 ve Model Y gibi daha uygun fiyatlı seriler oluşturmaya yeniden yatırım yapmak için Roadster adlı tek bir arabadan para kazanmak gibi gerçekçi hedefleri vardı.

Musk’ın 2016’daki ikinci ana planına gelince, Musk, Tesla için birçoğu meyvesini vermeyen daha sağlam fikirler paylaştı. Uygun olarak adlandırılan Ana Plan İkinci Bölüm(Yeni bir sekmede açılır), Tesla CEO’su, siz arabayı kullanmadığınız zamanlarda başkalarına kiralanabilecek sürücüsüz bir araç vizyonunu paylaştı. Tesla kelimenin tam anlamıyla kendisini bir kiracının teslim alma noktasına götürecek ve Tesla’nın sahibi para kazanabilecekti. Açıkçası bu olmadı. 2016 master planında “yüksek yolcu yoğunluklu şehir içi ulaşım”dan da bahsedilmiyor. Vaat edilen “ağır hizmet kamyonu” sonunda Cybertruck şeklinde yolda görünse de, 7 yıl oldu ve hala tam olarak piyasada değil.

Musk, Tesla’nın önümüzdeki yıllarda ne yapacağını söylüyor?

Önceki ana planlarla aynı ölçekte olmasa da üçüncü bölüm, Musk’ın artık bir klasik haline gelen kehanetinden bir parça sağladı.

Musk’a göre otomobil endüstrisi eninde sonunda “tam elektrikli ve otonom”a geçecek. Otonom olmayan bir gaz aracına binmenin “ata binmeye ve kapaklı telefon kullanmaya benzer” olacağını söyledi.

Yeni ürünlerle ilgili olarak Musk, ısı pompalarının sürdürülebilir enerjiye geçişte önemli bir parça olduğunu ve Tesla’nın şu anda herhangi bir planı olmadığını, ancak “bir noktada ev için bir ısı pompası yapabileceğimizi” açıkladı. .

Ayrıca bir video aracılığıyla Tesla’nın robotuna yeni bir bakış vardı. Robot başka bir bot inşa ediyordu ve oldukça yavaş hareket ediyordu, bu da Musk’ın Boston Dynamics’in etkileyici robot teknolojisine atıfta bulunmasına neden oldu.

“Açıkçası Parkour yapmıyor” dedi.

Bir de Mars’a gitmekten kısa bir söz vardı! Musk, Musk’ınkinden oldukça farklı olan “bir noktada oraya varmayı umuyoruz” dedi. tahmini(Yeni bir sekmede açılır) 2011’de yaptığı 10 yıllık zaman dilimi.

Tesla ürünleri nerede?

Musk’a ait Twitter’da kullanıcılar, Yatırımcı Günü’nden oldukça hayal kırıklığına uğramış görünüyordu. Sunulan tek gerçek zaman çizelgesi, şirkete göre bu yılın sonlarında satışa sunulacak olan Cybertruck’tan bahsedildiğinde geldi.

Tesla hissesi de düştü(Yeni bir sekmede açılır) olay sırasında.

Oradaydı vızıltı(Yeni bir sekmede açılır) Muhtemelen yeni, uygun fiyatlı Tesla EV’lerin tanıtılmasıyla ilgili olaydan önce. Bir robotaksi ile ilgili haberlerin geleceğine dair umut da vardı. Musk, 2020’de Tesla’nın kullanımda olan bir milyon robotaksi filosuna sahip olacağını söylemişti. 2023 itibariyle şirketin hiç yok.

Musk’ın kendisi sahne dışında Tesla ile ilgili olmayan konularda tweet atarak zamanını geçiriyordu. Diğer yöneticiler sunum yaparken Musk tartılmış(Yeni bir sekmede açılır) Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıyla ilgili bir klipte. o da anımsattı(Yeni bir sekmede açılır) eski kablolu haber sunucusu Keith Olbermann, platformdan geçici olarak uzaklaştırıldıktan sonra köpeklerinin Twitter hesabından tweet atmak zorunda kaldığı zaman hakkında.

Tesla, geçtiğimiz aylarda yatırımcılar olmuştur yalvaran(Yeni bir sekmede açılır) Musk ile sosyal medya satın alması Twitter’ın dikkatini dağıttığına inanarak EV şirketine odaklanacak. Aslında Musk, Tesla’nın büyük ilk etkinliğinden önceki son anları geçirdi. yanıtlama(Yeni bir sekmede açılır) sağcı etkileyici @Catturd2 gibi Twitter kullanıcılarına.

Bunun üzerine bir yeni rapor Tesla CEO’su kendi AI sohbet robotu platformunu oluşturmak için bir yapay zeka laboratuvarı kurarak en son teknoloji trendine atlamak istediğinden, yatırımcıların Musk’ın zamanını nerede geçirdiğine ilişkin endişelerini artırması muhtemeldir.

Teknory