TikTok, ABD’nin ByteDance’ten çekilmezse yasakla tehdit ettiğini iddia ediyor

Joe Hindi / Android Yetkilisi TL;DR TikTok, ABD hükümetinin kendisini Çin merkezli sahiplerinden çıkarmazsa yasakla tehdit ettiğini iddia ediyor. ABD yetkilileri, uygulamanın ulusal bir güvenlik riski oluşturduğuna inanıyor, TikTok bunu reddediyor. Uygulama zaten 30 eyalette hükümet cihazlarında yasaklandı. TikTok’un ABD’deki varlığına ilişkin mücadele tüm şiddetiyle devam ediyor. Son raporda, TikTok’un CEO’su, ABD hükümetinin ByteDance’ten çekilmemesi […]

TikTok, ABD’nin ByteDance’ten çekilmezse yasakla tehdit ettiğini iddia ediyor

Joe Hindi / Android Yetkilisi

TL;DR

  • TikTok, ABD hükümetinin kendisini Çin merkezli sahiplerinden çıkarmazsa yasakla tehdit ettiğini iddia ediyor.
  • ABD yetkilileri, uygulamanın ulusal bir güvenlik riski oluşturduğuna inanıyor, TikTok bunu reddediyor.
  • Uygulama zaten 30 eyalette hükümet cihazlarında yasaklandı.

TikTok’un ABD’deki varlığına ilişkin mücadele tüm şiddetiyle devam ediyor. Son raporda, TikTok’un CEO’su, ABD hükümetinin ByteDance’ten çekilmemesi halinde uygulamaya ulusal bir yasak getirmekle tehdit ettiğini iddia ediyor.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew söyledi Reuters Çarşamba günü, “Biden yönetimi, TikTok’un Çinli sahiplerinden popüler video uygulamasındaki hisselerini elden çıkarmalarını veya olası bir ABD yasağıyla karşı karşıya kalmalarını talep etti.” Bu, Biden yönetimi altında ilk kez böyle bir talepte bulunulmasına işaret ediyor. Aynı zamanda ABD’li yetkililer ve yasa koyucular tarafından bugüne kadar atılan en dramatik adım olacaktır.

Ancak, ulusal bir yasak tehdidi ilk kez gerçekleşmiyor. Eski Başkan Donald Trump daha önce 2020’de bir yasağı uygulamaya çalışmıştı. Ancak bu hareket daha sonra ABD mahkemeleri tarafından engellendi.

Bir yasağı uygulama motivasyonu, ABD kullanıcı verilerinin Çin hükümetine aktarılabileceği korkusundan kaynaklanmaktadır. İngiltere gibi diğer ülkeler de uygulamayı devlet cihazlarından yasaklamak için önlemler aldığından, bu korku ABD’ye özgü değildir.

ABD hükümetinin taleplerine yanıt olarak TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, “Amaç ulusal güvenliği korumaksa, elden çıkarma sorunu çözmez: mülkiyet değişikliği, veri akışları veya erişim üzerinde herhangi bir yeni kısıtlama getirmez.” Çin dışişleri bakanlığı da ABD’nin TikTok’un ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğuna dair henüz kanıt sunmadığını iddia etti.

TikTok yaptı korumayı vaat ediyor Yerel Oracle sunucularına güvenerek ve diğer veri yönetimi protokollerini uygulayarak Çin’den ABD kullanıcı verileri. Ayrıca son iki yıldır, ilk yasaklama girişiminden sonra veri gizliliği endişelerini gidermek için çalışıyor ve Project Texas adlı bir girişime bir milyardan fazla para harcıyor.

Ancak, şirketin güven ve güvenlik ekibinin eski bir TikTok çalışanı şunları söyledi: Washington post Project Texas’ta önemli kusurlar olduğu. Çalışan, Çin’in ABD kullanıcı verilerine erişmesinin teorik olarak hala mümkün olduğunu söylemeye devam etti. Ancak çalışanın, şirket Project Texas planını tamamlamadan aylar önce TikTok’tan ayrıldığına dair haberler var.

Buna göre ReutersChew’in önümüzdeki hafta ABD Kongresi ile konuşması bekleniyor.

TikTok, ABD’nin ByteDance’ten çekilmezse yasakla tehdit ettiğini iddia ediyor

Teknory