Twitter, saatlik hayvanlar ve @MakeItAQuote gibi popüler botlar için API erişimini askıya alıyor

Başka bir gün, başka bir Twitter kıyameti. Bu sefer Elon Musk’ın şirketi, en popüler otomatik hesaplardan bazılarını platformundan kaldırıyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde yavaş yavaş, Twitter’ın en sevilen botlarından oluşan devasa bir küme için API erişimi askıya alındı. Askıya almalar, normalde otomatik resimler veya memler yayınlayan Twitter hesaplarının aniden kapatılmak zorunda kaldıklarını sitede yayınlamasıyla ortaya […]

Twitter, saatlik hayvanlar ve @MakeItAQuote gibi popüler botlar için API erişimini askıya alıyor

Başka bir gün, başka bir Twitter kıyameti. Bu sefer Elon Musk’ın şirketi, en popüler otomatik hesaplardan bazılarını platformundan kaldırıyor.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde yavaş yavaş, Twitter’ın en sevilen botlarından oluşan devasa bir küme için API erişimi askıya alındı. Askıya almalar, normalde otomatik resimler veya memler yayınlayan Twitter hesaplarının aniden kapatılmak zorunda kaldıklarını sitede yayınlamasıyla ortaya çıktı.

Yalnızca son 24 saat içinde Twitter, hayvan fotoğrafları yayınlayan çok sayıda bot hesabı için API erişimini askıya aldı. Rahatsızlık vermek şöyle dursun, bu tür hesaplar büyük hayran kitleleri toplama eğilimindedir. Örneğin, @PossumEveryHour(yeni bir sekmede açılır)500.000’den fazla takipçisi için keseli sıçan fotoğrafları yayınlayan , Cuma gecesi API erişimini kaybettikten sonra kapatılacağını duyurdu. @hourlywolvesbot(yeni bir sekmede açılır)173.000’den fazla takipçisi için kurt resimleri tweetleyen , aynı nedenle artık Twitter’da paylaşım yapmayacağını da duyurdu.

Artık Twitter’da gönderi paylaşamayacaklarını açıklayan diğer hayvan resimli bot hesapları şunları içerir: @CorgiEveryHour(yeni bir sekmede açılır), @HourlyCheetahs(yeni bir sekmede açılır)Ve @HourlyLynxes(yeni bir sekmede açılır).

Twitter’ın geliştirici portalında askıya alınan bot hesaplarına verilen mesajda “Bu uygulama Twitter’ın Kurallarını ve politikalarını ihlal etti” yazıyor. “Sonuç olarak, artık erişilemez.”

Bot hesaplarının yaratıcılarına göre Twitter, bir API aboneliği için ödeme yapmayan veya katılmamayı tercih eden botlar için API erişimini askıya alıyor gibi görünüyor. twitter maviplatformun ücretli premium hizmeti.

Twitter’ın şu anda bu botları neden askıya aldığı tam olarak belli değil. @PossumEveryHour, Şubat ayında, Elon Musk’ın API erişiminin ücretli bir abonelik gerektireceğini paylaşmasının ardından hesabın kapatılacağını bildirdi. Ancak Musk, Twitter kullanıcılarından gelen şikayetlere yanıt olarak şu durumlar için istisnalar sağlayacağını söyledi: “iyi” botlar kullanıcılara ücretsiz içerik sağladı. Böylece, @PossumEveryHour ve diğer birçok “iyi” bot hesabı çalışmaya devam etti.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter’ın düşüşünün çözümü beş Twitter klonu değil

Bazı kullanıcılar bir çözüm(yeni bir sekmede açılır) bot hesaplar için Görünüşe göre bazı botlar için sorun, Twitter’ın artık eski ücretsiz API katmanlarını kapatmaya başlaması. Bu, bazı botların, Twitter’ın bu “iyi” botlar için ayarlanmış son derece sınırlı yeni ücretsiz katmanı aracılığıyla daha az düzenli olsa da çalışmaya devam edebileceği anlamına gelir. Yeni Twitter API’sinde hesabı bir kez daha manuel olarak kurmaları gerekecek.

Ancak, bazıları API erişimi için ödeme yapmadıkça kapatmaları gerektiğini fark ettiğinden, bu her bot hesabı için geçerli değildir. Ve bu hesapların çoğu yaratıcılarına para kazandırmadığı için çok azı bunu yapmak istiyor.

Ve etkilenen sadece hayvan gönderen bot hesapları olmadı. Örneğin, popüler @MakeItAQuote(yeni bir sekmede açılır) 623.000’den fazla takipçisi olan hesap, geçen hafta API erişimi askıya alındığında bu tasfiyede ilk kapatılanlardan biri oldu. Birisi gönderiye verilen yanıtta bundan bahsettiğinde, hesap otomatik olarak bir kullanıcının tweet’inin bir alıntı görüntüsünü oluştururdu.

gibi bot hesapları @SbFramesInOrder(yeni bir sekmede açılır) (182.000’den fazla takipçi) ve @breaking_frames(yeni bir sekmede açılır) (245.000’den fazla takipçi) Süngerbob karepantolon Ve Kötü kırma sırasıyla bölümler, ayrıca API erişimlerini kaybettiklerini duyurdu.

@SbFramesInOrder, Twitter alternatifine taşınacağını paylaştı Mavi gökyüzü. Bu arada @breaking_frames, hesap dizinin her bölümünden her kareyi yayınlama hedefini tamamlayana kadar Twitter API erişimi için ödeme yapmaya karar verdi.

Kısa süre önce askıya alınan diğer bot hesapları şunları içerir: @ShitpostBot5000(yeni bir sekmede açılır)yaklaşık 300.000 takipçiye sahip olan ve @SongFinderBot(yeni bir sekmede açılır)118.000 takipçisi olan.

Tasfiyenin zamanlaması muhtemelen @ExplainThisBob otomatik hesabının geçen hafta Twitter tarafından askıya alınmasıyla aynı zamana denk gelebilir. Bu hesap kişisel seslendi(yeni bir sekmede açılır) Musk’ın kendisi tarafından, botun bir kripto para belirtecini tanıtmak için kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra. o zaman misk açıkladı(yeni bir sekmede açılır) pazarlama amacıyla kullanılan ve esas olarak diğer kullanıcıların tweet’lerine yanıt veren otomatik hesapların platformdan askıya alınacağını.

@ExplainThisBob, kısa bir süre sonra Twitter tarafından kalıcı olarak yasaklandı.

Musk daha önce tweet atmıştı Destek(yeni bir sekmede açılır) askıya alınmadan önce 400.000 takipçi toplayan hesap için Nisan ayında. @ExplainThisBob, bir kullanıcının yanıtlarda hesabı etiketlediği bir tweet’in yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir açıklamasını sağladı. Görünüşe göre Musk, hesabın amacının bir memecoin tanıtmak olduğunun farkında değildi.

Twitter API’si, bu hesapların yaratıcılarının gönderilerini otomatikleştirmesine olanak tanır, böylece bot kendi başına düzenli aralıklarla gönderi paylaşabilir ve hatta diğer kullanıcıların tweet’leriyle etkileşime girebilir. Twitter’ın API’si eskiden ücretsizdi, çünkü onu kullanan geliştiriciler genellikle Twitter platformunun kendisine daha fazla trafik ve kullanıcı katılımı sağlıyor.

Ancak Elon Musk şirketi satın aldıktan kısa bir süre sonra Twitter, ilan edildi ücretsiz API modelini öldürüyor ve ücretli bir modele geçiyordu. Ücretli katmanlar, çok sınırlı erişim için ayda 100 ABD dolarından başlar. Birçok üçüncü taraf geliştirici, bu katmandaki sınırların onu çoğu uygulama için neredeyse kullanılamaz hale getirdiğini paylaştı. Aylarca, bir sonraki aşama şu şekilde fiyatlandırıldı: ayda 42.000$bu da birçok Twitter tabanlı uygulamanın yeni masrafı karşılayamayacakları için kapanmaya zorlanmasına neden oldu.

Twitter o zamandan beri dışarı haddelenmiş Aylık 5.000 ABD Doları tutarında daha düşük fiyatlı yeni bir katman, özellikle de yalnızca Twitter kullanıcılarının eğlenmesi için ücretsiz bir bot oluşturmak isteyen bir geliştiriciyseniz, bu hala oldukça pahalıdır.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow