Ukrayna’da 3D baskılı okul Avrupa’nın ilk okulu olacak

Okulların kapanması, bombardıman ve yerinden edilme, özellikle Ukrayna’daki çocuklar için eğitime erişimi zorlaştırdı. Şubat 2022’de Rusya’nın geniş çaplı işgalinin başlamasından bu yana, en azından 2.600 okul(yeni bir sekmede açılır) 300’ü tamamen yıkılmış olan ülkede hasar gördü. Bunlara ek olarak, 2,5 milyon çocuk(yeni bir sekmede açılır) aileleri ülkenin batı kesiminde görece güvenlik aradıklarından Ukrayna içinde ülke […]

Ukrayna’da 3D baskılı okul Avrupa’nın ilk okulu olacak

Okulların kapanması, bombardıman ve yerinden edilme, özellikle Ukrayna’daki çocuklar için eğitime erişimi zorlaştırdı.

Şubat 2022’de Rusya’nın geniş çaplı işgalinin başlamasından bu yana, en azından 2.600 okul(yeni bir sekmede açılır) 300’ü tamamen yıkılmış olan ülkede hasar gördü. Bunlara ek olarak, 2,5 milyon çocuk(yeni bir sekmede açılır) aileleri ülkenin batı kesiminde görece güvenlik aradıklarından Ukrayna içinde ülke içinde yerinden edilmişlerdir.

Bu, Lviv şehri gibi mültecilere ev sahipliği yapan Ukrayna bölgeleri için yeni bir tür zorluk oluşturdu. Yerinden edilmiş öğrencilerin okula geri getirilmesine yardımcı olmak için yerel yardım fonu Team4UA(yeni bir sekmede açılır) 3D baskılı bir okul inşaatı başlattı. Proje, Lviv Kent Konseyi ile ortaklaşa ve Danimarkalı 3D inşaat şirketi COBOD ve Danimarkalı inşaat şirketi tarafından sağlanan teknolojiyle oluşturuldu. 3DCP Grubu(yeni bir sekmede açılır).

3D baskılı okul, Eylül 2022’de inşaatına başladı, ancak Team4UA’ya göre, çok büyük çaplı sorunlar nedeniyle geçici olarak durduruldu. Rus füze saldırıları(yeni bir sekmede açılır) hangi elektriği kesti. Çalışmalar şimdi yeniden başladı ve yaklaşık 100 öğrenciye ev sahipliği yapacak olan okulun 2024 yılında açılması planlanıyor.

Teknory