VanMoof e-bisikletleri, teknolojinin pandemik balon patlaması devam ederken iflas etti

“Dünyanın en çok finanse edilen e-bisiklet şirketi.” VanMoof, Hollanda merkezli bağımsız e-bisiklet şirketinin pandemi sırasında 2 yıldan kısa bir sürede toplam 182 milyon dolar toplamasının ardından kendisini böyle adlandırdı. Bu fonun büyük kısmı, COVID-19 yayılmaya devam ederken işçiler işe gidip gelmenin ve kalabalık toplu taşıma seçeneklerinden kaçınmanın yollarını aramaya başladığında e-bisiklet endüstrisinin patlamasıyla geldi. Şimdi, […]

VanMoof e-bisikletleri, teknolojinin pandemik balon patlaması devam ederken iflas etti

“Dünyanın en çok finanse edilen e-bisiklet şirketi.”

VanMoof, Hollanda merkezli bağımsız e-bisiklet şirketinin pandemi sırasında 2 yıldan kısa bir sürede toplam 182 milyon dolar toplamasının ardından kendisini böyle adlandırdı. Bu fonun büyük kısmı, COVID-19 yayılmaya devam ederken işçiler işe gidip gelmenin ve kalabalık toplu taşıma seçeneklerinden kaçınmanın yollarını aramaya başladığında e-bisiklet endüstrisinin patlamasıyla geldi.

Şimdi, 2 yıldan kısa bir süre sonra, “dünyanın en çok finanse edilen e-bisiklet şirketi” iflas etti.

VanMoof’un kurucu ortaklarından yapılan açıklamaya göre, ilk olarak Sınır(yeni bir sekmede açılır)Amsterdam mahkemesi resmen e-bisiklet şirketi ve Hollandalı tüzel kişiliklerinin iflas ettiğini ilan etti.

AYRICA BAKINIZ:

Ford’un elektrikli F-150 Lightning’i çok daha ucuz hale geldi

Şirketi kuran Taco ve Ties Carlier adlı iki kardeş, personele gönderilen bir e-postada “Geçtiğimiz haftalarda Ties ve ben VanMoof için bir gelecek bulmaya çalıştık” diye yazdı. “En iyi çabalarımıza rağmen başarılı olmadığımızı ve iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldığımızı bildirmek zorunda kaldığımız için son derece üzgünüz.”

Bir Hollanda mahkemesinden sadece bir hafta sonra gelen VanMoof için iflas ani oldu. sipariş(yeni bir sekmede açılır) ödemeyi durdurma hükmü için başvurduktan sonra şirkete iki aylık soğuma süresi. Hollanda, alacaklıları korumak ve işletmelere iflas başvurusunda bulunmadan önce çözüm bulma fırsatı vermek için mali zorluk yaşayan şirketlere böyle bir seçenek sunuyor. VanMoof’un fiziksel perakende mağazaları da şu anda kapandı.

Verge, şirkete kayyum atandığını ve VanMoof’un geleceğinin şu anda değerlendirildiğini bildirdi. Şirketin, VanMoof’un borcunu yeni kuruluş üstlenmeden yeniden başlatma veya varlıklarını üçüncü bir tarafa satma olasılığı vardır.

Bununla birlikte, bir bütün olarak e-bisiklet endüstrisi büyümeye devam ediyor. Analistler beklemek(yeni bir sekmede açılır) e-bisiklet alanı, on yılın sonunda 90 milyar doların üzerinde bir değere sahip olacak. Peki, VanMoof’a ne oldu? Bir e-bisiklet endüstrisi üyesi, TechCrunch’a şirketin finansmanının çoğunu pazarlamaya odakladığını söyledi. Sektör içinden biri ayrıca VanMoof’un verimsiz tedarik zinciri ve birim maliyet stratejilerine sahip olduğunu iddia etti. VanMoof’un, COVID kaynaklı gecikmelerin ardından aşırı sipariş verdikten sonra büyük miktarda stoğu olduğu iddia ediliyor.

teknoloji endüstrisi bir bütün olarak pandemiyle ilgili aynı sorunları ele aldı. Karantinalar, uzaktan çalışma ve pandeminin yaşamı değiştiren diğer yönleri, tüketicilerin yaşam tarzlarını değiştirmelerine yol açtı. Bu dönemde tüketicilerin yeni yaşam biçimleri sırasında yaygınlaşan teknoloji gelişti. Sosyal medya şirketleri yeni yüksek trafik seviyeleri yaşadı. Zoom gibi evden çalışmayı kolaylaştıran niş şirketler kısa sürede ev markaları haline geldi. teknoloji devleri işe alım çılgınlığına devam etti. Örneğin, Meta(yeni bir sekmede açılır) pandemi öncesi 48.000 çalışandan pandemi yıllarında 87.000’e çıktı.

Ancak bu şirketlerin çoğu, bu değişikliklerin çoğunun muhtemelen geçici olduğunu ve hayatın bazı yönlerinin pandemiden önceki haline dönebileceğini değerlendirmedi.

Bu yılın başlarında Zoom işten çıkarılmış(yeni bir sekmede açılır) Bir “sıfırlama” kapsamında personelinin yüzde 15’i. Büyük teknoloji şirketleri bir bütün olarak yaklaşık 200.000 işçiyi işten çıkardı 2022’de(yeni bir sekmede açılır) pandemi sırasında işe alma ve satın almalarda yaşanan patlamanın ardından.

Görünüşe göre VanMoof, bu diğer şirketlerin birçoğunun pandemi sırasında yaptığı aynı tünel vizyonundan muzdarip olabilir. Ancak, VanMoof nihai bedeli ödedi.

Teknory