Apple Vision Pro kafa derisi yüzücüler cinayet işliyor. İşte nedeni.

Steve Jobs ne zaman 40 yıl önce Macintosh bilgisayarı tanıttı bu hafta, bu fütüristik cihazın yapabileceği şeylerin veya Apple’ın değiştirebileceği birim sayısının sınırı yokmuş gibi görünüyordu. Bazı 72.000 Mac gönderildi Satışa çıktığı ilk 100 gün boyunca, Apple’ın 50.000 Mac hedefini çok geride bıraktı; üstelik bugünün parasıyla 7.300 dolara eşdeğer bir fiyat etiketiyle bile. Ancak bu […]

Apple Vision Pro kafa derisi yüzücüler cinayet işliyor.  İşte nedeni.

Steve Jobs ne zaman 40 yıl önce Macintosh bilgisayarı tanıttı bu hafta, bu fütüristik cihazın yapabileceği şeylerin veya Apple’ın değiştirebileceği birim sayısının sınırı yokmuş gibi görünüyordu. Bazı 72.000 Mac gönderildi Satışa çıktığı ilk 100 gün boyunca, Apple’ın 50.000 Mac hedefini çok geride bıraktı; üstelik bugünün parasıyla 7.300 dolara eşdeğer bir fiyat etiketiyle bile.

Ancak bu rakamları kurumsal sağlığın bir işareti olarak görseydiniz çok yanılmış olurdunuz. Apple, makineleri uygun ölçekte üretemedi ve PC savaşlarını, MS-DOS ve onun halefi Windows’u çalıştıran taklit bej kutuların yapımcılarına kaptıracaktı. Bir yıl içinde Jobs, yönetim kurulu odasındaki bir kavga nedeniyle devrilecekti. Şirketi önümüzdeki 12 yılı vahşi doğada geçirecekti.

AYRICA BAKINIZ:

Apple’ın Vision Pro’su tükendi

Tarih tekerrür etmez ama kafiyelidir ve benzer bir şey bugün Apple’ın Vision Pro’sunda da oluyor. 3.500 dolarlık artırılmış gerçeklik başlığının ön siparişleri tükendi. Apple bunun kaç birim olduğunu söylemiyor ancak analistler 160.000’in üzerinde olduğunu tahmin ediyor. İlk Macintosh’un yarı fiyatına, 50 yerine üç günde iki kattan fazla satışla mı? teknoloji tarihinin şöhret duvarında biraz yer açın!

Botlar geliyor

Çok hızlı değil. Bu rakamları ne kadar derinlemesine incelersek Apple’ı o kadar kötü aradıklarını görüyoruz. Satışlar, ilk benimseyenlerin ilk hücumundan sonra yavaşlıyor gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda bu erken benimseyenlerin hepsi de yükselişte değil. Bunların bir kısmı, geri dönüp eBay’de satabilmek için aynı anda çok sayıda kulaklık satın alan kafa derisi yüzücülerdi.

Apple’ın vicdansız aktörlerin birden fazla Vision Pro satın almasını engellemeye yönelik önlemleri başarısız oldu ve “birkaç bin” birim bot hesaplara satıldı. Kasada’nın raporu, botlara karşı savunma konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Teknik olarak Apple Kimliği başına yalnızca bir Vision Pro satın alabilirsiniz, ancak Kasada bu sınırı aşabilecek bir komut dosyası buldu ve tek başına bir botun 1.592 Vision Pro ön siparişini başarıyla kontrol etmek için birden fazla kimlik oluşturduğuna dair kanıt buldu.

Verilen eBay satıcıları halihazırda 10.000 $’a kadar Vision Pro’lar sunuyor – her biri 6.000 dolardan fazla net kar – kuralları çiğnemek için botları kullanan scalper’lar için önemli bir teşvik var. Kasada, birim başına 2.500 dolarlık daha ihtiyatlı bir kar marjıyla bile, bir botun lotu satması durumunda “4 milyon dolar kar elde edeceğini” söylüyor. Bu, bir hafta sonu çalışması için oldukça büyük bir maaş günü.

Yani satış öncesi rakamlar, kafa derileri tarafından çarpıtıldı. Ancak Vision Pro’ların teslimat tarihlerinin, sipariş verdiğiniz tarihten itibaren yaklaşık 5 ila 7 hafta arasında sabit kalması nedeniyle Apple için daha kötü haberler olabilir. Bunun tersine, yeni bir model piyasaya sürüldüğünde beklemeniz gereken hafta sayısı çift haneli rakamlara çıkabilen iPhone ile karşılaştırıldığında.

Sabit bekleme süresi, “temel fanlar ve yoğun kullanıcılar siparişlerini verdikten sonra talebin hızla azalabileceğini gösteriyor.” Ming-Chi Kuo’yu yazdıTF International Securities’te analist ve Apple’ın küresel tedarik zincirinde uzman. Kuo, Vision Pro’yu “niş bir ürün” olarak nitelendiriyor ve kulaklığın ön siparişlerinin satılması için Apple’ın küresel kullanıcı tabanının yalnızca yüzde 0,007’sinin yeterli olduğuna dikkat çekiyor.

Peki kimin için?

Macintosh’un değer önerisi açıktı. Burada ilk kez, hemen hemen herkesin kullanabileceği şekilde tasarlanmış, kitlesel pazara yönelik bir işaretle ve tıkla bilgisayarı ortaya çıktı. Grafik tasarım, kelime işlemci, elektronik tablolar: hepsine artık ilk kez erişilebiliyordu.

Ancak Apple Vision Pro ile Apple, kimin veya neden buna ihtiyacı olduğunu tam olarak açıklamakta zorlandı. Siyah aynatarzı lansman videosu buna bir örnektir. Ana karakteri Will, daha önce Vision Pro’yu kullanmamış ve bir Apple ürün müdürü ona fotoğraflarını gösterme, sürükleyici ortamlara girme ve Encounter Dinosaurs adlı uygulamayı çalıştırma konusunda rehberlik ederken “oh, vay be” kelimesini birkaç kez tekrarlıyor.

Ama ne olmuş yani? “Ah, vay be” faktörü ortadan kalktıktan sonra Will’in Vision Pro’ya geri dönmesini sağlayacak ne olacak? Tekrarlanabilir “sahip olunması gereken” yönü, muhteşem uygulama dediğimiz satış artırıcı özellik nerede? (Hayır, katil dinozorlar sayılmaz).

Apple’a adil davranmak gerekirse bu, VR ve AR kulaklık üreticileri için yaygın bir sorundur. Eğlenceli gerçek: En son dört alıntıdan üçü Merriam-Webster’ın çevrimiçi sözlüğünde “katil uygulama” bunların tümü ne Meta Quest 3’te ne de Vision Pro’da böyle bir özelliğin bulunmadığını belirten makalelerden alınmıştır.

Belki de katil uygulama bir oyundur; belki de gerçek hayattaki masaüstünüzde birden fazla sanal monitörün açık olabileceği gerçeğidir. (Geçen yıl birkaç harici monitör satın almış biri olarak konuşsam da, bunları yüzüme bağlı, pili tüketen büyük bir cihazla kullanmak zorunda olmadığım için içtenlikle memnun olduğumu söyleyebilirim.)

Biz harika uygulamayı beklerken çoğu teknoloji gözlemcisinin ruh hali düşmanca bir hal alıyor. Apple’ın özenle seçilmiş eleştirmenlerinden gelen heyecan verici hikayelerin ilk patlamasından sonra, tepki aşamasındayız gibi görünüyor: Bugünün makalelerinin ne sıklıkta olduğuna bakın kulaklıklar dolaplara giriyorve nasıl Vision Pro’nun ağırlığı boyun ağrısına neden olabilir ve kas yorgunluğu.

Şu ana kadarki satışların bize gösterdiği şey, Apple’ın yüzde birlik kesime (ya da yüzde 0,007’lik kesime), yani arkadaşlarına “oh, vay be” dedirten ilk kişi olmak isteyen zengin hipster’lara başarılı bir şekilde hitap ettiğidir. yeni teknolojiyi gösteriyor. Ve yenilikçilere kulaklık satmanın çok büyük bir kâr getirdiğini bilen, bunu göstermek için beş hafta beklemeyi göze alamayan kafa dericilerini başarıyla cezbetti.

Belki de katil uygulama bulunacak ve bu durumda Tim Cook, kurucunun zaferle geri döndüğü 1997 dolaylarındaki Steve Jobs’a benzeyecek. Ancak şu anda biraz daha 1985’lerdeki Steve Jobs’a benziyor ve bu güya güçlü satış rakamları da pek yardımcı olmuyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow