Vietnam’ın En Zorlu Koşullarında Hizmet Veren Dört Mevsim Saldırı Bombacısı

Intruder’ın doğrudan uçağın gövdesine entegre edilmiş iki Pratt ve Whitney turbojet motoru, şık görünümlü F-105 Thunderchief jetine kıyasla ona tuhaf bir görünüm kazandırdı. Ancak Intruder’ın işi, genellikle “yol bulucu” olarak adlandırılan şey olarak kullanıldığı için savaş uçağı olarak hareket etmek değildi. Her türlü hava koşulunda yeteneği ve yerleşik optik sensörlerinin gelişmiş dizisi, geleneksel stratejik bombardıman […]

Vietnam’ın En Zorlu Koşullarında Hizmet Veren Dört Mevsim Saldırı Bombacısı

Intruder’ın doğrudan uçağın gövdesine entegre edilmiş iki Pratt ve Whitney turbojet motoru, şık görünümlü F-105 Thunderchief jetine kıyasla ona tuhaf bir görünüm kazandırdı. Ancak Intruder’ın işi, genellikle “yol bulucu” olarak adlandırılan şey olarak kullanıldığı için savaş uçağı olarak hareket etmek değildi. Her türlü hava koşulunda yeteneği ve yerleşik optik sensörlerinin gelişmiş dizisi, geleneksel stratejik bombardıman uçakları veya savaş uçaklarının önünde keşif yapmasına ve hedefleri bulmasına izin verdi.

Kuzey Vietnam askerleri, çok daha büyük ve daha donanımlı NATO kuvvetlerine karşı genellikle asimetrik savaş taktiklerini ve küçük gerilla taktiklerini kullandı. Bu genellikle gece operasyonlarını içerir. Intruder’ın Vietnam Savaşı’na özgü bir çeşidi olan A-6C, gecenin köründe neredeyse zifiri karanlık koşullarda düşman hareketini “görebiliyordu”. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ne göre, A-6’lar, güç santrallerini ve stratejik hedefleri o kadar etkili ve güç gösterisiyle devirmek için kullanıldı ki, düşman askerleri çok daha büyük B-52 Stratofortress filolarının saldırdığını düşündüler. , iki Davetsiz misafir.

Ancak süslü sensörleri ve yağmur botları, A-6’nın yumruk atamayacağı anlamına gelmez. Bir saldırı bombardıman uçağı rolünde, A-6, havadan yere füzeler, karadan havaya füze (SAM) kurulumlarını veya uçaksavarları çıkarırken kullanışlı olan bir silah dahil olmak üzere 18.000 pound’a kadar yük taşıyabilir. piller. A-6, 1997’de tamamen emekli olmadan önce Vietnam Savaşı, Çöl Fırtınası ve Bosna’daki operasyonlar boyunca uçtu. Savaşta yerini F/A-18 Hornet aldı.

Teknory